Albert Einstein

Artykuły - Albert Einstein (23)

 • Na szczycie wieżowca czas płynie inaczej

  Na szczycie wieżowca czas płynie inaczej

  Naukowcy po raz pierwszy zmierzyli grawitacyjne przesunięcie ku czerwieni na Ziemi. Udowodnili tym samym, że na naszej planecie są miejsca, w których czas płynie szybciej.
 • Albert Einstein na najmniejszej złotej monecie świata

  Albert Einstein na najmniejszej złotej monecie świata

  Szwajcarska mennica wypuściła najmniejszą złotą monetę na świecie. Na jej rewersie jest wizerunek naukowca Alberta Einsteina.
 • Kolejne potwierdzenie Ogólnej Teorii Względności Einsteina

  Kolejne potwierdzenie Ogólnej Teorii Względności Einsteina

  Obserwacje wykonane przy pomocy należącego do ESO teleskopu VLT po raz pierwszy pokazały przewidywane przez teorię względności Einsteina efekty w ruchu gwiazdy przechodzącej przez ekstremalne pole grawitacyjne blisko supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Ten długo oczekiwany wynik stanowi kulminację 26-letniej kampanii obserwacyjnej korzystającej z teleskopów ESO w Chile.
 • Ogólna teoria względności Einsteina potwierdzona

  Ogólna teoria względności Einsteina potwierdzona

  ​Astronomowie użyli instrumentu MUSE na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a do wykonania najbardziej precyzyjnego testu ogólnej teorii względności Einsteina poza Drogą Mleczną. Pobliska galaktyka ESO 325-G004 działa jako silna soczewka grawitacyjna, zaburzając światło od odległej galaktyki znajdującej się poza nią i wytwarza pierścień Einsteina wokół swojego centrum. Porównując masę ESO 325-G004 z objętością przestrzeni wokół niej, astronomowie sprawdzili, iż grawitacja w tych astronomicznych skalach długości zachowuje się zgodnie z przewidywaniami teorii względności. Wyklucza to niektóre alternatywne teorie grawitacji.
 • Fizycy przeprowadzili pierwszy bezbłędny test Bella

  Fizycy przeprowadzili pierwszy bezbłędny test Bella

  Na holenderskim Uniwersytecie Technicznym w Delft przeprowadzono eksperyment określany jako przełomowy, który może ostatecznie wykazać że Albert Einstein jednak mylił się w kwestii splątania kwantowego. Genialny fizyk określał to zjawisko jako "upiorne działanie na odległość" i zaproponował teorię zmiennych ukrytych, która stwierdza, że pewnych przyczyn powstawania zjawisk fizycznych po prostu nie da się opisać przy pomocy mechaniki kwantowej. Fizycy uważają jednak, że Einstein mógłby zmienić zdanie, gdyby dożył dzisiejszych czasów.
 • Umorzono śledztwo ws. zabójstwa krewnych Alberta Einsteina

  Umorzono śledztwo ws. zabójstwa krewnych Alberta Einsteina

  Śledztwo w sprawie zamordowania przed 70 laty we Włoszech krewnych Alberta Einsteina zostało umorzone - poinformowała prokuratura we Frankenthal w południowo-zachodnich Niemczech.
 • Czas jest dzieckiem fizyki kwantowej

  Czas jest dzieckiem fizyki kwantowej

  Ogólna teoria względności Einsteina i mechanika kwantowa nie pasują do siebie - jedna wyklucza drugą. Główną przeszkodą do połączenia obu teorii jest inne postrzeganie czasu. Teraz włoskim naukowcom udało się znaleźć wspólny mianownik dla tych dwóch działów fizyki.
 • Ekspert: Einstein nie utrzymałby się dziś na brytyjskim uniwersytecie

  Ekspert: Einstein nie utrzymałby się dziś na brytyjskim uniwersytecie

  Twórca ogólnej teorii względności Albert Einstein, gdyby pracował dziś na którymś z brytyjskich uniwersytetów, to byłby zagrożony zwolnieniem, ponieważ jego teoretyczne dociekania nie miałyby przełożenia na granty - twierdzi oksfordzki profesor Fergus Millar.
 • Kosmiczny Teleskop Kepler potwierdził ogólną teorię względności Einsteina

  Kosmiczny Teleskop Kepler potwierdził ogólną teorię względności Einsteina

  Naukowcy zaobserwowali zaginanie światła jednej gwiazdy przez drugą w układzie podwójnym. To jedna z pierwszych tego typu obserwacji w historii.