Albania

Artykuły - Albania (99)

 • Piłka nożna. Albańskie kluby zbojkotowały początek sezonu

  Piłka nożna. Albańskie kluby zbojkotowały początek sezonu

  Nowy sezon piłkarski w Albanii nie rozpocznie się zgodnie z planem. Rząd nie odpowiedział jeszcze na prośbę klubów o większą pomoc finansową, dlatego te z kolei zbojkotowały sobotnie mecze. Pięć spotkań odbędzie się w innym terminie.
 • ​Pandemia koronawirusa. Rząd znosi część ograniczeń gospodarczych w Albanii

  ​Pandemia koronawirusa. Rząd znosi część ograniczeń gospodarczych w Albanii

  Rząd Albanii zezwolił na wznowienie od poniedziałku działalności w 600 sektorach gospodarki. Tirana chce w ten sposób złagodzić skutki kryzysu gospodarczego, w wyniku którego pracę straciło w kraju już 50 tys. osób.
 • El. ME 2020: Albania - Francja 0-2 w grupie H

  El. ME 2020: Albania - Francja 0-2 w grupie H

  Francuzi awans w kieszeni mieli już przed pierwszym gwizdkiem. Nie zastosowali jednak taryfy ulgowej wobec niżej notowanego rywala. Passę meczów bez porażki przedłużyli do siedmiu.
 • ​UE domaga się reform od Macedonii i Albanii

  ​UE domaga się reform od Macedonii i Albanii

  Kraje UE potwierdziły perspektywę członkostwa w UE dla dwóch krajów Bałkanów Zachodnich - Albanii i Macedonii - ale jednocześnie wskazały, że oba państwa muszą dalej wdrażać reformy. Ich wprowadzenie ma dać zielone światło do rozpoczęcia rozmów w czerwcu 2019 r.
 • El. MŚ 2018. Mecz Albanii z Izraelem przeniesiony do innego miasta

  El. MŚ 2018. Mecz Albanii z Izraelem przeniesiony do innego miasta

  Ze względu na zagrożenie zamachem terrorystycznym, zaplanowany na sobotę mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw świata między reprezentacjami Albanii i Izraela został przeniesiony z miasta Szkodra do Elbasan.
 • Mecz Albania - Izrael w el. MŚ miał być celem zamachu

  Mecz Albania - Izrael w el. MŚ miał być celem zamachu

  W trakcie zaplanowanego na sobotę meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata między reprezentacjami Albanii i Izraela miało dojść do zamachu terrorystycznego - poinformował albański dziennik "Panorama".
 • LE siatkarek. Albania - Polska 3-2

  Polskie siatkarki przegrały w albańskim Durres z drużyną gospodarzy 2:3 (25:23, 21:25, 29:31, 25:18, 13:15) w meczu grupy A Ligi Europejskiej. W sobotę biało-czerwone zmierzą się z Białorusią.
 • 37 dni do Euro 2016. Albania – autsajder z wielkimi ambicjami

  37 dni do Euro 2016. Albania – autsajder z wielkimi ambicjami

  To chyba najbardziej niespodziewany uczestnik mistrzostw Europy we Francji. Albańczycy, którzy tradycji piłkarskich prawie nie mają, szturmem wdarli się na salony. Trudno o większego nowicjusza.
 • Albańczycy wybudują w Tiranie Stadion Narodowy

  Albańczycy wybudują w Tiranie Stadion Narodowy

  Albania wybuduje w Tiranie piłkarski Stadion Narodowy, który pomieści 22 300 widzów i będzie kosztować 50 mln euro - poinformował rzecznik prasowy tamtejszej federacji Dritan Kokona.
 • Czas na półnagie newsy w Polsce!

  Czas na półnagie newsy w Polsce!

  W Polsce się nie udało, ale w Albanii tak. Nadawana z Tirany stacja Zjarr Televizion pokazuje serwis informacyjny "360° Gradë", którego jedną z prowadzących jest wyjątkowo skąpo ubrana prezenterka. O sprawie poinformowała jako pierwsza polska telewizja informacyjno-rozrywkowa Superstacja. Ta sama, która na początku działalności również miała pokazywać podobny format.

Filmy - Albania (9)

 • Albania wybiera władze. Pierwsi wyborcy oddali swe głosy w wyborach parlamentarnych

  Pierwsi wyborcy w wyborach parlamentarnych w Albanii oddali głosy w szkole w Tiranie. Kraj wybiera między socjalistycznym premierem Edim Ramą, który ubiega się o trzecią kadencję, a opozycją zdeterminowaną, aby go obalić. Głosowanie uznaje się za kluczowe dla "europejskiego marzenia" tego małego bałkańskiego kraju.
 • Albania wybiera parlament. Pierwsze głosy już zostały oddane

  Pierwsi uprawnieni do głosowania w wyborach parlamentarnych w Albanii wrzucili swoje karty do urn w szkole w Tiranie. Kraj wybiera między socjalistycznym premierem Edim Ramą, który ubiega się o trzecią kadencję, a opozycją zdeterminowaną, aby go obalić. Głosowanie uznaje się za kluczowe dla "europejskiego marzenia" tego małego bałkańskiego kraju.
 • Albańscy emigranci odsyłani do domu

  Mimo poprawy sytuacji, korupcja i bieda ciągle mobilizują Albańczyków do emigracji. Tymczasem Niemcy wprowadzili szlaban dla mieszkańców z tej części świata. Jednak nie wszyscy odesłani do domu są z tego powodu nieszczęśliwi. - Jestem szczęśliwy, że wróciłem w rodzinne strony. Jestem również wdzięczny Niemcom, traktowali nas dobrze i wspierali finansowo - mówi Besnik Kuburja, jeden z odesłanych uchodźców.
 • Albania. Zakonnice kontra wendetta

  W Albanii wciąż obowiązuje starotestamentowa zasada „oko za oko, ząb za ząb” – i praktykowane są średniowieczne rytuały. W biednym górskim regionie tego kraju do dziś stosowane jest starodawne prawo obyczajowe, którego częścią jest obowiązek dokonywania krwawej zemsty w sporach rodzinnych. Skłócone klany toczą tu ze sobą brutalne walki. Kiedy ktoś zginie, należy go pomścić, przelewając krew mężczyzny lub chłopca z wrogiej rodziny… Z barbarzyńską praktyką wendetty próbują walczyć dwie szwajcarskie zakonnice pracujące w Albanii, siostry Christina i Michaela. „To wielkie nieszczęście tego kraju” – mówią. Zakonnice otworzyły mały klasztor, w którym udzielają pomocy medycznej i duchowej wszystkim wplątanym w wojnę klanów. Raz w tygodniu zabierają też do siebie chłopców, którym grozi krwawa zemsta. W klasztorze mogą oni liczyć na chwilę wytchnienia, śmiechu i zabawy, ponieważ na co dzień muszą się ukrywać z obawy przed napastnikami. Ten krótki odpoczynek naznaczony jest jednak niepewnością jutra: żaden z chłopców nie wie, czy go dożyje… Siostry Christina i Michaela mają świadomość, że im też grozi niebezpieczeństwo. W każdej chwili mogą zostać zaatakowane przez mścicieli poszukujących chłopców, którym zakonnice udzieliły pomocy. Godzą się jednak ze swoim losem. „W razie napadu jesteśmy całkowicie bezbronna; liczymy tylko na pomoc Bożą” – mówią.