Biznes - Alaska

Artykuły - Alaska (5)

 • Naftowa dywidenda zwiększyła dzietność rodzin na Alasce

  Naftowa dywidenda zwiększyła dzietność rodzin na Alasce

  Czwarty najzamożniejszy stan USA - bogata w ropę naftową Alaska - wypłaca każdemu dziecku mniej więcej tyle, ile Polska w ramach programu "500 plus"; kobiety częściej niż mężczyźni dostają zniżkę u mechanika samochodowego; urzędowa licencja na wykonywanie zawodu przez fachowca nie ma znaczenia dla klientów - to niektóre z wniosków z najnowszych badań ekonomicznych.
 • Jak Amerykanie kupowali i budowali kraj

  Jak Amerykanie kupowali i budowali kraj

  Informacja o zamiarze zakupu przez USA Grenlandii zeszła z łamów gazet, jak każda rewelacja ogłaszana w sezonie ogórkowym. Natomiast dwieście i sto lat temu Amerykanie rzeczywiście kupowali na potęgę całe terytoria. Zarobili na tym krocie, nie mówiąc już o tym, że zbudowali na tym handlu superpaństwo.
 • Mieszkańcy Alaski wolą świadczenia społeczne niż większe pieniądze

  Mieszkańcy Alaski wolą świadczenia społeczne niż większe pieniądze

  Mieszkańcy Alaski protestują przeciw planom gubernatora Mike'a Dunleavy'ego, który chce niemal podwoić coroczne wypłaty dla wszystkich mieszkańców z naftowego funduszu inwestycyjnego, ale w zamian przeprowadzić cięcia budżetowe - pisze w czwartek "The Washington Post".
 • Alaska, najgorszy interes w historii Ameryki

  Alaska, najgorszy interes w historii Ameryki

  Czy można dziś wyrokować o sensowności pewnej decyzji finansowej sprzed ponad 150 lat? Można próbować. Taką próbę podjął amerykański ekonomista. I wyszło mu, że kupno Alaski przez Stany Zjednoczone w roku 1867 było jednym z najgorszych interesów w historii USA.
 • Ropa naftowa w USA drożeje

  - Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu zamknięcia naftociągu Trans-Alaska, który przesyła 15 proc. amerykańskiej ropy - podają maklerzy.