alarm smogowy

Artykuły - Alarm smogowy (91)

 • Powstanie centralna ewidencja ogrzewania budynków

  Powstanie centralna ewidencja ogrzewania budynków

  Powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w której będą informacje nt. rodzaju ogrzewania budynków - przewiduje opublikowany wczoraj projekt noweli ustawy o wpieraniu termomodernizacji.
 • ​Mieszkańcy podkrakowskich gmin apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

  ​Mieszkańcy podkrakowskich gmin apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

  Anonimowi mieszkańcy podkrakowskich gmin zaapelowali we wtorek do wojewody i marszałka Małopolski o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze metropolii krakowskiej. Według adresatów "trudno stwierdzić, by ogłoszenie takiego stanu rozwiązało problem". Pismo anonimowych mieszkańców gmin Czernichowa, Niepołomic, Skawiny, Wieliczki, Zabierzowa trafiło do włodarzy województwa "w związku z utrzymującym się katastrofalnym stanem jakości powietrza, występującym wskutek spotęgowania destrukcyjnego wpływu niskiej emisji z przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa".
 • Smogowi liderzy - ranking polskich miast

  Smogowi liderzy - ranking polskich miast

  Od 11 października, kiedy weszły w życie ostrzejsze normy ostrzegania przed smogiem, w Polsce odnotowano cztery dni z przekroczeniem poziomu informowania i jeden dzień z alarmem smogowym - poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok.
 • Polski pyłomierz z Głównego Instytutu Górnictwa

  Polski pyłomierz z Głównego Instytutu Górnictwa

  Pyłomierz osobisty, dający natychmiastowy dostęp do danych o jakości powietrza w miejscu przebywania jego użytkownika, skonstruowali naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach. Urządzenie zostało nagrodzone m.in. na niedawnej wystawie wynalazczości w Hiszpanii.
 • 10 tys. czujników w szkołach

  10 tys. czujników w szkołach

  Nie tylko przemysł i spaliny samochodów odpowiadają za smog. Największym problemem są domowe piece grzewcze opalane drewnem lub węglem. W Polsce niska emisja odpowiada za 52 proc. pyłów PM10 oraz 82 proc. benzo(a)pirenu w powietrzu.
 • Ekologia w komunikatach wyborczych

  Ekologia w komunikatach wyborczych

  Polski Alarm Smogowy poprosił komitety wyborcze o przedstawienie programów antysmogowych na nadchodzącą kadencję. Spytaliśmy o konkretne działania w trzech kluczowych dla poprawy jakości powietrza obszarach: emisje z ogrzewania budynków, emisja z transportu samochodowego oraz emisje przemysłowe.
 • Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy!

  Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy!

  Polski Alarm Smogowy przed sezonem grzewczym sprawdził jak wygląda sprzedaż i kontrola jakości węgla na rynku detalicznym. Sprzedawcy węgla często nie informują rzetelnie o jego jakości przed zakupem, opis sprzedawanego węgla na workach nie zgadza się z dołączonym świadectwem jakości. Zdaniem ekspertów, mamy do czynienia z wprowadzeniem w błąd konsumentów na szeroką skalę.
 • PAS ostrzega - właśnie tracimy finansowanie Czystego Powietrza

  PAS ostrzega - właśnie tracimy finansowanie Czystego Powietrza

  Polski Alarm Smogowy wystosował ponowny apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych programu Czyste Powietrze. Brak reformy programu oznacza utratę unijnego finansowania do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Polska może stracić nawet kilka miliardów euro.
 • Sejm przyjął ustawę smogową. Będziemy obniżać progi

  Sejm przyjął ustawę smogową. Będziemy obniżać progi

  Ministerstwo Zdrowia potwierdza stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego i chce znaczącego obniżenia progów alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza. W porównaniu z wcześniejszymi zamierzeniami Ministerstwa Środowiska rekomendacje Ministra Zdrowia są trzykrotnie ostrzejsze. Przyspieszenie procesu wyeliminowania zagrożeń związanych z występowaniem ponadnormatywnych stężeń niektórych zanieczyszczeń powietrza - zapowiedział wczoraj wiceminister środowiska Michał Kurtyka,
 • Rząd ma jutro zająć się projektem wprowadzającym kary za sprzedaż kopciuchów

  Rząd ma jutro zająć się projektem wprowadzającym kary za sprzedaż kopciuchów

  Sprzedającym kotły na paliwo stałe, które nie spełniają krajowych norm, grozić będzie kara nie mniejsza niż 10 tys. zł - wynika z projektu noweli ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd. Nowe prawo zakaże sprowadzania do Polski kotłów niespełniających ekologicznych norm.

Filmy - Alarm smogowy (1)

 • Wkrótce nad Krakowem…

  W ostatnim czasie w Chinach odnotowano kolejne niechlubne rekordy wzrostu zanieczyszczenia powietrza. Sytuacja jest tak zła, że władze dwukrotnie zdecydowały się ogłosić czerwony alert, najwyższy stopień zagrożenia skażonym powietrzem. Tak kilka dni temu wyglądało Nankin, stolica wschodniej prowincji Jiangsu. Miasto spowiła gęsta, dusząca mgła. Czerwone zabarwienie zawdzięcza ona zachodzącemu słońcu. Tak wkrótce mogą wyglądać polskie miasta…