alarm antysmogowy

Artykuły - Alarm antysmogowy (18)

 • Raport Lancet Countdown: kryzys klimatyczny zmieni życie dzieci

  Raport Lancet Countdown: kryzys klimatyczny zmieni życie dzieci

  Na całym świecie to dzieci są najbardziej narażone na negatywne skutki zdrowotne zmieniającego się klimatu - alarmują autorzy ogłoszonego w tym tygodniu raportu The Lancet Countdown. Dokument ten ukazuje globalny obraz wpływu kryzysu klimatycznego na zdrowie ludzi.
 • Od listopada straż miejska będzie karać za łamanie uchwały antysmogowej

  Od listopada straż miejska będzie karać za łamanie uchwały antysmogowej

  Od początku listopada łatwiej jest karać osoby łamiące zapisy uchwał antysmogowych. Za sprawą nowelizacji przepisów strażnicy gminni mogą wystawić mandat za spalanie w domowym piecu mułu węglowego bądź flotokoncentratu, a także korzystanie z instalacji niespełniających wymogów uchwały.
 • Morawiecki: Przedstawimy wielki program gazyfikacji gmin

  Morawiecki: Przedstawimy wielki program gazyfikacji gmin

  Wkrótce minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawi program gazyfikacji, który co najmniej o 10 proc., a może nawet o 20 proc. zwiększy liczbę gmin, gdzie będzie gaz - powiedział premier Mateusz Morawiecki wczoraj wieczorem w Suwałkach (Podlaskie). Może on objąć nawet 4-5 mln gospodarstw domowych.
 • W walce ze smogiem inteligentne czujniki włączone do internetu rzeczy

  W walce ze smogiem inteligentne czujniki włączone do internetu rzeczy

  Większość ludności na Ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a z każdym rokiem rośnie liczba alergików, astmatyków oraz osób cierpiących na inne choroby układu oddechowego. Coraz popularniejsze są mobilne urządzenia do monitorowania jakości powietrza, które pozwalają wychwycić nawet najmniejsze szkodliwe cząsteczki. W walkę smogiem coraz chętniej włączają się także władze i duże firmy technologiczne.
 • Koniec taniego paliwa na składach węgla?

  Koniec taniego paliwa na składach węgla?

  Minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał wczoraj rozporządzenia do ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw. Regulacje określają m. in. parametry węgla, który będzie mógł być sprzedawany na rynku - została sprecyzowana dopuszczalna zawartość siarki, popiołów, wilgoci, wartości opałowej oraz wymiar ziarna. Szczegóły - wkrótce mają zostać opublikowane.
 • Druzgocący raport ws. ubóstwa energetycznego!

  Druzgocący raport ws. ubóstwa energetycznego!

  Bez skutecznej polityki państwa i samorządów, wspierającej grupę ubogich energetycznie, wdrażanie przyjętych regulacji antysmogowych powiększy sferę ubóstwa energetycznego w Polsce - wynika z raportu autorstwa ekspertów Pracowni Badań Społecznych SGGW.
 • Przepisy nie wyeliminują z rynku węgla najgorszej jakości

  Przepisy nie wyeliminują z rynku węgla najgorszej jakości

  - To pozorne zmiany legislacyjne; wprowadzą do sprzedaży zasiarczony i wilgotny węgiel, miał, muły czy flotokoncentraty - tak prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ocenia projektowane rozporządzenie ME. Wystosował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego i szefa ME Krzysztofa Tchórzewskiego.
 • Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą normy jakościowe węgla

  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą normy jakościowe węgla

  Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie norm jakościowych dla węgla i zakaz sprzedaży najgorszej jakości paliwa odbiorcom sektora komunalno-bytowego. Zdaniem ekspertów, ustawa, bez odpowiedniego rozporządzenia Ministerstwa Energii nic nie da, a sprzedawcy mogą czuć się spokojni.
 • Dopłata do termomodernizacji zachętą do wymiany pieców

  Dopłata do termomodernizacji zachętą do wymiany pieców

  Krakowianie, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych i wymienili piece węglowe na ogrzewanie proekologiczne lub złożyli wniosek o taką wymianę, będą mogli otrzymać dopłatę także do termomodernizacji budynku.
 • Bronię węgla!

  Bronię węgla!

  Polska ma problem z zanieczyszczeniem powietrzem. Przyczyny upatruje się w zależności polskiej energetyki od węgla. Tymczasem to paliwo wcale nie jest głównym sprawcą smogu w polskich miastach, a w dodatku może być czystym ekologicznie opałem.

Filmy - Alarm antysmogowy (1)