aktywizacja

Artykuły - Aktywizacja (12)

 • Nie tylko migranci ze Wschodu pozwolą rozwijać przedsiębiorczość

  Nie tylko migranci ze Wschodu pozwolą rozwijać przedsiębiorczość

  Niedobór pracowników może zahamować polską przedsiębiorczość. Rząd zamierza szerszej sięgnąć po młodych pracowników oraz wykorzystać potencjał osób po pięćdziesiątce, ale przy tym silnie wspomagać się imigrantami ze Wschodu – zapowiada Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Już teraz 40 proc. firm zatrudnia pracowników z Ukrainy, a co dziesiąta – z Białorusi. Niezbędne jest jednak stworzenie odpowiednich warunków do pracy i godziwe pensje. Bez tego po zdobyciu kwalifikacji cudzoziemcy wybiorą kraje zachodniej Europy.
 • Aktywizacja zawodowa kobiet może przynieść polskiej gospodarce nawet 180 mld zł

  Aktywizacja zawodowa kobiet może przynieść polskiej gospodarce nawet 180 mld zł

  Od 2010 r. ponad 1 mln Polaków przeszło na emeryturę. W samym roku 2017 jest spodziewane odejście kolejnych 500 tys. Dla polskiej gospodarki to duży problem. Na rynku pracy są jednak grupy społeczne, których potencjał nie jest należycie wykorzystywany, a które mogłyby przyczynić się do rozwoju gospodarczego naszego kraju. Jedną z tych grup są kobiety. Jak zwiększyć ich przedsiębiorczość i aktywność zawodową?
 • Mamy dziewiąty z rzędu spadek bezrobocia

  Mamy dziewiąty z rzędu spadek bezrobocia

  Październik był dziewiątym z rzędu miesiącem spadku bezrobocia w Polsce. Z szacunków resortu pracy wynika, że stopa bezrobocia spadła do 11,3 procent wobec 11,5 procent we wrześniu. Wiceminister pracy Jacek Męcina wyjaśnił w rozmowie z IAR, że do poprawy na rynku pracy znacząco przyczynia się rozpoczęta w maju reforma służb zatrudnienia. Efekty przynosi między innymi profilowanie pomocy bezrobotnym. Z naszych informacji wynika, że nie jest wcale tak różowo.
 • Brakuje pracowników ze specjalistycznymi umiejętnościami

  Brakuje pracowników ze specjalistycznymi umiejętnościami

  Choć bezrobocie wśród młodych utrzymuje się na wysokim poziomie, to są branże, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników.
 • Zamiast pomagać bezrobotnym, wysyłają listy

  Zamiast pomagać bezrobotnym, wysyłają listy

  Co najmniej 30 mln zł muszą wydać Powiatowe Urzędy Pracy w całym kraju, aby wysłać pisma do zeszłorocznych bezrobotnych. Poinformują ich o wysokości składek wypłaconych na ZUS - donosi "Rzeczpospolita".
 • "Puls Biznesu": Dylemat wart 10 mld zł

  "Puls Biznesu": Dylemat wart 10 mld zł

  Trwale bezrobotni, czyli bezskutecznie poszukujący pracy co najmniej przez rok, to duże obciążenie dla budżetu. Rocznie kosztują podatników 10,5 mld zł - informuje "Puls Biznesu", powołując się na wyliczenia Deloitte.
 • "Puls Biznesu": Dylemat wart 10 mld zł

  "Puls Biznesu": Dylemat wart 10 mld zł

  Trwale bezrobotni, czyli bezskutecznie poszukujący pracy co najmniej przez rok, to duże obciążenie dla budżetu. Rocznie kosztują podatników 10,5 mld zł - informuje "Puls Biznesu", powołując się na wyliczenia Deloitte.
 • Aktywizacja emerytów, czyli pieniądze w błoto

  Aktywizacja emerytów, czyli pieniądze w błoto

  W ciągu dwóch lat rząd wyda 60 mln zł na nieistotne szkolenia i kursy.
 • Pięćdziesięciolatek wraca do szkoły

  Pięćdziesięciolatek wraca do szkoły

  Groźba podniesienia wieku emerytalnego i trudna sytuacja na rynku pracy zmusiły osoby w szóstej dekadzie życia do podnoszenia kwalifikacji. Jednak ich aktywizacja słono kosztuje, a efekty są niewspółmiernie niskie - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Zmiana prawa: Komu państwo opłaci składki?

  Zmiana prawa: Komu państwo opłaci składki?

  Czek od państwa na usługi opiekuńcze oraz opłacane z budżetu składki na ubezpieczenie społeczne osób, które nie pracują, bo opiekują się członkami rodzin - to podstawowe założenia projektu ustawy, który w poniedziałek zostanie zaprezentowany w Sejmie.