akta

Artykuły - Akta (144)

 • Akt oskarżenia w sprawie fałszowania masła trafił do sądu

  Akt oskarżenia w sprawie fałszowania masła trafił do sądu

  Akt oskarżenia przeciw firmie Masmal Dairy, której zarzucono produkowanie masła i serów niezgodnie z normami, wpłynął do sądu w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Pracownicy firmy odpowiadają już w procesie dot. podobnej sprawy, toczącym się od trzech lat.
 • Sojusz Churchilla ze Stalinem - biesiada na Kremlu

  Wizyta brytyjskiego premiera Winstona Churchilla na Kremlu i jego rozmowy z Józefem Stalinem w 1942 roku nie szły dobrze, ale obaj liderzy scementowali antyhitlerowski sojusz nocną biesiadą w prywatnych apartamentach generalissimusa.
 • MS: W ubiegłym roku zaginęło lub zostało zniszczonych 481 akt sądowych

  W ubiegłym roku zaginęło lub zostało zniszczonych 481 akt sądowych, o 108 mniej niż rok wcześniej - poinformowała PAP Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości. Akta giną w trakcie przeprowadzek sądów, remontów, przewożenia dokumentów.
 • Gowin o aktach afery sopockiej: To bezczelne kłamstwo

  Gowin o aktach afery sopockiej: To bezczelne kłamstwo

  Minister sprawiedliwości zaprzecza, jakoby zwracał się o akta afery sopockiej. - Jeżeli ktoś tak twierdzi, to jest to bezczelne kłamstwo - mówi Jarosław Gowin w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Tomaszem Skorym. To reakcja na ujawnione przez RMF FM wyjaśnienia prezesa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego, który w piśmie do Krajowej Rady Sądownictwa utrzymuje, że Gowin prosił go o akta z powodów osobistych.
 • Gowin: Bez dostępu do akt nadzór niemożliwy

  Gowin: Bez dostępu do akt nadzór niemożliwy

  Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przeprosił za swoją wypowiedź, że "ma w nosie literę przepisów". Odnosił się w ten sposób, do zarzutów, iż żądając akt spraw dot. szefa Amber Gold, mógł złamać ustawę o ustroju sądów powszechnych.
 • Opublikowano w internecie akta dotyczące zbrodni katyńskiej

  Opublikowano w internecie akta dotyczące zbrodni katyńskiej

  Archiwa Narodowe USA opublikowały w poniedziałek kilka tysięcy stron znajdujących się w ich zbiorach dokumentów na temat mordu polskich oficerów przez NKWD w Katyniu w kwietniu 1940 r. Część z nich została odtajniona i udostępniona po raz pierwszy.
 • Akta USA ws. Katynia mogą ukazać wiedzę Zachodu o zbrodni

  Zdaniem historyków, archiwa dotyczące zbrodni katyńskiej, których odtajnienie zapowiedziały Stany Zjednoczone, mogą ukazać stan wiedzy Zachodu na temat zbrodni. Ich zdaniem jednak z oceną należy poczekać do publikacji.
 • IPN bada akta "Bolka" z sejmowego archiwum

  IPN bada akta "Bolka" z sejmowego archiwum

  Dokumenty archiwalne tak zwanej komisji Ciemniewskiego, będące w dyspozycji sejmowego archiwum, bada od wczoraj Instytut Pamięci Narodowej - donosi "Nasz Dzienik".
 • "Wy mi dajcie sprawców, a nie akta"

  "Wy mi dajcie sprawców, a nie akta"

  To zdanie nabazgrał czerwoną kredką Eugeniusz Dowkan (Dowgan), Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej we Wrocławiu, na otrzymanym pod koniec listopada 1946 roku sprawozdaniu ze śledztwa sprawy "dot. pozostawienia skarbu przez ambasadora v. Moldke". Sprawy tym bardziej intrygującej, że poszukiwania owego skarbu trwały zaledwie... pół godziny. Co więcej, zakończyły się pełnym sukcesem!
 • "ND": Lustracyjna bomba tyka. Kopie akt "Bolka" w Sejmie?

  "ND": Lustracyjna bomba tyka. Kopie akt "Bolka" w Sejmie?

  Kopie materiałów zawierających pełną dokumentację teczki "Bolka" mogą leżeć w sejmowym archiwum. Szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla odmawia udostępnienia akt posłom - ujawnia "Nasz Dziennik".

Filmy - Akta (2)

 • W Polsce nowe akty prawne produkuje się na potęgę

  Średnio 4 godziny i 17 minut musiałby poświęcić każdego dnia roboczego polski obywatel, aby zapoznać się ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w 2016 r. – wynika z najnowszego „Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce”.
 • Akta IPN będą jawne?

  Przewodniczący PiS Marek Kuchciński powiedział, że jeśli Trybunał Konstytucyjny odrzuci ustawę lustracyjną, PiS uchwali ustawę otwierającą dostęp dla wszystkich do archiwów IPN.