akcyza

Artykuły - Akcyza (484)

Filmy - Akcyza (12)

 • Akcyza na e-papierosy doprowadzi do załamania rodzimej branży? Przedsiębiorcy biją na alarm

  Według planów Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2018 r. ma zostać wprowadzona akcyza na płyny do elektronicznych papierosów. Proponowana stawka podatku to 70 gr za 1 ml liquidu. Obecnie buteleczki kosztują od 5 do 20 zł.
 • Nowy podatek od alkoholu! Konsumenci zapłacą za...

  W Wielkiej Brytanii liczba zgonów związanych z nadużywaniem legalnie dostępnych substancji odurzających – takich jak alkohol czy niektóre leki – cały czas rośnie. Eksperci przewidują, że do 2016 r. będzie ona większa niż liczba zgonów spowodowanych uzależnieniem od heroiny. Alkoholizm skutkuje też obciążeniami dla budżetu państwa - chorych trzeba przecież leczyć. To dlatego organizacja Centre for Social Justice zaproponowała wprowadzenie podatku od alkoholu, który pokrywałby koszty terapii osób uzależnionych. Nowy podatek zyskał roboczą nazwę „treatment tax”. Jego pomysłodawcy postulują, by do 2024 r. ceny alkoholu na Wyspach wzrosły o przynajmniej 2 pensy na jednostce.
 • Kolejny cios w palaczy! Odczują to boleśnie

  Papieros w drodze do pracy, papieros w przerwie na lunch… Według oficjalnych statystyk, liczba dorosłych nałogowych palaczy w Rosji wynosi 44 miliony! Władimir Putin, który promuje tak zwane "tradycyjne wartości", postanowił powiedzieć temu: dość! Od 1 czerwca w Rosji nie wolno palić w barach, pubach, restauracjach, hotelach, pociągach dalekobieżnych i wielu innych obiektach użyteczności publicznej. Właścicielom sklepów zabroniono eksponować wyroby tytoniowe. Ale to nie wszystko - już mówi się o podnoszeniu akcyzy i zaostrzeniu kar finansowych dla "niepokornych". To ostatnie bardzo popierają niepalący Rosjanie. - W przypadku Rosjan grzywna jest najlepszym straszakiem. Działa na wszystko - otwarcie mówi pewien mieszkaniec Moskwy. Być może już niedługo za palenie w miejscu publicznym każdy winowajca bezwarunkowo zapłaci kilka tysięcy rubli kary!
 • Butelka wódki w przyszłym roku podrożeje co najmniej o 2 złote

  Akcyza uderzy w branżę i obniży sprzedaż, a tym samym nasze wpływy. Straci również na tym minister finansów, który bezpodstawnie zakłada, że podwyższając akcyzę będzie w stanie zwiększyć przychody do budżetu państwa. Ale jeżeli krowa jest zbyt często dojona, to w pewnym momencie przestaje dawać mleko – mówi Andrzej Szumowski, wiceprezes Wyborowej SA i prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.