AIDS

Synonimy:
AISD,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - AIDS (300)

Filmy - AIDS (17)

 • Fakty i mity dotyczące choroby AIDS

  1 grudnia będziemy obchodzili Światowy Dzień Walki z AIDS. W Polsce co roku wykrywa się kilkaset zakażeń wirusem HIV i nawet powyżej 100 zachorowań na AIDS. Mimo łatwego dostępu do informacji wciąż istnieje wiele niebezpiecznych mitów na temat tej choroby. O czym warto wiedzieć? (Agencja TVN/x-news) Zdjęcia pochodzą z bazy x-bank gallery.
 • Czy zarażenie wirusem HIV jest wyrokiem?

  Ludzki wirus niedoboru odporności wywołuje wyniszczającą organizm chorobę - AIDS. Ryzyko zakażenia pojawia się podczas stosunku płciowego, jednak HIV nie jest wyrokiem. Dr nauk społecznych, pedagog i edukator seksualny Magdalena Ankiersztejn-Bartczak opowiedziała o spojrzeniu społeczeństwa na osoby seropozytywne. – Społeczeństwo ma wrażenie, że to jest choroba marginesu społecznego – zdradziła. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Razem przeciw HIV - czerwone kokardy w Polskich miastach

  Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV ulice Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia rozświetliły czerwone kokardki wyświetlane na fasadach budynków. W Światowy Dzień Walki z AIDS, czyli 1 grudnia jeszcze raz zobaczymy je na stołecznych ulicach. „Czerwonymi kokardkami z napisem Razem przeciw HIV chcemy zwrócić uwagę na ciągle groźny problem HIV i AIDS, pokazać solidarność z osobami zakażonymi oraz zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia. W Polsce HIV już praktycznie nie zabija, bo Minister Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowotnego zapewnia zakażonym nowoczesne, bardzo skuteczne i bezpieczne leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o chorobie” – powiedział Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, która organizuje świetlny happening w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Dane NIZP-PZH pokazują jasno, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana. Liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce rośnie. Od roku 1985, kiedy wdrożono badania, odnotowano ponad 23 tys. zakażeń. Tylko w 2017 roku – aż 1526. Dzięki zapewnionej przez Ministerstwo Zdrowia dostępności nowoczesnej, bezpłatnej terapii, każdy zakażony ma szansę na normalne życie do późnej starości. Niestety mimo to ludzie wciąż umierają w Polsce na AIDS. Niewykryte lub źle leczone zakażenie HIV nadal powoduje śmierć lub groźne powikłania.
 • Skuteczna tabletka by zapobiec HIV?

  Emmanuel Danan jest w grupie wysokiego ryzyka. Bierze tabletki, by zapobiec zarażeniu wirusem HIV.