AIDS

Synonimy:
AISD,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - AIDS (302)

Filmy - AIDS (15)

 • W pandemii COVID-19 nie zapominajmy o HIV

  Czerwone kokardy „Razem przeciw HIV” rozświetlą ulice Warszawy z okazji Światowego Dnia AIDS. 1 grudnia, z okazji Światowego Dnia AIDS, na fasadach budynków stolicy rozbłysną czerwone kokardki z napisem „Razem przeciw HIV”. Będzie to finałowa akcja tegorocznej kampanii edukacyjnej, która objęła 10 polskich miast. Czerwone kokardki są symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV. W tym roku mają szczególne znaczenie, ponieważ w przestrzeni publicznej zagrożenie HIV zostało niejako wyparte przez pandemię COVID-19. Wydaje się, że zapomnieliśmy o jednym wirusie w obawie przed drugim. Niesłusznie! Rok 2019 był w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV. Odnotowano ich – według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - aż 1615. Akcję prowadzą Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences.
 • Razem przeciw HIV - czerwone kokardy w Polskich miastach

  Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV ulice Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia rozświetliły czerwone kokardki wyświetlane na fasadach budynków. W Światowy Dzień Walki z AIDS, czyli 1 grudnia jeszcze raz zobaczymy je na stołecznych ulicach. „Czerwonymi kokardkami z napisem Razem przeciw HIV chcemy zwrócić uwagę na ciągle groźny problem HIV i AIDS, pokazać solidarność z osobami zakażonymi oraz zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia. W Polsce HIV już praktycznie nie zabija, bo Minister Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowotnego zapewnia zakażonym nowoczesne, bardzo skuteczne i bezpieczne leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o chorobie” – powiedział Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, która organizuje świetlny happening w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Dane NIZP-PZH pokazują jasno, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana. Liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce rośnie. Od roku 1985, kiedy wdrożono badania, odnotowano ponad 23 tys. zakażeń. Tylko w 2017 roku – aż 1526. Dzięki zapewnionej przez Ministerstwo Zdrowia dostępności nowoczesnej, bezpłatnej terapii, każdy zakażony ma szansę na normalne życie do późnej starości. Niestety mimo to ludzie wciąż umierają w Polsce na AIDS. Niewykryte lub źle leczone zakażenie HIV nadal powoduje śmierć lub groźne powikłania.
 • Skuteczna tabletka by zapobiec HIV?

  Emmanuel Danan jest w grupie wysokiego ryzyka. Bierze tabletki, by zapobiec zarażeniu wirusem HIV.
 • Epidemia wirusa HIV w Rosji. To już jest plaga!

  W Rosji żyje ponad 900 tys. nosicieli wirusa HIV. W przyszłym roku liczba zakażonych może przekroczyć milion. Jeżeli nic się nie zmieni, za 5 lat problem będzie dotyczył już 3 mln Rosjan.