Afryka

Synonimy:
Afryka Północna,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Afryka (960)

Filmy - Afryka (43)

 • Szczyt nt. migracji: Wnioski o azyl będą rozpatrywane już w Afryce?

  Podczas szczytu na temat migracji w Paryżu, przywódcy europejskich i afrykańskich państw poparli propozycje, by wnioski azylowe uchodźców były rozpatrywane jeszcze na terenie Afryki. Ich zdaniem, powstrzymałoby to obywateli państw tego kontynentu przed odbywaniem ryzykownych przepraw przez Morze Śródziemne.
 • Internauci uratowali afrykańskie rodziny

  Ten kran odmienił życie Aaz. Wcześniej 27-letnia Egipcjanka musiała kilka razy dziennie chodzić z wiadrami do swoich sąsiadów i prosić ich o wodę. Teraz kobieta nie musi liczyć na ich uprzejmość. Tę zmianę zawdzięcza między innymi internautom. – Sukces przedsięwzięcia zależy od internauty. Wystarczy, że polubi, udostępni czy skomentuje opublikowane wideo – mówi jeden z koordynatorów akcji. To UNICEF jest autorem projektu doprowadzenia bieżącej wody do wioski, w której mieszka Aaz.
 • Radosny tłum wita papieża w Afryce

  Franciszek przebywa z wizytą apostolską w Afryce. W Nairobi na mszę świętą celebrowaną przez papieża przyszło dziesięć tysięcy ludzi. Stolica Kenii przywitała Ojca Świętego śpiewem pieśni przy akompaniamencie tradycyjnych afrykańskich instrumentów. Franciszek głosi w Afryce orędzie pokoju i pojednania. Zwraca też uwagę na wysoki poziom ubóstwa, kwestie związane z ochroną środowiska.
 • Modlą się do bóstw i świętych. Ta religia łączy wyznania

  Santeria jest synkretyczną religią – łączy w sobie elementy wiary katolickiej i wierzeń plemiennych. – Jako Kubańczycy jesteśmy dumni, że możemy wyznawać dwie religie jednocześnie, że nie zostały rozdzielone. Dla mnie obie są tak samo ważne – mówi wierny Marcelo Zulueta Acevedo. W XVII wieku hiszpańscy konkwistadorzy sprowadzili na wyspę niewolników z Afryki do pracy na plantacjach. Trafili tu głównie potomkowie plemienia Yoruba. Na Kubie byli przymusowo chrzczeni, a plantatorzy zakazywali im praktykowania afrykańskich religii. I w ten sposób, niewolnicy, nie chcąc porzucić swojej wiary, zadania plemiennych bóstw przypisali świętym katolickim. Modlili się do jednych i drugich jednocześnie.