Adriatyk

Artykuły - Adriatyk (7)

 • Słoweńskie linie Adria odwołują większość lotów z powodów finansowych

  Słoweńskie linie Adria odwołują większość lotów z powodów finansowych

  Słoweńskie linie lotnicze Adria poinformowały w piątek, że odwołały większość swych połączeń planowanych na weekend i na poniedziałek. Praktycznie samoloty Adrii są od wtorku uziemnione z powodu problemów finansowych firmy.
 • PKP Cargo chce łączyć Bałtyk z Adriatykiem. Zawiera międzynarodowe umowy i liczy na kolejne przejęcia

  PKP Cargo chce łączyć Bałtyk z Adriatykiem. Zawiera międzynarodowe umowy i liczy na kolejne przejęcia

  PKP Cargo szykuje kolejne inwestycje. Spółka myśli o kilku akwizycjach oraz kupnie sprzętu, który pozwoli oferować klientom transport intermodalny. Chce obsługiwać korytarz towarowy Bałtyk-Adriatyk, czemu ma służyć umowa z chorwackim przewoźnikiem.
 • Naukowcy zaskoczeni: Adriatyk pełen rekinów i delfinów

  Naukowcy zaskoczeni: Adriatyk pełen rekinów i delfinów

  Grupa naukowców z Chorwacji i Włoch, która przez 18 dni badała z samolotu ilość zwierząt w Morzu Adriatyckim, jest zaskoczona wynikiem. Okazuje się, że jest tam dużo więcej delfinów, rekinów i waleni, niż się spodziewano.
 • BAC: Korytarz Bałtyk-Adriatyk

  Marszałkowie siedmiu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i śląskiego podpisali w środę w Gdyni list intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.
 • Polska od Estonii po Adriatyk

  Polska od Estonii po Adriatyk

  George Friedman, znany amerykański politolog z Teksasu, w książce "Następne 100 lat" ogłosił swoją wizję przyszłości. Przewiduje w niej, że Polska stanie się światowym mocarstwem. Fajnie? Przyjrzyjmy się bliżej tej wizji.
 • Od Bałtyku po Adriatyk

  Utworzenie korytarza transportowego znad Bałtyku po Adriatyk będzie korzystne dla infrastruktury i mieszkańców regionów leżących wzdłuż nowych tras - uważają uczestnicy międzynarodowej konferencji poświęconej projektowi "Adriatic-Baltic Landbridge".
 • Zamów modlitwę przez SMS

  15-osobowa grupa studentów wyruszyła w niedzielę w pieszej pielgrzymce z Lublina do Rzymu. Mają do pokonania, nie licząc przeprawy przez Adriatyk, ponad 1700 km drogi. Pielgrzymujący studenci przyjmują za pomocą SMS-ów intencje modlitewne od wiernych. Prośby o modlitwę można przesyłać na numer +48 608 491 026.

Filmy - Adriatyk (2)

 • Bośnia i Hercegowina – Rekiny i płaszczki

  85% rekinów i płaszczek zniknęło z Adriatyku. Naukowcy próbują wyjaśnić to zjawisko. Podejrzewają, że winę może ponosić zanieczyszczenie wody. Adriatyk jest popularnym regionem wakacyjnym, ale w wielu miejscach znajdują się nieodpowiednie oczyszczalnie ścieków.
 • Kwiat soli morskiej to prawdziwe białe złoto

  Sól była kiedyś symbolem cywilizowanego świata i bogactwa, dziś można ją dostać w każdym sklepie. Tradycyjne, 700-letnie saliny nad Adriatykiem, muszą walczyć o przetrwanie. W słoweńskiej salinie w Piran od setek lat nie zmieniła się metoda wydobywania soli. Wszystko odbywa się ręcznie, w bardzo trudnych warunkach. Czerpanie soli z morza jest żmudną pracą, a wieczorami temperatura w basenach osiąga nawet 80 stopni Celsjusza. Dla pracowników nagrodą za tak ciężką pracę jest kwiat soli morskiej, czyli najlepszy gatunek soli. Przechowuje się go w specjalnych zbiornikach. To pierwsza warstwa soli, która zbiera się w solankach. Wygląda jak śnieg na powierzchni. Kwiat soli jest w stu procentach naturalny, nie poddaje się go żadnym procesom chemicznym, dlatego świetnie sprawdza się w kuchni. Warto wiedzieć, że nie wyciąga wody z mięsa, tak jak zwykła sól, więc można używać go do nacierania mięsa przed obróbką.