Adam Szłapka

Artykuły - Adam Szłapka (2)

 • Europa ojczyzn czy Europa egoizmów?

  Europa ojczyzn czy Europa egoizmów?

  Gośćmi Marcina Zaborskiego w Popołudniowej rozmowie RMF FM byli poseł Zjednoczonej Prawicy Arkadiusz Mularczyk oraz poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.
 • Nowoczesna: Na nagraniach nie widać, czy było kworum

  Nowoczesna: Na nagraniach nie widać, czy było kworum

  ​Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka powiedział, że upublicznienie nagrania z Sali Kolumnowej nie rozwiewa wątpliwości opozycji. "Nie widać, czy było kworum" - powiedział Szłapka w czwartek w Radiu Zet.

Filmy - Adam Szłapka (9)

 • Adam Szłapka: Nie byłbym kandydatem, który byłby w stanie wygrać wybory prezydenckie

  "Uważam, że wybory prezydenckie w maju 2020 roku są dla opozycji do wygrania. (…) Wydaje mi się, że ja nie byłbym takim kandydatem, który byłby w stanie te wybory wygrać" - przyznał w Popołudniowej rozmowie w RMF FM nowo wybrany szef Nowoczesnej Adam Szłapka. Równocześnie zaznaczył: "Powinniśmy jak najszybciej usiąść i znaleźć kandydata, który będzie reprezentował całą Koalicję Obywatelską". "Rozmawialiśmy na klubie Koalicji Obywatelskiej o tym, żeby rozszerzyć formułę prawyborów (przeprowadzanych obecnie w ramach PO - przyp. RMF)" - zdradził, a dopytywany przez Marcina Zaborskiego, czy jest w tej sprawie zainteresowanie ze strony PO, odparł: "Tak. Na klubie mówił o tym np. Borys Budka". "Czy będziemy rozszerzać prawybory, czy nie - to jest jeszcze kwestia otwarta, na razie takiej formuły nie ma" - mówił dalej Adam Szłapka.
 • Szłapka: Schetyna byłby dobrym premierem, Kidawa-Błońska daje szansę na nowe otwarcie

  "Taka była decyzja i kierownictwa PO, i kierownictwa KO, że Małgorzata Kidawa-Błońska będzie taką kandydatką na premiera, która da nadzieję Polakom na zmianę w polskiej polityce. Polacy są zmęczeni ciągłym konfliktem" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Adam Szłapka. "Wiem, że Grzegorz Schetyna byłby dobrym premierem, bo pamiętam go, jak był szefem MSWiA, ja wtedy byłem samorządowcem, pamiętam jak dobrze skonstruowany był program "schetynówek". Natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska daje szansę na nowe otwarcie. To zdecydowanie przemyślany ruch" - zapewnia sekretarz sztabu Koalicji Obywatelskiej, gość Roberta Mazurka. Nie rozmawiałem z żadną firmą PR, która doradzałaby zmianę kandydata na premiera (ze Schetyny na Kidawę-Błońską - przyp. red.) - zapewnia Szłapka. Sekretarz sztabu Koalicji Obywatelskiej dodaje: "pytanie czy Grzegorz Schetyna rozmawiał, ale to pytanie do niego". Rozmawialiśmy o różnych strategiach- mówi gość Roberta Mazurka. Według Szłapki, to czy Schetyna znalazłby się w rządzie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, to decyzja samego szefa PO.
 • Adam Szłapka: Szef MSZ powinien doradzić prezydentowi zawetowanie ustawy o IPN

  "Minister spraw zagranicznych powinien pilnie prosić o spotkanie z prezydentem i doradzić mu zawetowanie ustawy (o IPN – przyp. red.)" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Adam Szłapka z Nowoczesnej. "To pozwoliłoby elegancko politykom partii wybrnąć z tego obecnego kryzysu" - twierdzi gość Marcina Zaborskiego. "Faktycznie można powiedzieć: mądry Polak po szkodzie, bo mało kto przewidział aż tak potężną reakcję międzynarodową na tę nowelizację" - przyznaje Szłapka. Według niego ustawa była obliczona na użytek wewnętrzny, na wyścig PiS-u z Kukiz’15. Szłapka przyznaje, że na razie Nowoczesna tylko apeluje w mediach do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. "Nowoczesna faktycznie proponuje alternatywę dla programu 500 plus. Nasz program zachęca do aktywności zawodowej" - tak o programie "Aktywna rodzina", który zakłada, że każda rodzina dostawałby 250 zł na dziecko, mówi Szłapka. "Teraz sytuacja jest niesprawiedliwa - osoby, które mają jedno dziecko, nie otrzymują żadnego wsparcia, osoby, które są w bardzo wysokim progu podatkowym, otrzymują takie samo wsparcie" - uważa gość Marcina Zaborskiego. Przyznaje równocześnie, że rodziny z trójką i większą liczbą dzieci będą dostawać mniej pieniędzy.
 • Adam Szłapka: Zlikwidujemy program "500 plus" i powołamy lepszy program "Aktywna rodzina"

  "Zlikwidujemy program "500 plus" i powołamy lepszy program "Aktywna rodzina", który nie wyklucza kobiet z rynku pracy, który daje szanse tym osobom, które pracują przede wszystkim. Chodzi o to, aby mieć ulgę podatkową dla tych osób, które pracują" - powiedział w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Adam Szłapka. W ten sposób określił, jaki cel ma Nowoczesna w momencie, kiedy doszłaby do władzy. "Czyli program obejmie tylko te rodziny, w których przynajmniej jedna osoba pracuje?" - dopytywał swojego gościa Marcin Zaborski. "Dokładnie tak. I to jest dobre z punktu widzenia gospodarki. To jest sprawiedliwsze, bo obejmuje pierwsze dziecko, i to jest sprawiedliwsze, bo osoby, które są powyżej pierwszego progu podatkowego, nie będę otrzymywały tego wsparcia" - wyjaśnił polityk Nowoczesnej. W Popołudniowej rozmowie w RMF FM Adam Szłapka powiedział także, że Nowoczesna rozważa zmiany w regulaminie Sejmu i złożenie ustawy, która regulowałaby to, żeby wszystkie projekty obywatelskie nie były odrzucane w pierwszym czytaniu. Polityk Nowoczesnej w rozmowie z Marcinem Zaborskim mówił też o relacjach polsko-ukraińskich po nowelizacji ustawy o IPN. "Powinniśmy zarówno w Polsce, ale w Ukrainie też, przestać wykorzystywać relacje między naszymi narodami do polityki wewnętrznej. To przez 27 lat się nie działo. Udało nam się zbudować bardzo partnerskie relacje, które teraz są niszczone" - wyjaśnił Szłapka i dodał, że w tym momencie najpilniejsze jest "przyciśnięcie polskiego i ukraińskiego ministerstwa edukacji, żeby wprowadzić bardzo duży program wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej".