Adam Glapiński

Artykuły - Adam Glapiński (48)

 • ​Glapiński w "Rz": NBP działa, by przejściowy szok nie zmienił się w kryzys

  ​Glapiński w "Rz": NBP działa, by przejściowy szok nie zmienił się w kryzys

  Polska gospodarka - podobnie jak większość gospodarek na świecie - stoi przed wyzwaniem, którego nie dało się przewidzieć i którego nie sposób uniknąć. Działamy na rzecz złagodzenia skutków pandemii koronawirusa - pisze prezes NBP prof. Adam Glapiński w piątkowej "Rz".
 • PKB w 2020 r. na poziomie 1,6-1,7 proc.

  PKB w 2020 r. na poziomie 1,6-1,7 proc.

  Prezes NBP Adam Glapiński zapytany o wzrost gospodarczy w 2020 r. powiedział, że spowolnienie będzie cały czas nie większe niż w granicach lekko poniżej 2 proc.
 • Roksana Węgiel rozmawia z Adamem Glaipińskim…o zakupie złota przez NBP

  Roksana Węgiel rozmawia z Adamem Glaipińskim…o zakupie złota przez NBP

  Narodowy Bank Polski przy okazji Dnia Dziecka opublikował specjalne nagranie, w którym najmłodsi zadają pytania prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu. Jedną z przepytujących osób była Roksana Węgiel, której prezes zdradził coś, czego nie chciał powiedzieć nawet dziennikarzom.
 • Glapiński: Nie ma żadnych dobrych argumentów do wstąpienia Polski do strefy euro

  Glapiński: Nie ma żadnych dobrych argumentów do wstąpienia Polski do strefy euro

  - Przystąpienie obecnie do ERM II i następnie przyjęcie europejskiej waluty nie byłoby zasadne ze względów gospodarczych ani politycznych - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że dopóki jest prezesem banku centralnego, Polska nie przystąpi do ERM II i nie przyjmie euro.
 • Prezes NBP Glapiński: Nie zamierzam składać dymisji

  Prezes NBP Glapiński: Nie zamierzam składać dymisji

  Nie zamierzam składać dymisji - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w trakcie panelu na Kongresie 590.
 • Adam Glapiński, prezes NBP: Wewnętrznych problemów w polskiej gospodarce nie ma

  Adam Glapiński, prezes NBP: Wewnętrznych problemów w polskiej gospodarce nie ma

  - W moim przekonaniu kryzys finansowy jest już dawno za nami. Systemy bezpieczeństwa banków zostały tak rozbudowane, że nie grozi nam powtórka scenariusza ostatniego kryzysu. Niemniej wszyscy obawiają się, że będzie jakiś inny, np. związany z bańką spekulacyjną na rynku nieruchomości, z wysokimi wycenami aktywów finansowych, z tzw. kryptowalutami bądź z inflacją przyniesioną z zewnątrz - mówi w rozmowie z Interią, Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polski, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Ostrzega też przed produktami inwestycyjnymi opartymi na tzw. kryptowalutach. - Ludzie będą w to wchodzić i ostatecznie tracić pieniądze. Trzeba ostrzegać - dodaje.
 • Adam Glapiński dla "DGP": Nie zawaham się przed zmianą stóp

  Niektórzy twierdzą, że dla wzrostu dobra byłaby gospodarka silnie nierówna, bez interwencji państwa. Ale jest oczywiste, że po kilku latach w takim kraju doszłoby do rewolucji i końca demokracji. Taki system zniszczyłby się sam - mówi w wywiadzie dla "DGP" szef NBP Adam Glapiński.
 • Glapiński o przyjęciu euro: Gdy będziemy mieli np. 70 proc. średniej zamożności strefy euro

  Glapiński o przyjęciu euro: Gdy będziemy mieli np. 70 proc. średniej zamożności strefy euro

  Rozważanie wejścia Polski do strefy euro może nastąpić wówczas, kiedy stopień konwergencji będzie wysoki i będziemy mieli np. 70 proc. średniej zamożności i dojrzałości gospodarczej strefy euro, czyli za 20, 25, 30 lat - ocenił w piątek prezes NBP Adam Glapiński.
 • Glapiński: Podwyżka stóp proc. w 2019 r. możliwa np. ze względu na zbyt szybki wzrost płac

  Glapiński: Podwyżka stóp proc. w 2019 r. możliwa np. ze względu na zbyt szybki wzrost płac

  W 2018 r. stopy proc. raczej zostaną na stabilnym poziomie, ale w 2019 r. może nastąpić podwyżka np. ze względu na zbyt szybki wzrost płac lub wzrost cen ropy - powiedział prezes NBP, Adam Glapiński. Wyższe stopy procentowe oznaczają droższy kredyt.
 • SBB wzywa prezesa NBP do publicznej debaty

  SBB wzywa prezesa NBP do publicznej debaty

  Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" wezwało prezesa NBP Adama Glapińskiego do "publicznej debaty o skutkach społecznych braku realnych działań mających na celu rozwiązanie problemu nieuczciwych instrumentów finansowych odnoszących się do walut obcych".

Filmy - Adam Glapiński (3)