Adam Glapiński

Artykuły - Adam Glapiński (8)

 • Adam Glapiński, prezes NBP: Wewnętrznych problemów w polskiej gospodarce nie ma

  Adam Glapiński, prezes NBP: Wewnętrznych problemów w polskiej gospodarce nie ma

  - W moim przekonaniu kryzys finansowy jest już dawno za nami. Systemy bezpieczeństwa banków zostały tak rozbudowane, że nie grozi nam powtórka scenariusza ostatniego kryzysu. Niemniej wszyscy obawiają się, że będzie jakiś inny, np. związany z bańką spekulacyjną na rynku nieruchomości, z wysokimi wycenami aktywów finansowych, z tzw. kryptowalutami bądź z inflacją przyniesioną z zewnątrz - mówi w rozmowie z Interią, Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polski, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Ostrzega też przed produktami inwestycyjnymi opartymi na tzw. kryptowalutach. - Ludzie będą w to wchodzić i ostatecznie tracić pieniądze. Trzeba ostrzegać - dodaje.
 • Adam Glapiński dla "DGP": Nie zawaham się przed zmianą stóp

  Niektórzy twierdzą, że dla wzrostu dobra byłaby gospodarka silnie nierówna, bez interwencji państwa. Ale jest oczywiste, że po kilku latach w takim kraju doszłoby do rewolucji i końca demokracji. Taki system zniszczyłby się sam - mówi w wywiadzie dla "DGP" szef NBP Adam Glapiński.
 • Glapiński o przyjęciu euro: Gdy będziemy mieli np. 70 proc. średniej zamożności strefy euro

  Glapiński o przyjęciu euro: Gdy będziemy mieli np. 70 proc. średniej zamożności strefy euro

  Rozważanie wejścia Polski do strefy euro może nastąpić wówczas, kiedy stopień konwergencji będzie wysoki i będziemy mieli np. 70 proc. średniej zamożności i dojrzałości gospodarczej strefy euro, czyli za 20, 25, 30 lat - ocenił w piątek prezes NBP Adam Glapiński.
 • Glapiński: Podwyżka stóp proc. w 2019 r. możliwa np. ze względu na zbyt szybki wzrost płac

  Glapiński: Podwyżka stóp proc. w 2019 r. możliwa np. ze względu na zbyt szybki wzrost płac

  W 2018 r. stopy proc. raczej zostaną na stabilnym poziomie, ale w 2019 r. może nastąpić podwyżka np. ze względu na zbyt szybki wzrost płac lub wzrost cen ropy - powiedział prezes NBP, Adam Glapiński. Wyższe stopy procentowe oznaczają droższy kredyt.
 • SBB wzywa prezesa NBP do publicznej debaty

  SBB wzywa prezesa NBP do publicznej debaty

  Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" wezwało prezesa NBP Adama Glapińskiego do "publicznej debaty o skutkach społecznych braku realnych działań mających na celu rozwiązanie problemu nieuczciwych instrumentów finansowych odnoszących się do walut obcych".
 • Glapiński: Ponad 9 mld zł zysku NBP za 2016 r.

  Glapiński: Ponad 9 mld zł zysku NBP za 2016 r.

  - Wszystko wskazuje na to, że do końca roku stopy procentowe w Polsce nie zmienią się - powiedział w środę na konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Potwierdził, że zysk banku centralnego za zeszły rok wyniósł ponad 9 mld zł. Dodał, że to chyba najlepszy wynik w historii.
 • Glapiński: Z olbrzymim prawdopodobieństwem stopy w '17 bez zmian

  Glapiński: Z olbrzymim prawdopodobieństwem stopy w '17 bez zmian

  Z olbrzymim prawdopodobieństwem stopy procentowe w 2017 r. pozostaną na obecnym poziomie - powiedział prezes NBP, Adam Glapiński. Jego zdaniem, odbicie wzrostu gospodarczego nastąpi około II kwartału 2017 roku, a np. w styczniu może powrócić deflacja.
 • Glapiński: Rozłożenie w czasie przewalutowania kredytów utrzyma stabilność finansową

  Glapiński: Rozłożenie w czasie przewalutowania kredytów utrzyma stabilność finansową

  - Rekompensata dla kredytobiorców z tytułu tzw. spreadów walutowych oraz otwarta formuła przewalutowania kredytów mieszkaniowych - takie elementy nowego projektu tzw. ustawy frankowej wymienił we wtorek na konferencji w Belwederze prezes NBP Adam Glapiński.
 • Deflacja w 2015 r. nie miała negatywnych skutków makroekonomicznych - Glapiński

  Deflacja w 2015 r. nie miała negatywnych skutków makroekonomicznych - Glapiński

  - W 2015 roku w Polsce utrzymywała się deflacja, ale nie wywierała ona negatywnych skutków makroekonomicznych - mówił prezes NBP Adam Glapiński, przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie z działalności banku centralnego w 2015 roku. Profesor Adam Glapiński opowiadział się za przyłączeniem Komisji Nadzoru Finansowego do Narodowego Banku Polskiego.
 • Adam Glapiński, nowy prezes NBP rozpoczął kadencję

  Adam Glapiński, nowy prezes NBP rozpoczął kadencję

  Po złożeniu przysięgi przed Sejmem RP, które odbyło się 21 czerwca 2016 r., prof. Adam Glapiński, objął stanowisko Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Tym samym rozpoczęła się sześcioletnia kadencja nowego prezesa banku centralnego, powołanego na to stanowisko przez Sejm RP 10 czerwca 2016 r.