Adam Bielecki

Artykuły - Adam Bielecki (13)

 • Prezydent odznaczył himalaistów z wyprawy na K2

  Prezydent odznaczył himalaistów z wyprawy na K2

  Himalaiści Adam Bielecki, Denis Urubko i Piotr Tomala zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2 pod koniec stycznia 2018 roku brali udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat.
 • ​Adam Bielecki: Tomasz Mackiewicz zdobył szczyt Nanga Parbat

  ​Adam Bielecki: Tomasz Mackiewicz zdobył szczyt Nanga Parbat

  "Eli Revol potwierdziła, że byli na szczycie" - powiedział w rozmowie z TVN Adam Bielecki, członek ekipy ratunkowej na Nanga Parbat. "Tomek i Elisabeth weszli na szczyt Nanga Parbat" - napisała na Facebooku Anna Solska, żona Tomasza Mackiewicza.
 • Bielecki: Byłem zwierzęcą maszyną nastawioną na przetrwanie

  Bielecki: Byłem zwierzęcą maszyną nastawioną na przetrwanie

  - Góry są martwe i surowe w swoich ocenach. Za to co się stało, nie przeklinam gór. Przeklinam Broad Peak - mówi himalaista Adam Bielecki, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. - W pewnym momencie ataku szczytowego zespół przestał istnieć. Zorganizowany atak przerodził się w indywidualną walkę każdego z nas o przeżycie. Tak nie powinno być, ale tak było. Na obronę mogę przywołać tylko warunki, w których to wszystko się działo.
 • Bielecki: Przekroczyliśmy granicę

  Bielecki: Przekroczyliśmy granicę

  - Decyzja o kontynuowaniu ataku szczytowego została podjęta za całą naszą grupę przez Krzysztofa Wielickiego i Macieja Berbekę. W pewnym momencie rzuciłem nawet hasło: "Chłopaki może powinniśmy zawrócić", ale nie chcę się wybielać, bo tak jak i inni chciałem iść dalej" - mówi o zakończonym tragedią pierwszym zimowym wejściu na Broad Peak, uczestnik wyprawy Adam Bielecki.
 • "Na Broad Peak zabrakło gestu". K. Wielicki: Ocena moralna zbyt drastyczna

  "Na Broad Peak zabrakło gestu". K. Wielicki: Ocena moralna zbyt drastyczna

  "Uświadomienie ludziom, że jednak coś poszło nie tak spowodowało, że wielu poczuło się dotkniętych" - powiedziała himalaistka Anna Czerwińska, która brała udział w tworzeniu raportu Polskiego Związku Alpinizmu, dotyczącego okoliczności tragedii na Broad Peak.
 • Adam Bielecki: Walczyłem o przetrwanie

  Adam Bielecki: Walczyłem o przetrwanie

  Adam Bielecki powiedział, że walczył o przetrwanie, dlatego jak najszybciej uciekał z wierzchołka Broad Peaku (8047 m). Podkreślił, że Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski mogli z nim schodzić, ale podjęli decyzję o kontynuowaniu wspinaczki.
 • Czerwińska: Na Broad Peak zabrakło tlenu i koleżeństwa

  Czerwińska: Na Broad Peak zabrakło tlenu i koleżeństwa

  Złamanie zasad koleżeńskich i brak tlenu. Te czynniki, zdaniem zespołu wyjaśniającego przyczyny tragedii na Broad Peak, należą do najważniejszych przyczyn tragedii, którą zakończyła się wyprawa. Raport stworzyła komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu.
 • Szef zespołu PZA: Nie możemy przyjąć argumentacji Bieleckiego

  Szef zespołu PZA: Nie możemy przyjąć argumentacji Bieleckiego

  Według nas głównie zawiodła taktyka, ludzie, strategia. Stanęliśmy po stronie czegoś, co się nazywa zespół i partnerstwo. My nie możemy przyjąć takiej argumentacji, jaką słyszałem z ust Adama Bieleckiego. Nawet jeśli jest projekt i ludzie spotykają się pierwszy raz w życiu, to obowiązują te same zasady, które obowiązują ludzi w środowisku, w którym się doskonale znają i się dobrze rozumieją. Tu żadnej relatywizacji zasad nie może być, absolutnie - mówi dla RMF FM Piotr Pustelnik, szef zespołu, który opracował opublikowany dziś raport Polskiego Związku Alpinizmu ws. tragedii na Broad Peak.
 • Krzysztof Wielicki o raporcie: Niepotrzebnie zlinczowano Bieleckiego

  Krzysztof Wielicki o raporcie: Niepotrzebnie zlinczowano Bieleckiego

  Ocena moralna niepotrzebnie się znalazła w tym raporcie, bo to nie są sprawy czarno-białe. Trochę niepotrzebnie zlinczowano Adama Bieleckiego. Wydaje mi się, że jego ocena jest trochę przerysowana i może czuć się trochę pokrzywdzony - powiedział w rozmowie z reporterką RMF FM Krzysztof Wielicki, kierownik zimowej wyprawy na Broad Peak. Odniósł się w ten sposób do opublikowanego przez Polski Związek Alpinizmu raportu o przyczynach marcowej tragedii. - To nie była wina Adama, że zespół się rozpadł. Wszyscy się zostawili - zaznaczył.
 • "Tygodnik Powszechny": Raport komisji miażdżący dla uczestników wyprawy

  "Tygodnik Powszechny": Raport komisji miażdżący dla uczestników wyprawy

  Błędy podczas ataku na szczyt, zaniechania, złamanie norm etycznych - to główne zarzuty dla uczestników wyprawy na Broad Peak w raporcie komisji ds. zbadania okoliczności tragedii - donosi "Tygodnik Powszechny".

Filmy - Adam Bielecki (6)

 • Adam Bielecki wyjaśnia, czym jest wspinanie komercyjne

  Gościem w kawalerce Łukasza Jakóbiaka był Adam Bielecki. Himalaista opowiedział o tym, czym jest wspinanie komercyjne. - Kiedyś wspinaczka po górach najwyższych była zarezerwowana dla wąskiej grupy specjalistów. Osób, które przechodzą odpowiedni trening, szkolą się, wspinają się w coraz wyższe góry, mają umiejętności techniczne, najczęściej są technicznymi wspinaczami obytymi z liną, z budowaniem stanowisk, ratownictwem górskim itd. - powiedział. - Natomiast w pewnym momencie pojawiła się nowa grupa ludzi w górach. Ludzi, którzy wyszli od turystyki. I ci turyści górscy stali się w pewnym momencie turystami wysokogórskimi, bo mieli coraz większe ambicje, chcieli wchodzić na coraz większe góry z Everestem włącznie, a że nie są samodzielnymi wspinaczami obytymi z nowymi technikami, to potrzebowali pomocy i tak pojawiło się przewodnictwo - dodał. (20m2Łukasza/x-news)
 • Adam Bielecki: Alpiniści są bardzo szczęśliwymi sportowcami

  Kawalerkę Łukasza Jakóbiaka odwiedził Adam Bielecki. Himalaista opowiedział o swoich celach i ambicjach. - Alpiniści są bardzo szczęśliwymi sportowcami, bo Ziemia nie jest płaska, a gór na świecie jest niesamowicie dużo. Jeszcze chyba się taki wspinacz nie narodził, który by powiedział "zdobyłem wszystko, co chciałem". Wspinaczom cele nigdy się nie kończą - powiedział Bielecki. (20m2 Łukasza/x-news)
 • Narodowa wyprawa na K2 zakończona. Decyzję podjęto ze względu na zagrożenie lawinowe i niekorzystne prognozy pogody

  Narodowa wyprawa na K2 zakończona. Jej kierownik Krzysztof Wielicki oświadczył, że po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji oraz dyskusjach z zespołem zdecydowano przerwać misję. Decyzję podjęto między innymi z powodu zagrożenia lawinowego oraz niekorzystnych prognoz pogody. Polacy próbowali jako pierwsi w historii zdobyć zimą szczyt ośmiotysięcznika. Wyprawa trwała siedem tygodni.
 • Jeden z ostatnich wywiadów z Tomkiem Kowalskim

  5 marca na Broad Peak w Karakorum stanęło czterech polskich wspinaczy: 29-letni Adam Bielecki, 33-letni Artur Małek, 58-letni Maciej Berbeka i 27-letni Tomasz Kowalski. Ci ostatni niestety już nie wrócili. Zobaczcie jeden z ostatnich wywiadów z Tomkiem Kowalskim, przeprowadzony tuż przed wyprawą.