absurdy prawne

Artykuły - Absurdy prawne (1)

 • Ranking absurdów prawnych

  Ranking absurdów prawnych

  Złe prawo stało się w Polsce hamulcem rozwoju przedsiębiorczości. Prawne absurdy odzwierciedlają słabości naszego państwa. Głos prawników w tworzeniu ustaw jest ignorowany przez polityków.

Filmy - Absurdy prawne (25)

 • Zakazany i niepatriotyczny napój

  W latach 1915-1989 napój ten był zakazany na Islandii. Skąd wziął się zakaz? Otóż Islandia walczyła wówczas o niepodległość od Danii, a piwo kojarzyło się… z duńskim stylem życia. Dlatego też, w tym czasie picie tego alkoholu było nie tylko nielegalne, ale też niepatriotyczne. Urzędnicy mieli również obawy, że ze względu na to, iż piwo jest tańsze niż inne trunki, może zwiększyć wskaźniki nadużywania alkoholu.
 • Zakaz trzymania psów w domu

  Pies to przyjaciel człowieka, jednak nie wszędzie posiadanie psa było legalne. Okazuje się, że stare islandzkie prawo zabraniało traktowania psów jako zwierząt domowych. Miasto Reykjavik zakazało trzymania psów w domach. Postanowienie to miało zapobiegać bąblowicy, bardzo groźnej chorobie przenoszonej na ludzi, która zaatakowała Islandię w 1924 roku.
 • Jak ogórek, to tylko taki

  Tym razem nie banany, marchew czy śliwki, ale absurdów europejskiego prawa ciąg dalszy. Mogłoby się wydawać, że unijni urzędnicy mają sporo wolnego czasu, skoro najgłupsze pomysły traktują zupełnie poważnie... I tak oto przez wiele lat przepisy zabraniały konsumpcji… krzywych ogórków. Sprawa wyglądała dość poważnie, a rolnicy jak koszmaru obawiali się wyhodowania nieidealnych warzyw. Prawo klasyfikowało bowiem ogórki – te najbardziej proste były najlepsze, z kolei te nieco bardziej krzywe dostawały kategorię nie nadającą się do sprzedaży. Na szczęście przepis ten został już zniesiony. Do 2009 roku górki klasy "Ekstra" i klasy I musiały być dobrze rozwinięte, dobrze wykształcone i praktycznie proste, o maksymalnej wysokości łuku: 10 mm na każde 10 cm długości ogórka.
 • Jedzenie boczku może sporo kosztować

  Norwegia to bardzo otwarty, szczęśliwy, ale też dziwny kraj. I nie chodzi tutaj o zamiłowanie mieszkańców do słynnych trolli, ale o absurdalne prawo, które stanowczo mówi, że obywatele tego państwa nie mogą spożywać surowego boczku w czasie pełni księżyca. Hmm, i co tu komentować?