absurdy prawne

Artykuły - Absurdy prawne (0)

 • Zdrojewski: Zlikwidować absurdy prawne dotyczące kultury

  Zdrojewski: Zlikwidować absurdy prawne dotyczące kultury

  Diagnoza stanu polskiej kultury - to jedno z zadań, które stoi przed uczestnikami wrześniowego Kongresu Kultury Polskiej. Ponadto szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski oczekuje od obradujących przez trzy dni w Krakowie specjalistów m.in. propozycji zmian w polskim prawie, które pozwolą wyeliminować absurdalne zapisy, utrudniające działalność ludziom i instytucjom kultury.
 • Raport o absurdach prawnych w ochronie zdrowia

  Raport o absurdach prawnych w ochronie zdrowia

  Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego (PTPM) znalazło w ustawodawstwie ponad 60 absurdalnych przepisów dotyczących lekarzy i pacjentów.
 • Ranking absurdów prawnych

  Ranking absurdów prawnych

  Złe prawo stało się w Polsce hamulcem rozwoju przedsiębiorczości. Prawne absurdy odzwierciedlają słabości naszego państwa. Głos prawników w tworzeniu ustaw jest ignorowany przez polityków.

Filmy - Absurdy prawne (24)

 • Zakaz trzymania psów w domu

  Pies to przyjaciel człowieka, jednak nie wszędzie posiadanie psa było legalne. Okazuje się, że stare islandzkie prawo zabraniało traktowania psów jako zwierząt domowych. Miasto Reykjavik zakazało trzymania psów w domach. Postanowienie to miało zapobiegać bąblowicy, bardzo groźnej chorobie przenoszonej na ludzi, która zaatakowała Islandię w 1924 roku.
 • Jak ogórek, to tylko taki

  Tym razem nie banany, marchew czy śliwki, ale absurdów europejskiego prawa ciąg dalszy. Mogłoby się wydawać, że unijni urzędnicy mają sporo wolnego czasu, skoro najgłupsze pomysły traktują zupełnie poważnie... I tak oto przez wiele lat przepisy zabraniały konsumpcji… krzywych ogórków. Sprawa wyglądała dość poważnie, a rolnicy jak koszmaru obawiali się wyhodowania nieidealnych warzyw. Prawo klasyfikowało bowiem ogórki – te najbardziej proste były najlepsze, z kolei te nieco bardziej krzywe dostawały kategorię nie nadającą się do sprzedaży. Na szczęście przepis ten został już zniesiony. Do 2009 roku górki klasy "Ekstra" i klasy I musiały być dobrze rozwinięte, dobrze wykształcone i praktycznie proste, o maksymalnej wysokości łuku: 10 mm na każde 10 cm długości ogórka.
 • Jedzenie boczku może sporo kosztować

  Norwegia to bardzo otwarty, szczęśliwy, ale też dziwny kraj. I nie chodzi tutaj o zamiłowanie mieszkańców do słynnych trolli, ale o absurdalne prawo, które stanowczo mówi, że obywatele tego państwa nie mogą spożywać surowego boczku w czasie pełni księżyca. Hmm, i co tu komentować?
 • Uważajcie na wakacjach! Tutaj łatwo stracić prawo jazdy

  Zdarza wam się czasem wsiąść do auta w dresie czy pomiętej koszulce? W Grecji nie mielibyście łatwo! Obowiązuje tutaj dość absurdalne i zabawne prawo, choć brane jest przez władze zupełnie na poważnie i to nie są żarty. Policja może bowiem cofnąć lub zawiesić prawo jazdy kierowcy w dwóch przypadkach: gdy jest niekompletnie ubrany lub gdy jego wygląd wskazuje na spore zaniedbanie i niechlujstwo. Strażnicy szyku i stylu na greckich ulicach nie śpią. Uważajcie na wakacjach!