abdykacja Benedykta XVI

Synonimy:
abdykacja papieża, abdykacja papieża Benedykta XVI
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Abdykacja Benedykta XVI (126)

 • Franciszek wzywa do modlitwy za Benedykta XVI

  Franciszek wzywa do modlitwy za Benedykta XVI

  We wtorek, gdy minął rok od ogłoszenia przez Benedykta XVI decyzji o ustąpieniu z urzędu, Franciszek wezwał wiernych do modlitwy za niego. Swemu poprzednikowi papież dedykował wpis na Twitterze.
 • Ks. Lombardi: Benedykt XVI "niemal świętym"

  Ks. Lombardi: Benedykt XVI "niemal świętym"

  "Świętym" nazwał Benedykta XVI ksiądz Federico Lombardi. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej mówił o przypadającej jutro pierwszej rocznicy ogłoszenia przez Josepha Ratzingera swej abdykacji, która nastąpiła 28 lutego 2013.
 • Zdarzyło się w Roku Wiary

  Zdarzyło się w Roku Wiary

  Rezygnacja papieża, szybkie konklawe, wybór kolejnego Ojca Świętego nie-Włocha, papież Franciszek, który chce "Kościoła ubogiego dla ubogich", spotkania dwóch papieży i encyklika "na cztery ręce...". Gdyby listę wydarzeń kończącego się właśnie Roku Wiary układał zawodowy scenarzysta, zapewne żadne z wyżej wymienionych nie znalazłoby się na niej. Brzmią bowiem tak nieprawdopodobnie. A przecież się zdarzyły i byliśmy ich obserwatorami. Warto to sobie uświadomić i zapamiętać.
 • Pierwsza msza Benedykta XVI i pierwsza homilia od abdykacji

  Pierwsza msza Benedykta XVI i pierwsza homilia od abdykacji

  Po raz pierwszy od swej abdykacji w lutym emerytowany papież Benedykt XVI odprawił mszę dla grupy wiernych i wygłosił homilię, przytoczoną przez Radio Watykańskie. We mszy udział wzięli jego byli uczniowie, którzy co roku spotykają się w Castel Gandolfo.
 • Bezprecedensowa sytuacja. Dwóch papieży mieszka w Watykanie

  Bezprecedensowa sytuacja. Dwóch papieży mieszka w Watykanie

  Po raz pierwszy od ponad sześciuset lat w Watykanie mieszka dwóch papieży. Do Stolicy Apostolskiej wrócił papież-emeryt Benedykt XVI, który w końcu lutego abdykował i czasowo zamieszkał w rezydencji Castel Gandolfo.
 • Rzym żegna na plakatach Benedykta XVI

  Rzym żegna na plakatach Benedykta XVI

  Ponad tydzień po abdykacji Benedykta XVI i przed rozpoczynającym się we wtorek konklawe Rzym żegna niemieckiego papieża i przygotowuje się na powitanie jego następcy. W całym mieście widać tysiące plakatów i zdjęć papieża-emeryta wraz ze słowami podziękowań.
 • Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI

  Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI

  Kościołowi i światu potrzebne było świadectwo służby bł. Jana Pawła II, która trwała w chorobie do końca, ale równie potrzebne jest świadectwo pokornej samokontroli Benedykta XVI - podkreślił abp Józef Michalik podczas mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI.
 • Rzecznik Watykanu: Odwaga Benedykta XVI nie mniejsza niż Jana Pawła II

  Rzecznik Watykanu: Odwaga Benedykta XVI nie mniejsza niż Jana Pawła II

  Odwaga Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu, nie jest mniejsza niż Jana Pawła II, pełniącego posługę mimo choroby i cierpienia - taką opinię przedstawił w sobotę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Filmy - Abdykacja Benedykta XVI (5)

 • Biały dym i czarne interesy Banku Watykanu

  Kolejny odcinek swojego autorskiego cyklu "Mówię jak jest" Max Kolonko poświęcił tajemniczej instytucji, jaką jest Bank Watykanu. Na jej działalności cieniem kładą się niewyjaśnione morderstwa, finansowe przekręty, a nawet... wpływy masonerii. Max Kolonko twierdzi, że Benedykt XVI abdykował nie ze względu na zły stan zdrowia, a dlatego, że nie był w stanie zreformować Banku Watykańskiego - i prognozuje, że kardynałowie będą chcieli wybrać na jego następcę "człowieka z zewnątrz", który nie ma pojęcia o Banku i jego interesach (wideo pojawiło się w sieci jeszcze przed wyborem papieża Franciszka). W kontekście wydarzeń na konklawe słowa te okazały się prorocze...
 • Benedykt XVI ostatni raz pozdrawia wiernych w Castel Gandolfo

  Papież Benedykt XVI przybył do Castel Gandolfo. Pod oknami papieskiej rezydencji na Benedykta XVI czekały tłumy wiernych.
 • Czy nowy papież powinien znieść celibat?

  Jan Paweł II pięknie to ujął: ksiądz jest samotny, żeby inni nie byli samotni - mówi o. Maciej Zięba, dominikanin, pytany o to, czy w Kościele nadszedł już czas na poważne zastanowienie się nad zniesieniem celibatu. A czy księża mogą rozwiązywać rodzinne problemy parafian, skoro sami nie mają rodzin? - Powiem tak: onkolog nie musi mieć raka, żeby leczyć pacjentów z nowotworami - odpowiada duchowny.
 • Prof. Obirek: Tragiczny pontyfikat. Benedykt XVI nie radził sobie z problemami Kościoła

  Benedykta XVI złamało poczucie niemożności zrobienia czegokolwiek sensownego. On był osaczony przez media i watykańską kurię. Wokół niego był mur. Benedykt XVI rozminął się z rzeczywistością, chciał przystosować rzeczywistość do Kościoła, a tymczasem rzeczywistość idzie własnym rytmem i zawsze jest silniejsza - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, były jezuita prof. Stanisław Obirek. - To był tragiczny pontyfikat. Mówi się, że Benedykt XVI zaszkodził Kościołowi. Podjął szereg decyzji niedobrych i nieodpowiedzialnych - dodaje.