Abchazja

Synonimy:
abchzja, abhazja
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Abchazja (94)

 • W Abchazji trwają "igrzyska nieuznawanych"

  W Abchazji trwają "igrzyska nieuznawanych"

  Abchazja, Laponia, Padania... Podczas gdy piłkarskie potęgi szykują się do wielkich turniejów - o mistrzostwo Europy i Copa America - maluczcy rozgrywają właśnie między sobą zawody o mistrzostwo świata w piłce nożnej drużyn, których istnienia nikt nie uznaje.
 • NATO: Porozumienie Rosji i Abchazji nie służy stabilizacji sytuacji w Gruzji

  Tak zwane porozumienie Rosji i Abchazji o strategicznym partnerstwie nie służy stabilizacji sytuacji w Gruzji. Przeciwnie: narusza suwerenność i integralność terytorialną tego kraju, a także narusza prawo międzynarodowe, zasady OBWE i międzynarodowe zobowiązania Rosji. To stanowisko Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga wobec podpisania przez Rosję i separatystyczną Abchazję porozumienia o strategicznym partnerstwie.
 • Abchazja: Lider opozycji wygrał wybory prezydenckie

  Przywódca opozycji Raul Chadżimba już w pierwszej turze wygrał przedterminowe wybory prezydenckie w Abchazji, samozwańczej republice na terytorium Gruzji. Jak poinformowała w poniedziałek komisja wyborcza, Chadżimba otrzymał 50,57 proc. głosów.
 • Gruzja: Przewrót w Abchazji. Wyznaczono datę wyborów prezydenckich

  Gruzja: Przewrót w Abchazji. Wyznaczono datę wyborów prezydenckich

  Parlament Abchazji - separatystycznej republiki leżącej na terytorium Gruzji - przegłosował w sobotę datę przedterminowych wyborów nowego prezydenta, a na p.o. prezydenta wyznaczył przewodniczącego parlamentu Walerija Bganbę.
 • Próba prorosyjskiego przewrotu w Abchazji

  Próba prorosyjskiego przewrotu w Abchazji

  W separatystycznej Abchazji, prorosyjska opozycja próbuje przejąć władzę. Tymczasem samozwańczy prezydent Aleksandr Ankwab przekonuje, że kontroluje sytuację i nie dopuści do dalszych rozruchów.
 • Zimowe Igrzyska w Soczi 2014: Rosja o krok od skandalu

  Zimowe Igrzyska w Soczi 2014: Rosja o krok od skandalu

  Rosja upolitycznia Igrzyska Zimowe w Soczi. Taki zarzut postawili gospodarzom zimowej olimpiady gruzińscy politycy. Chodzi o sporne terytoria separatystycznych regionów Osetii Południowej i Abchazji.
 • Gruzja: Nieudany zamach na prezydenta Abchazji

  Prezydent Abchazji, separatystycznej republiki Gruzji, Aleksandr Ankwab, był w środę rano celem zamachu, z którego jednak wyszedł bez szwanku. W szpitalu w mieście Gudauta zmarł natomiast od odniesionych ran ochroniarz prezydenta - podała agencja ITAR-TASS.
 • UE i NATO nie uznają wyborów w Abchazji

  Unia Europejska i NATO oświadczyły w sobotę, że nie uznają wyborów prezydenckich przeprowadzonych w piątek w Abchazji, separatystycznym regionie Gruzji, i potwierdziły swoje poparcie dla integralności terytorialnej tego kraju.
 • Separatystyczna Abchazja wybrała prezydenta, Tbilisi protestuje

  Mieszkańcy Abchazji poszli w piątek do urn, by wybrać prezydenta tej separatystycznej republiki Gruzji. Rząd w Tbilisi nazwał wybory "farsą" i "cynicznym aktem" Rosji i "marionetkowego reżimu" w Suchumi. Wybory uznano już za ważne, wyniki będą znane w sobotę.
 • UE powtarza: Osetia Płd. i Abchazja to Gruzja

  UE powtarza: Osetia Płd. i Abchazja to Gruzja

  Przy okazji czwartkowej wizyty prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego w Brukseli Unia Europejska ponownie potwierdziła swe poparcie dla terytorialnej integralności Gruzji.