500 zł na dziecko

Synonimy:
500+, 500 plus 500 złotych na dziecko 500zł na dziecko program rodzina 500+ rodzina 500 plus Szydło 500 plus
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - 500 zł na dziecko (2211)

Filmy - 500 zł na dziecko (53)

 • Kto może stracić 500+ i dlaczego?

  Federalny Trybuna Finansowy w Niemczech zadecydował, że świadczenia wychowawcze wypłacane pracującym tam Polakom, będą pomniejszane o kwotę 500+ w sytuacji, w której rodzice pobierają ten zasiłek również w Polsce. W „Dzień Dobry TVN” prawnik Eliza Kuna opowiedziała, co oznaczają te regulacje w praktyce i jak wyglądają przepisy w innych krajach. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Budowlany cud zapewnia program 500+ trafiający do zamożniejszych rodzin

  Na początku tego roku dominowała prognoza, że dojdzie do 10 proc. spadku udzielanych kredytów mieszkaniowych w 2019 r. Jednak stało się inaczej. Dlatego, że program 500+ trafia teraz do zamożniejszych rodzin. O ile pierwszy kwartał potwierdzał pesymistyczne prognozy dla rynku mieszkaniowego, to w drugim nastąpił gwałtowny skok zarówno wolumenu jak i wartości udzielonych hipotek, odpowiednio o 17 proc. i 21 proc. kw./kw. To oznaczało najlepszy kwartalny wynik od 2008 r. Prognoza, że wartość udzielonych w 2019 r. kredytów mieszkaniowych w br. wyniesie 47 mld zł zmieniła się w przewidywania na poziomie 60 mld zł. - Wygląda to na coś w rodzaju hipotecznego cudu nad Wisłą, jednak na rynkach finansowych cuda raczej się nie zdarzają – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Skąd więc ta swoista eksplozja statystyk? Zdecydowanie zastanawiające jest, że cudowne ożywienie krajowego rynku hipotek nastąpiło zaledwie kilka tygodni po konwencji rządzącej partii z końca lutego br., na którym ogłoszono rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko. Jak wynika z tegorocznego raportu Instytutu Badań Strukturalnych zaledwie 37 proc. środków z 500+ trafia do rodzin ubogich, którym te pieniądze są niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Natomiast z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH z 2017 r. wynika, że tylko 40 proc. beneficjentów programu deklaruje przeznaczenie środków w dłuższym terminie na żywność i odzież, gdy prawie 22 proc. na zwiększenie oszczędności. - Rozszerzenie programu na pierwsze dziecko znacząco zwiększy odsetek na tyle zamożnych beneficjentów 500+, że otrzymane w jego ramach środki będą stanowiły dla nich nadwyżkę finansową i nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby już obecnie nawet 1/3 transferu socjalnego, czyli w skali roku nawet kilkanaście miliardów złotych trafiało na konta oszczędnościowe albo na cele inwestycyjne, a jak inwestycje, to wiadomo, że w Polsce numer jeden to mieszkania – wy
 • Na co wydajemy pieniądze z 500+?

  W lipcu ruszyły wypłaty 500+ na pierwsze dziecko. Statystyki pokazują, że w dużej części pieniądze są wydawane na bieżące potrzeby. Co, jednak gdy chcemy zaoszczędzić, by w przyszłości móc sfinansować choćby zakup mieszkania dla dziecka? Swoimi poradami na ten temat w „Dzień Dobry TVN” podzieliła się założycielka organizacji edukacji finansowej dla kobiet Dominika Nawrocka. Jak zarobić na 500+? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • 500 plus i inne programy socjalne to zwrot odprowadzanych wcześniej podatków

  Rozszerzenie programu 500 plus na każde dziecko niezależnie od dochodów rodziny jest największą obniżką opodatkowania w Polsce, jaka miała miejsce od 1989 roku. Konstrukcja ryczałtowego zwrotu podatku na każde dziecko prowadzi właśnie do finalnej obniżki. Bardziej dotkliwy niż 18 proc. podatek dochodowy jest dla rodzin podatek VAT w wysokości 23 proc. Płacą go przez wydatki na swoje dzieci i w ten sposób finansują sobie program 500 plus. - Póki co należy patrzeć na te transfery nie jak na dobrodziejstwo – ale zwrot tego, co zostało wcześniej obywatelom odebrane – powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.