2015

Artykuły - 2015 (670)

 • PISA: Polska na czwartym miejscu w UE pod względem liczby zdolnych uczniów

  PISA: Polska na czwartym miejscu w UE pod względem liczby zdolnych uczniów

  Pod względem liczby zdolnych uczniów Polska zajmuje czwarte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Fundacji Evidence Institute przygotowanego we współpracy ze ZNP w oparciu o wyniki badań międzynarodowych PISA 2015 i TIMSS 2015.
 • Deflacja w 2015 r. nie miała negatywnych skutków makroekonomicznych - Glapiński

  Deflacja w 2015 r. nie miała negatywnych skutków makroekonomicznych - Glapiński

  - W 2015 roku w Polsce utrzymywała się deflacja, ale nie wywierała ona negatywnych skutków makroekonomicznych - mówił prezes NBP Adam Glapiński, przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie z działalności banku centralnego w 2015 roku. Profesor Adam Glapiński opowiadział się za przyłączeniem Komisji Nadzoru Finansowego do Narodowego Banku Polskiego.
 • Bezrobocie w pierwszym kwartale 2016 r. o 14 proc. niższe niż w I kw. 2015 r.

  Bezrobocie w pierwszym kwartale 2016 r. o 14 proc. niższe niż w I kw. 2015 r.

  Na koniec marca br. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 mln 600,5 tys. osób. To 14 proc. mniej niż w końcu marca ub. roku - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Pracodawcy zgłosili w pierwszym kwartale br. o ponad 74 tys. ofert pracy więcej niż rok temu. Jednocześnie GUS podał - co jest niepokojące - że o 2,4 proc. było więcej bezrobotnych w porównaniu z końcem roku 2015. Eksperci są rozczarowani wynikami dotyczącymi wynagrodzeń, ale pozytywnie zaskoczeni danymi o zatrudnieniu.
 • JR HOLDING z rekordowym zyskiem w 2015 r.

  JR HOLDING, spółka notowana na rynku NewConnect od listopada 2012 r., wypracowała w 2015 r. skonsolidowany zysk netto w kwocie 6,6 mln zł i w porównaniu do wcześniejszego roku, w którym wyniósł on 2,6 mln zł, wzrósł o ponad 154% (przy przychodach netto ogółem 12,8 mln zł na koniec 2015 roku, wobec 6,7 mln zł na koniec 2014 roku). Był to tym samym najlepszy rok dla Emitenta w całej jego historii.
 • Pylon - rekordowe wyniki finansowe za 2015 rok

  Pylon - wiodący polski producent wysokiej jakości zestawów oraz obudów głośnikowych, notowany od 2013 roku na rynku NewConnect - odnotował rekordowe w historii spółki wyniki finansowe. Producent zwiększył o ponad połowę przychody ze sprzedaży produktów własnych.
 • Ekokogeneracja notuje wysoki zysk w 2015 r.

  Ekokogeneracja, spółka notowana na rynku NewConnect od maja 2012 r., zakończyła miniony rok skonsolidowanym zyskiem netto w wysokości 1.388 tys. zł przy przychodach na poziomie 5.386 tys. zł. Emitent zamierza aktywnie poszukiwać kolejnych odbiorców na swoje instalacje do produkcji energii cieplnej z odpadów.
 • Kupiec wypracował 5,39 mln zł zysku netto w 2015 r.

  Kupiec, spółka notowana na rynku NewConnect, działająca w branży transportu i spedycji, osiągnął 3.311 tys. zł zysku netto w 4 kw. 2015 r. przy przychodach sięgających 6.951 tys. zł. Emitent kontynuuje rozwój swoich dwóch segmentów biznesowych: spedycji oraz działalności inwestycyjnej.
 • Ponad milion Polaków przeniosło swój numer w 2015 roku

  Ponad milion Polaków przeniosło swój numer w 2015 roku

  W 2015 roku Polacy przenieśli 1,655 mln numerów, o trochę ponad 5 proc. więcej niż w 2014 - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL. Sam IV kwartał był jednak minimalnie gorszy niż rok wcześniej, bo sieć zmieniło 432 tys. numerów, o 2 tys. mniej niż w IV kwartale 2014 roku.
 • IZO-BLOK: 145 proc. wzrostu wartości akcji

  145 proc. wzrostu wartości akcji, prestiżowe nagrody, nowe znaczące zamówienia i rekomendacje analityków - IZO-BLOK podsumowuje 2015 rok.
 • Zatrudnienie w JSW w 2016 r. zmniejszy się o ponad 1600 osób

  Zatrudnienie w JSW w 2016 r. zmniejszy się o ponad 1600 osób

  Zatrudnienie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w 2016 roku powinno zmniejszyć się - z przyczyn naturalnych, czyli rent i emerytur - o 1612 osób - poinformowała JSW w komunikacie. W 2015 roku zatrudnienie zmniejszyło się o 2041 osób. Na koniec minionego roku JSW zatrudniała 24 315 pracowników.

Filmy - 2015 (2)

 • W 2015 roku mieszkania będą drożeć

  W tym roku na rynku nieruchomości nastąpi spadek kosztów kredytów oraz wzrost popytu na nowe mieszkania. To może oznaczać wyższe ceny. Analitycy oczekują wzrostu o 1-2 procent. – Kredyty będą tańsze – mówi Bartosz Turek, analityk Lion's Bank. – Jak kredyty będą tańsze, to będzie można więcej pożyczyć. Już teraz rodzina 3-osobowa z dochodem 5 tys. zł netto może pożyczyć około 450 tys. zł. Zdolność kredytowa w 2015 roku po obniżeniu stóp procentowych będzie rosła. W związku z tym będzie można pożyczyć więcej, więcej osób będzie też stać na to, aby kupić mieszkanie. To najprawdopodobniej przełoży się na co najmniej tak dobry popyt, jaki był w 2014 roku, jeśli nie lepszy, a więc będzie zawieranych dużo transakcji.
 • 2015: Kryzys w Rosji, kłopoty USA i nowa potęga w Azji

  Początek nowego roku sprzyja przewidywaniu globalnych trendów na najbliższe miesiące. Eksperci prezentują polityczne i gospodarcze prognozy, do których swoje trzy grosze wtrącają także... wróżbici. Co zatem czeka świat w niedalekiej przyszłości? Zdaniem analityków, 2015 rok będzie upływał pod znakiem istotnych zmian w światowej gospodarce. Rosja - mimo wysiłków Władimira Putina - pogrąży się w recesji. Lekkiej zapaści doświadczy również najpotężniejsza gospodarka Unii Europejskiej, czyli Niemcy. Chiny wejdą w okres ekonomicznego zastoju, za to na kontynencie azjatyckim narodzi się nowa gospodarcza potęga - Indie. Otwierają się one coraz bardziej na zagranicznych inwestorów, a premier Narendra Modi obiecuje, że jego kraj dopiero się rozkręca. W Stanach Zjednoczonych eskalować będzie konflikt między Partią Republikańską i Demokratyczną. Konserwatystom nie podoba się, że Barack Obama chce objąć częściową amnestią ponad 5 milionów imigrantów. Przeciwnicy prezydenta w Kongresie już szykują się do politycznego kontrataku. Na Wyspach Brytyjskich przekazy medialne zdominują dwa wydarzenia: narodziny drugiego potomka księcia Williama i jego małżonki Catherine - a także wielki jubileusz królowej Elżbiety. 9 września pobije ona rekord ustanowiony przez swoją praprababkę Wiktorię – i stanie się najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. W chińskim zodiaku rokowi 2015 patronuje koza (lub owca - zależnie od interpretacji znaku „羊”). Wróżbici z Państwa Środka podkreślają, że taki patronat zwiastuje spokój i harmonię, ale niekoniecznie sprzyja planom dotyczącym małżeństwa i posiadania potomstwa. - Nie należy jednak zbytnio się tym przejmować. Każdy z nas jest przecież kowalem własnego losu - mówi pekiński chiromanta Chen Yi. I to chyba jest najlepsza puenta do noworocznych rozważań!