1951 r.

Artykuły - 1951 r. (-5)

 • W listopadzie pomnik ppłk. Łukasza Cieplińskiego

  W listopadzie planowane jest odsłonięcie w Rzeszowie pomnika prezesa IV Zarządu zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" ppłk. Łukasza Cieplińskiego. Popiersiami upamiętnionych zostanie także sześciu, straconych razem z nim 1 marca 1951 r., działaczy WiN.
 • Przesiedleńcy odwiedzą rodzinne strony na Ukrainie

  Między Dyniskami (Lubelskie) a Uhnowem na Ukrainie otwarta zostanie w sobotę i niedzielę granica. Mieszkańcy obu miejscowości oraz Polacy przesiedleni w 1951 r. po korekcie granicy wezmą udział w uroczystościach ekumenicznych w Uhnowie.
 • Nie będzie śledztwa ws. zwrotu mienia parafii w Redzie

  Prokuratura Okręgowa w Gdańsku odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego ws. ugody zawartej w 1997 r. przed Komisją Majątkową, na mocy której parafia katolicka w Redzie (Pomorskie) otrzymała mienie w Gdańsku za zabrane w 1951 r. 55 hektarów ziemi.
 • Były oficer UB ukarany

  8 miesięcy więzienia w zawieszeniu - to wyrok dla byłego oficera UB Włodzimierza M., którego Sąd Rejonowy w Gorlicach nieprawomocnie uznał za winnego fizycznego i moralnego znęcania się w 1951 r. nad zatrzymanym.
 • Setne urodziny Dwulatka

  Setne urodziny Dwulatka

  Władysław Dwulatek pochodzi ze Wschodu, na Dolny Śląsk przybył we wrześniu 1951 r. Doczekał się 6 wnucząt i 11 prawnucząt. W minioną środę obchodził swoją setną rocznicę urodzin, tym samym wpisał się na listę najstarszych mieszkańców regionu.