1945

Artykuły - 1945 (166)

 • Gdańsk w 1945 roku: Dzieci bawiły się pistoletami. Obok leżały zwłoki

  Gdańsk w 1945 roku: Dzieci bawiły się pistoletami. Obok leżały zwłoki

  Morze ruin, w którym można było się zgubić, ale też bawić; znajdowane przypadkiem ciała i broń; publiczną egzekucję oprawców ze Stutthofu i Niemców, którym zabraniano używać chodników - tak wspominają Gdańsk w 1945 r. osoby, które przyjechały tu wówczas jako dzieci.
 • Wyzwolenie Gdańska: W mieście panował dziki zachód

  Wyzwolenie Gdańska: W mieście panował dziki zachód

  30 marca 1945 r. wydano dekret, który tworzył formalnie województwo gdańskie; to ten dzień przyjmuje się jako datę zdobycia miasta przez Rosjan. O "dzikim zachodzie", jaki panował w Gdańsku w pierwszych miesiącach po wojnie, opowiada PAP Jan Daniluk, historyk z Muzeum II Wojny Światowej.
 • Sąd w Moskwie rozpatrzy apelację Memoriału ws. obławy augustowskiej

  Moskiewski Sąd Miejski rozpatrzy w czwartek skargę stowarzyszenia Memoriał na Główną Prokuraturę Wojskową (GPW) Federacji Rosyjskiej, która odmówiła rehabilitacji ofiar obławy augustowskiej z 1945 roku.
 • Skarb Hansa Franka

  Skarb Hansa Franka

  W 1985 r. polska ambasada w RFN otrzymała intrygującą propozycję. Dwaj Niemcy zapewniali dyplomatów, że wiedzą, gdzie na terytorium Polski naziści ukryli pod koniec II wojny światowej skarb.
 • Syndrom Nemmersdorf

  Syndrom Nemmersdorf

  U niemieckich rolników w Wildenhagen podczas II wojny światowej zatrudnieni byli robotnicy przymusowi. Była wśród nich pewna Polka, którą zapamiętano z tego, że często wróżyła Niemkom...
 • Naiwni kontra kłamliwi

  Naiwni kontra kłamliwi

  Żadne inne wydarzenia nie oddają tak dobrze charakteru Amerykanów i Rosjan jak ich pierwsze próby atomowe.
 • Ucieczka Hansa Franka

  Ucieczka Hansa Franka

  Co takiego zaszło w domu pisarza, że ten aż zachrypł? Bo z pewnością nie takim tonem rozmawia się o sztuce w takim towarzystwie... Przedstawiamy nieznany, "karkonoski", epizod z jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek z Polski - rejterady Hansa Franka, nierzadko nazywanego "katem Polaków".
 • Na tropie partyzanckiego arsenału

  Na tropie partyzanckiego arsenału

  Rzeczpospolita partyzancka powstała tutaj w latach największego zagrożenia. Terror ludowej władzy nie dawał się jednak we znaki tak mocno, jak zdarzało się to w innych miejscach opuszczonej przez sojuszników Polski.
 • Tajemnice Kamiennej Góry

  Tajemnice Kamiennej Góry

  O kamiennogórskich podziemiach na przestrzeni ostatnich lat napisano i powiedziano wiele. O wiele więcej niż tak naprawdę wiadomo.
 • Gdzie się podziały skarby z katedry?

  Gdzie się podziały skarby z katedry?

  Zanim po biskupa Kallera przyjechali gestapowcy, we Fromborku miało dojść do tajemniczego zdarzenia, które nigdy nie zostało wyjaśnione do końca...