1945

Artykuły - 1945 (317)

 • Gdańsk w 1945 roku: Dzieci bawiły się pistoletami. Obok leżały zwłoki

  Gdańsk w 1945 roku: Dzieci bawiły się pistoletami. Obok leżały zwłoki

  Morze ruin, w którym można było się zgubić, ale też bawić; znajdowane przypadkiem ciała i broń; publiczną egzekucję oprawców ze Stutthofu i Niemców, którym zabraniano używać chodników - tak wspominają Gdańsk w 1945 r. osoby, które przyjechały tu wówczas jako dzieci.
 • Wyzwolenie Gdańska: W mieście panował dziki zachód

  Wyzwolenie Gdańska: W mieście panował dziki zachód

  30 marca 1945 r. wydano dekret, który tworzył formalnie województwo gdańskie; to ten dzień przyjmuje się jako datę zdobycia miasta przez Rosjan. O "dzikim zachodzie", jaki panował w Gdańsku w pierwszych miesiącach po wojnie, opowiada PAP Jan Daniluk, historyk z Muzeum II Wojny Światowej.
 • Sąd w Moskwie rozpatrzy apelację Memoriału ws. obławy augustowskiej

  Moskiewski Sąd Miejski rozpatrzy w czwartek skargę stowarzyszenia Memoriał na Główną Prokuraturę Wojskową (GPW) Federacji Rosyjskiej, która odmówiła rehabilitacji ofiar obławy augustowskiej z 1945 roku.
 • Upamiętniono ofiary wydarzeń z 1945 r.

  Na terenie byłego lotniska w Rogowie (woj. zachodniopomorskie) upamiętniono ofiary tragicznego lotu z marca 1945 r. Zainaugurowano też projekt wydobycia samolotu, który wraz z ok. 80 dzieci na pokładzie został wówczas zestrzelony i zatonął w jeziorze Resko Przymorskie.
 • Kości "przemówią" po latach

  Na działce Władysława Jędrzejka w Młynnem koło Limanowej spoczywa siedmiu bezimiennych Niemców rozstrzelanych przez Sowietów w 1945 r.
 • Skarb Hansa Franka

  Skarb Hansa Franka

  W 1985 r. polska ambasada w RFN otrzymała intrygującą propozycję. Dwaj Niemcy zapewniali dyplomatów, że wiedzą, gdzie na terytorium Polski naziści ukryli pod koniec II wojny światowej skarb.
 • Syndrom Nemmersdorf

  Syndrom Nemmersdorf

  U niemieckich rolników w Wildenhagen podczas II wojny światowej zatrudnieni byli robotnicy przymusowi. Była wśród nich pewna Polka, którą zapamiętano z tego, że często wróżyła Niemkom...