wydarzenia - 1944

Artykuły - 1944 (90)

 • Stalin na ławie oskarżonych

  Stalin na ławie oskarżonych

  Zdaniem Moskwy Armia Czerwona nie mogła udzielić pomocy powstańcom warszawskim. Dlaczego? Rosjanie musieli uzupełnić zaopatrzenie? Nie mieli gotowych planów ataku? Przeszkodzili im Niemcy? Nie. ZSRR czekał aż Warszawa się wykrwawi, ponieważ zdecydował o tym jeden człowiek - Stalin. Nikołaj Iwanow, rosyjski historyk, ma na to dowody. Wylicza je w książce "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy".
 • Tak Stalin wydał wyrok na Polaków

  Tak Stalin wydał wyrok na Polaków

  W 1944 roku ZSRR zgotował Polakom drugi Katyń - w Warszawie. Zarówno w sosnowym lasku, jak i na ulicach stolicy ginął ten sam "zbędny element". Z tą jedynie różnicą, że w Katyniu mordowano własnymi rękami, a w Warszawie niemieckimi - pisze w książce "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy" rosyjski historyk, Nikołaj Iwanow.
 • Nazistowskie zbrodniarki wojenne: Jak stały się bestiami?

  Nazistowskie zbrodniarki wojenne: Jak stały się bestiami?

  Z młodych, pełnych wdzięku 20-letnich kobiet, zamieniały się w bestie. Prawie wszystkie były niewykształconymi, prostymi dziewczętami. Wybierały pracę w obozach koncentracyjnych, bo była lepiej płatna i zapewniała szybki awans.
 • Zmarł ostatni uczestnik ucieczki ze Stalagu Luft III w Żaganiu

  W wieku 97 lat, w domu opieki w Szkocji, zmarł Jack Harrison - w czasie drugiej wojny światowej pilot RAF, więziony w niemieckim obozie jenieckim pod Żaganiem (Stalag Luft III), uważany za ostatniego żyjącego uczestnika tzw. Wielkiej Ucieczki w marcu 1944 r. - podała agencja PA.
 • Tajemnice polskiej konspiracji: Gra, która się nigdy nie kończy...

  Głęboko zakonspirowany agent, etatowy pracownik Abwehry działający w sercu wroga, kierownik kilku prężnie działających siatek wywiadowczych - kapitan Władysław Boczoń ps. "Pantera". Jego zagadkowe losy prowadziły przez meandry największych tajemnic polskiej konspiracji i bezlitosnej walki prowadzonej z Gestapo, poprzez Polskę, Niemcy, słoneczną Grecję i granice neutralnej Turcji, aż do finału w styczniu 1945 roku. Finału, który okazał się jedynie wstępem do kolejnej, tym razem powojennej tajemnicy.
 • Chiny: Liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 1944

  Chiny: Liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 1944

  Liczba śmiertelnych ofiar niszczycielskiego trzęsienia ziemi w południowych Chinach wzrosła do 1944 - poinformowały w poniedziałek chińskie media.
 • Dożywocie dla byłego esesmana Heinricha Boere

  Dożywocie dla byłego esesmana Heinricha Boere

  Na karę dożywotniego więzienia skazał dziś sąd w Akwizgranie byłego członka Waffen SS Heinricha Boere, który w 1944 r. zastrzelił trzech holenderskich cywilów.
 • Gdy cień odrywa się od ziemi... Historia lotów 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia (cz. 1)

  Zeszłoroczny sierpniowy upał już o 10 rano dawał się we znaki wszystkim zgromadzonym w rejonie nowego pomnika w Banicy-Krzywej. Policja zorganizowała parkingi na terenie łąk i każdy kto przyjechał do Banicy, ze spokojem mógł tam zostawić samochód. Strażacy z OSP zadbali o bezpieczeństwo i kierowali ruchem. Jechałem z Raciborska drogą w stronę Gorlic i w myślach przeglądałem ostatnie kilkanaście lat. Jakże mile byłem zaskoczony zaproszeniem P. Aleksandra Gucwy, przewodniczącego społecznego komitetu budowy pomnika. Jechałem do swojej Banicy, w której spędziłem wiele czasu, tak samo jak najbardziej zasłużony w tej historii, przekładający lot do Norwegii, Tomasz Sikorski; jak przebywający na urlopie w Beskidzie Niskim Michał Kręc, który jako pierwszy znalazł przed laty części bombowego Halifaxa; jak podążający, również na zaproszenie - Szymon Serwatka.
 • Hitlerowski desant na Piłę

  W smugach światła potężnych reflektorów, błyskach rozrywających się pocisków przeciwlotniczych i eksplodujących bomb zaczyna się ta historia. Upiorna sceneria ostatniego podczas II wojny światowej bombardowania Piły mogła być swoistym kamuflażem zrzutu hitlerowskiego desantu z samobójczym zadaniem.
 • Zmarła powierniczka pamiętnika Anne Frank

  W wieku 100 lat zmarła w Holandii Miep Gies - kobieta, która pomagała rodzinie Anne Frank ukrywać się przed hitlerowcami. Holenderka od aresztowania rodziny Frank w 1944 roku do końca wojny przechowywała pamiętnik nastoletniej Żydówki.