menway - 1944

Artykuły - 1944 (27)

 • Czołgiem na okręt

  Czołgiem na okręt

  W 1944 roku, na wodach holenderskich, przeprowadzono jedyny w dziejach polskiego wojska abordaż, dokonany przez... pułk pancerny.
 • Byłem egzekutorem

  Byłem egzekutorem

  Z Janem Bohdanem Chmielewskim o działaniu grup egzekucyjnych Armii Krajowej i partyzantce w Puszczy Augustowskiej rozmawia Andrzej Wróblewski.
 • Zmarnowana szansa na zakończenie wojny

  Zmarnowana szansa na zakończenie wojny

  Claus Graf von Stauffenberg, szef sztabu generała Friedricha Fromma, dowódcy Armii Rezerwowej, usiłował zachować spokój. Stał w łazience kwatery Hitlera w Prusach Wschodnich, zwanej Wilczym Szańcem, i właśnie otwierał walizkę...
 • Tajemnice Kamiennej Góry

  Tajemnice Kamiennej Góry

  O kamiennogórskich podziemiach na przestrzeni ostatnich lat napisano i powiedziano wiele. O wiele więcej niż tak naprawdę wiadomo.
 • Zagadka żelbetowego monstrum

  Zagadka żelbetowego monstrum

  Dla hitlerowskich Niemiec Poznań był łakomym kąskiem. Pomijając propagandowe kłamstwa w rodzaju, że oto "stare miasto niemieckie wróciło do Rzeszy", dla gospodarki państwa Adolfa Hitlera ważne znaczenie miał poznański przemysł. To właśnie pośród licznych zakładów przemysłowych Niemcy postanowili zbudować fabrykę myśliwców.
 • Podziemia niepamięci

  Podziemia niepamięci

  Gabriel Kubicki ze Świnoujścia był od 1943 r. robotnikiem przymusowym. Najbardziej tajemniczym miejscem, w jakim pracował, był odludny zakątek prowincji Schlesien, gdzie budował tajemniczy obiekt podziemny.
 • Powojenne tajemnice Twierdzy Kłodzkiej cz. I

  Powojenne tajemnice Twierdzy Kłodzkiej cz. I

  Tuż po wojnie snuto domysły, że Niemcy ukryli w kazamatach twierdzy skarby warte miliony marek. Okoliczni mieszkańcy mówili, że w fortyfikacji ukrywali się hitlerowcy, którzy poruszali się rozległą siecią podziemnych przejść, nie wiadomo, gdzie prowadzących.
 • Orzeł i Syrena w służbie sprzymierzeńców

  Orzeł i Syrena w służbie sprzymierzeńców

  Francuzi malowali polskiego białego orła na pojazdach pancernych podczas wojny w Indochinach. Natomiast Brytyjczycy, którzy otrzymali odznakę z warszawską Syrenką w dowód uznania za postawę pod Monte Cassino, zabrali ją całkiem niedawno do Iraku.
 • Własowiec - bohater Powstania, cz. II

  Własowiec - bohater Powstania, cz. II

  Do dziś w historiografii Powstania Warszawskiego powtarza się pogląd, że Konstanty Kaługin był skoczkiem spadochronowym, który w połowie lipca został zrzucony w okolicach Warszawy jako wywiadowca...
 • Gra, która się nigdy nie kończy cz. I

  Gra, która się nigdy nie kończy cz. I

  Prezentujemy dalszy ciąg losów głęboko zakonspirowanego agenta, etatowego pracownika Abwehry działający w sercu wroga - kapitan Władysław Boczoń ps. "Pantera".