1944

Artykuły - 1944 (146)

 • 22 września 1944 r. Układy republikańskie

  22 września 1944 r. Układy republikańskie

  Sterowny przez Moskwę Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego jeszcze przed Jałtą zgodził się na zabór Kresów Wschodnich przez Związek Sowiecki.
 • Wynalazek, któremu szansę dało wojskowe lotnictwo

  Wynalazek, któremu szansę dało wojskowe lotnictwo

  Długopis to narzędzie wynalezione w 1938 roku przez węgierskiego artystę i dziennikarza László Bíró. Od 29 października 1944 roku jest w masowym użyciu.
 • Czołgiem na okręt

  Czołgiem na okręt

  W 1944 roku, na wodach holenderskich, przeprowadzono jedyny w dziejach polskiego wojska abordaż, dokonany przez... pułk pancerny.
 • Byłem egzekutorem

  Byłem egzekutorem

  Z Janem Bohdanem Chmielewskim o działaniu grup egzekucyjnych Armii Krajowej i partyzantce w Puszczy Augustowskiej rozmawia Andrzej Wróblewski.
 • Zmarnowana szansa na zakończenie wojny

  Zmarnowana szansa na zakończenie wojny

  Claus Graf von Stauffenberg, szef sztabu generała Friedricha Fromma, dowódcy Armii Rezerwowej, usiłował zachować spokój. Stał w łazience kwatery Hitlera w Prusach Wschodnich, zwanej Wilczym Szańcem, i właśnie otwierał walizkę...
 • Tajemnice Kamiennej Góry

  Tajemnice Kamiennej Góry

  O kamiennogórskich podziemiach na przestrzeni ostatnich lat napisano i powiedziano wiele. O wiele więcej niż tak naprawdę wiadomo.
 • Zagadka żelbetowego monstrum

  Zagadka żelbetowego monstrum

  Dla hitlerowskich Niemiec Poznań był łakomym kąskiem. Pomijając propagandowe kłamstwa w rodzaju, że oto "stare miasto niemieckie wróciło do Rzeszy", dla gospodarki państwa Adolfa Hitlera ważne znaczenie miał poznański przemysł. To właśnie pośród licznych zakładów przemysłowych Niemcy postanowili zbudować fabrykę myśliwców.
 • Podziemia niepamięci

  Podziemia niepamięci

  Gabriel Kubicki ze Świnoujścia był od 1943 r. robotnikiem przymusowym. Najbardziej tajemniczym miejscem, w jakim pracował, był odludny zakątek prowincji Schlesien, gdzie budował tajemniczy obiekt podziemny.
 • Papież o swej służbie wojskowej w 1944 roku

  Papież o swej służbie wojskowej w 1944 roku

  Benedykt XVI opowiedział nieznany dotąd szerzej epizod z czasów jego służby wojskowej w hitlerowskich Niemczech w 1944 roku. Swą osobistą relację zawarł w liście do seminarzystów na zakończenie roku kapłańskiego.
 • Podziemia niepamięci

  Podziemia niepamięci

  Pan Gabriel Kubicki ze Świnoujścia był od 1943 roku robotnikiem przymusowym. Pracował jako cieśla przy wielkich inwestycjach budowlanych o charakterze militarnym wznoszonych przez Organizację Todt w Vaihingen pod Stuttgartem oraz w Berlinie. Najbardziej jednak tajemniczym miejscem, w jakim przebywał, był odludny zakątek prowincji Schlesien, gdzie stawiał szalunki na betonowanych powierzchniach tajemniczego obiektu podziemnego...

Filmy - 1944 (1)

 • Pamiętamy! 1 sierpnia 1944

  64 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie, bohaterski zryw mieszkańców okupowanej stolicy.