1939

Artykuły - 1939 (196)

 • Dlaczego Polacy nie zbombardowali Berlina?

  Dlaczego Polacy nie zbombardowali Berlina?

  Źle zaplanowana obrona kraju, fatalne dowodzenie, brak rozpoznania i łączności, słabe wyszkolenie żołnierzy, a to tego wiele głupich i krótkowzrocznych rozkazów marszałka Rydza-Śmigłego – to elementy, z których złożyła się szybka porażka Polski w wojnie obronnej 1939 roku. Amerykański historyk wojskowości Robert Forczyk w swojej książce „Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939” potwierdza, na podstawie wnikliwej analizy dokumentów, to, co w Polsce od dawna wiemy, ale boimy się powiedzieć.
 • Wojna nie jest decyzją zwykłych ludzi

  Wojna nie jest decyzją zwykłych ludzi

  Liczono na to, że konflikt będzie krótki, niegroźny, front zatrzyma się na Wiśle, nie będzie nas bezpośrednio dotyczył. Ten mechanizm działa także dziś - mówi Marcin Wilk, autor książki "Pokój z widokiem. Lato 1939" opowiadającej o ostatnich wakacjach przed II wojną światową.
 • 27 sierpnia 1939 r. Polska pokonuje Węgry 4:2

  27 sierpnia 1939 r. Polska pokonuje Węgry 4:2

  W ostatnim meczu przed wybuchem II wojny światowej piłkarska reprezentacja Polski zmierzyła się z drużyną Węgier.
 • 24 sierpnia 1939 r. "Cicha" mobilizacja

  24 sierpnia 1939 r. "Cicha" mobilizacja

  W reakcji na sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji, zawarty 23 sierpnia 1939 roku przez Wiaczesława Mołotowa i Joachima Ribbentropa w Moskwie, dzień później marszałek Edward Rydz-Śmigły zarządził mobilizację.
 • Syzyfowa szarża

  Syzyfowa szarża

  Bitwa o Tomaszów Lubelski była największym wystąpieniem polskiej broni pancernej we wrześniu 1939 roku.
 • Zmarł jeden z ostatnich obrońców Westerplatte 1939 roku

  10 lipca w wieku 96 lat zmarł Aleksy Kowalik, jeden z obrońców Westerplatte 1939 roku. Mieszkał w Blachowni w województwie śląskim. - Miał świetny wzrok i celne oko. Nawet kiedy skończył 80 lat, zawsze trafiał w dziesiątkę - powiedziała jego córka Jadwiga Bucz.
 • Pierwsza i ostatnia kwatera Hitlera

  Pierwsza i ostatnia kwatera Hitlera

  Tak się złożyło, że pierwsza wojenna kwatera Adolfa Hitlera funkcjonowała na obecnych ziemiach polskich. I tu też przygotowywano kwaterę ostatnią.
 • Gdy agent zakłada pończochy

  Gdy agent zakłada pończochy

  Pełne wdzięku, ceniące wolność, mające kontakty w wyższych sferach, prowadziły wyrafinowane gry z wrogiem, kolekcjonując tym samym, oprócz męskich serc, bezcenne informacje. Krystyna Skarbek, Halina Szymańska i Malwina Gertler - trzy kobiety, które swoje szpiegowskie oblicza ukryły perfekcyjnie pod modnymi ubraniami i na wysokich obcasach potrafiły przedzierać się przez okopy tajnych zadań.
 • Nie chcieli wierzyć w "IV rozbiór Polski"

  Nie chcieli wierzyć w "IV rozbiór Polski"

  Centrala brytyjskiego wywiadu SIS (Secret Intelligence Service) nie dała w 1939 roku wiary doniesieniom własnego agenta na temat tajnych sowiecko-niemieckich negocjacji, których wynikiem był pakt Ribbentrop-Mołotow i tzw. czwarty rozbiór Polski.
 • SIS w 1939 r. nie uwierzył w pakt Ribbentrop-Mołotow

  Centrala brytyjskiego wywiadu SIS (Secret Intelligence Service) nie dała w 1939 roku wiary doniesieniom własnego agenta na temat tajnych sowiecko-niemieckich negocjacji, których wynikiem był pakt Ribbentrop-Mołotow i tzw. czwarty rozbiór Polski.