1939

Artykuły - 1939 (377)

 • 27 sierpnia 1939 r. Polska pokonuje Węgry 4:2

  27 sierpnia 1939 r. Polska pokonuje Węgry 4:2

  W ostatnim meczu przed wybuchem II wojny światowej piłkarska reprezentacja Polski zmierzyła się z drużyną Węgier.
 • 24 sierpnia 1939 r. "Cicha" mobilizacja

  24 sierpnia 1939 r. "Cicha" mobilizacja

  W reakcji na sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji, zawarty 23 sierpnia 1939 roku przez Wiaczesława Mołotowa i Joachima Ribbentropa w Moskwie, dzień później marszałek Edward Rydz-Śmigły zarządził mobilizację.
 • Upamiętniono zamordowanych 10 listopada 1939 r.

  Tablicę poświęconą zamordowanym we wrześniu 1939 r. na cmentarzu żydowskim w Koninie mieszkańców Goranina (Wielkopolska) odsłonięto w czwartek w tej miejscowości.
 • Syzyfowa szarża

  Syzyfowa szarża

  Bitwa o Tomaszów Lubelski była największym wystąpieniem polskiej broni pancernej we wrześniu 1939 roku.
 • Zmarł jeden z ostatnich obrońców Westerplatte 1939 roku

  10 lipca w wieku 96 lat zmarł Aleksy Kowalik, jeden z obrońców Westerplatte 1939 roku. Mieszkał w Blachowni w województwie śląskim. - Miał świetny wzrok i celne oko. Nawet kiedy skończył 80 lat, zawsze trafiał w dziesiątkę - powiedziała jego córka Jadwiga Bucz.
 • Pierwsza i ostatnia kwatera Hitlera

  Pierwsza i ostatnia kwatera Hitlera

  Tak się złożyło, że pierwsza wojenna kwatera Adolfa Hitlera funkcjonowała na obecnych ziemiach polskich. I tu też przygotowywano kwaterę ostatnią.
 • Gdy agent zakłada pończochy

  Gdy agent zakłada pończochy

  Pełne wdzięku, ceniące wolność, mające kontakty w wyższych sferach, prowadziły wyrafinowane gry z wrogiem, kolekcjonując tym samym, oprócz męskich serc, bezcenne informacje. Krystyna Skarbek, Halina Szymańska i Malwina Gertler - trzy kobiety, które swoje szpiegowskie oblicza ukryły perfekcyjnie pod modnymi ubraniami i na wysokich obcasach potrafiły przedzierać się przez okopy tajnych zadań.