100-lecie odzyskania niepodległości

Artykuły - 100-lecie odzyskania niepodległości (10)

Filmy - 100-lecie odzyskania niepodległości (4)

 • Szumlewicz: Wielu warszawiaków bało się wyjść na ulicę

  „Obchody 100-lecia niepodległości Polskę za nami i niestety zamiast wielkiego święta mieliśmy wielką kompromitację, wielki wstyd, wielką hańbę polskiego prezydenta i polskiego premiera, polskiej władzy… Niestety polska władza dogadała się z prawicową ekstremą, wspólnie zrobiła wielką, agresywną demonstrację. Wielu warszawiaków bało się wyjść na ulice stolicy w tym dniu, więc niestety zamiast hucznych obchodów, radosnych, mieliśmy obchody straszne i smutne” – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.
 • Prof. Majkowski: Rozgrywki, które miały ostatnio miejsce, bardziej łączą niż dzielą

  "Święto Niepodległości jest tak wielkim wydarzeniem, że te wszystkie rozgrywki, które miały ostatnio miejsce, raczej jednoczą ludzi niż dzielą" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Jerzy Majkowski ps. Czarny, podpułkownik, żołnierz Armii Krajowej i weteran walk w Powstaniu Warszawskim. "Zapraszam na marsz, jak najbardziej. Nie mam powodu, żeby dzielić" - mówi gość Marcina Zaborskiego. W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski pytał swojego gościa o cechy nowoczesnego patriotyzmu. "Etos Armii Krajowej oparty był na Dekalogu i na przysiędze żołnierskiej. Wartości, które reprezentował tamten etos, zmieniły się w drugorzędnych cechach" - tłumaczył ppłk Jacek Majkowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. "Walczyć nie trzeba, ale co trzeba robić? Zamiast walczyć - uczyć się. Zdobywać stopnie naukowe a potem pracę. I to zarówno w kraju, jak i ci za granicą. Myśleć o swojej przyszłości, ale patrząc, że to jest dla Polski" - mówił. "Prawy duch, odwaga cywilna, zdolność do poświęceń - to są cechy podstawowe, które przekazujemy młodym" – zadeklarował Majkowski.
 • Poczta Polska emituje okolicznościowe znaczki z bohaterami niepodległośc

  Poczta Polska emituje wyjątkowe serie znaczków z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Edycja „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” składa się 8 znaczków z wizerunkami między innnymi: Ignacego Jan Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, i Romana Dmowskiego. Edycja „Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej” przedstawia ówczesne jednostki militarne, m.in. wojska lądowe, kawalerię i marynarki wojennej. A w ramach emisji "100. rocznica zakończenia I wojny światowej" przedstawia maki w wazonie, którym jest francuski granat F1 - broń używana w I wojnie światowej. W wielu krajach europejskich maki są zaś symbolem zakończenia wojny.
 • Gadowski: Wszystko w ostatniej chwili

  „Żyjemy w kraju, w którym nieuchronnie zaskakiwani jesteśmy zdarzeniami nieuchronnymi, o których nieuchronnie wiedzieliśmy już wcześniej. I tak na przykład w tym roku, 11 listopada, to jest data szczytowa, wypada stulecie niepodległości. Bardzo łatwo obliczyć: 1918 – 2018. I oto okazuje się, że rządzący zaskoczeni są tym, że wypada taka uroczystość właśnie 11 listopada. W ostatniej chwili w Sejmie toczą się debaty nad przyjęciem ustawy o 12 listopada jako dniu wolnym o pracy i dniu, w którym zabroniony będzie handel” – komentuje publicysta Witold Gadowski.