zbrodnia wołyńska

Artykuły - Zbrodnia wołyńska (92)

Filmy - Zbrodnia wołyńska (5)

 • Tusk: Polityczny radykalizm to nie patriotyzm

  - Nie akceptuję reguły, że tylko radykalne stanowiska w polityce międzynarodowej zasługują na miano patriotycznych - powiedział Donald Tusk, komentując głosowanie w sprawie uchwały upamiętniającej rzeż na Wołyniu. Zdaniem premiera, przyjęcie uchwały w kształcie proponowanym przez opozycję tylko zaognia stosunki polsko-ukraińskie. - Czy dzisiaj naszym zadaniem w sprawie przeszłości jest zaostrzać wzajemny język polsko-ukraiński i licytować się kto kogo mocniej uderzy słowem? - pytał premier. W głosowaniach na temat uchwały upamiętniającą zbrodnię wołyńską Sejm odrzucił poprawki i wnioski mniejszości przewidujące użycie w tekście uchwały terminu "ludobójstwo" oraz ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej - Męczeństwa Kresowian (TVN24/x-news).
 • Dobre stosunki z Ukrainą czy gra polityczna?

  Posłowie odrzucili w piątek (11.07) poprawki, zgodnie z którym zbrodnia wołyńska zostałaby nazwana "ludobójstwem". Zdaniem szefa SLD, Leszka Millera, uchwała powinna zawierać odrzuconą poprawkę, ponieważ zbrodnia wołyńska to ludobójstwo. Jednak zdaniem posła PO, Stefana Niesiołowskiego, polski Sejm musi brać pod uwagę obecną sytuację geopolityczną Ukrainy, a nie prowadzić międzypartyjne dyskusje. Andrzej Romanek z Solidarnej Polski, stwierdził z kolei, że przyjęta uchwała nie pomoże Ukrainie w przybliżeniu się do Unii Europejskiej, a jedynie uaktywni środowiska nacjonalistyczne. Uchwała Sejmu związana jest 70. rocznicą masowych zbrodni UPA popełnionych na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. W wyniku mordów UPA zginęło ok. 100 tys. Polaków (TVN24/x-news).
 • Prezydent uczcił pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

  Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w mszy świętej polowej i uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. Organizatorem uroczystości jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - Wiemy, że dramat, tragedia zbrodni, tragedia strasznych czynów dotyczyła i Polaków i innych nacji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej (TVN24/x-news).
 • 70. rocznica zbrodni wołyńskiej. Biskup Ryś apeluje o szukanie porozumienia

  - Wszyscy się zastanawiają, jak odbudować porozumienie z Ukraińcami. Jedność dana jest nam we chrzcie - powiedział bp Grzegorz Ryś podczas mszy świętej z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej. - To nie jest budowanie sztucznego pojednania. To jest budowanie wspólnoty, która jest wcześniejsza. Jak tego nie odnajdziemy, to nasze wszystkie próby porozumienia możemy wyrzucić do kosza - dodał biskup Ryś (TVN24/x-news).