zbrodnia wołyńska

Artykuły - Zbrodnia wołyńska (96)

 • "Otwarcie ukraińskich archiwów może być przełomem"

  "Otwarcie ukraińskich archiwów może być przełomem"

  Otwarcie znajdujących się na Ukrainie archiwów NKWD i KGB może być przełomem dla badaczy historii Ukrainy, Polski, a nawet obszaru całego byłego ZSRR - ocenił w rozmowie z PAP podczas wizyty w Kijowie Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
 • 26 marca 1943 r. Rzeź Polaków w Lipnikach

  26 marca 1943 r. Rzeź Polaków w Lipnikach

  Dowodzona przez Iwana "Dubowego" Łytwyńczuka banda UPA wraz z ukraińskimi chłopami wymordowała prawie 180 polskich mieszkańców wsi Lipniki na Wołyniu.
 • Przebraże - ostoja polskości na Wołyniu

  Przebraże - ostoja polskości na Wołyniu

  Przebraże to miejscowość, która stała się ostoją dla uciekinierów w czasie rzezi Polaków na Wołyniu. To w niej chronili się bezbronni ludzie przed okrucieństwem UPA.
 • IPN najważniejsze wydarzenia historyczne roku

  IPN najważniejsze wydarzenia historyczne roku

  Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej oraz identyfikacja ofiar komunizmu - to zdaniem prezesa IPN najważniejsze wydarzenia historyczne mijającego roku. W lipcu w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego uczczono pamięć około 60. tysięcy Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.
 • "Nasz Dziennik": Policyjne numery w mogile

  Archeolodzy odkryli nową, masową mogiłę we Włodzimierzu Wołyńskim. Ofiary to głównie policjanci zamordowani przez NKWD zapewne w 1940 roku - informuje"Nasz Dziennik".
 • Grekokatolicy solidarni z "atakowanym Kościołem katolickim w Polsce"

  Grekokatolicy solidarni z "atakowanym Kościołem katolickim w Polsce"

  Kościół w Polsce stał się obiektem ataków antykościelnych środowisk; pragniemy wyrazić solidarność i życzyć, by pozostawał on "mocną ostoją prawd ewangelicznych" - napisał zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk.
 • 70. rocznica zbrodni UPA w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej

  30 sierpnia 1943 roku w sąsiadujących ze sobą wsiach Ostrówki i Wola Ostrowiecka na Wołyniu Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała co najmniej 1051 Polaków. W tym samym czasie zginęło z rąk UPA ponad 2500 Polaków w 35 wsiach pow. lubomelskiego.
 • Ukraina: Rekonstrukcja za rekonstrukcję

  W Łucku odbyła się rekonstrukcja walk Ukraińców z żołnierzami Wermachtu i polską policją w czasie II wojny światowej. Impreza odbyła się w ramach festiwalu Bandersztat.
 • Wystawa w internecie o zbrodni wołyńskiej "Od ideologii do ludobójstwa"

  "Od ideologii do ludobójstwa" to tytuł wystawy o zbrodni wołyńskiej, którą w internecie przedstawiło Archiwum Narodowe w Krakowie. Internauci mogą poznać relacje świadków, którzy stracili bliskich w rzeziach na Wołyniu i obejrzeć materiały propagandowe OUN-UPA.
 • "Gazeta Polska Codziennie": Kancelaria Prezydenta atakuje ks. Zaleskiego

  "Gazeta Polska Codziennie": Kancelaria Prezydenta atakuje ks. Zaleskiego

  Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta porównała ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego do ukraińskiego nacjonalisty, który zaatakował jajkiem Bronisława Komorowskiego - informuje "Gazeta Polska Codziennie". Ks. Isakowicz-Zaleski skrytykował prezydenta RP, mówiąc, że w rocznicę ludobójstwa na Wołyniu nie spotkał się z rodzinami pomordowanych.

Filmy - Zbrodnia wołyńska (5)

 • Tusk: Polityczny radykalizm to nie patriotyzm

  - Nie akceptuję reguły, że tylko radykalne stanowiska w polityce międzynarodowej zasługują na miano patriotycznych - powiedział Donald Tusk, komentując głosowanie w sprawie uchwały upamiętniającej rzeż na Wołyniu. Zdaniem premiera, przyjęcie uchwały w kształcie proponowanym przez opozycję tylko zaognia stosunki polsko-ukraińskie. - Czy dzisiaj naszym zadaniem w sprawie przeszłości jest zaostrzać wzajemny język polsko-ukraiński i licytować się kto kogo mocniej uderzy słowem? - pytał premier. W głosowaniach na temat uchwały upamiętniającą zbrodnię wołyńską Sejm odrzucił poprawki i wnioski mniejszości przewidujące użycie w tekście uchwały terminu "ludobójstwo" oraz ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej - Męczeństwa Kresowian (TVN24/x-news).
 • Dobre stosunki z Ukrainą czy gra polityczna?

  Posłowie odrzucili w piątek (11.07) poprawki, zgodnie z którym zbrodnia wołyńska zostałaby nazwana "ludobójstwem". Zdaniem szefa SLD, Leszka Millera, uchwała powinna zawierać odrzuconą poprawkę, ponieważ zbrodnia wołyńska to ludobójstwo. Jednak zdaniem posła PO, Stefana Niesiołowskiego, polski Sejm musi brać pod uwagę obecną sytuację geopolityczną Ukrainy, a nie prowadzić międzypartyjne dyskusje. Andrzej Romanek z Solidarnej Polski, stwierdził z kolei, że przyjęta uchwała nie pomoże Ukrainie w przybliżeniu się do Unii Europejskiej, a jedynie uaktywni środowiska nacjonalistyczne. Uchwała Sejmu związana jest 70. rocznicą masowych zbrodni UPA popełnionych na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. W wyniku mordów UPA zginęło ok. 100 tys. Polaków (TVN24/x-news).
 • Prezydent uczcił pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

  Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w mszy świętej polowej i uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. Organizatorem uroczystości jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - Wiemy, że dramat, tragedia zbrodni, tragedia strasznych czynów dotyczyła i Polaków i innych nacji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej (TVN24/x-news).
 • 70. rocznica zbrodni wołyńskiej. Biskup Ryś apeluje o szukanie porozumienia

  - Wszyscy się zastanawiają, jak odbudować porozumienie z Ukraińcami. Jedność dana jest nam we chrzcie - powiedział bp Grzegorz Ryś podczas mszy świętej z okazji 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej. - To nie jest budowanie sztucznego pojednania. To jest budowanie wspólnoty, która jest wcześniejsza. Jak tego nie odnajdziemy, to nasze wszystkie próby porozumienia możemy wyrzucić do kosza - dodał biskup Ryś (TVN24/x-news).