więźniowie

Artykuły - Więźniowie (196)

Filmy - Więźniowie (5)

 • Rosja za kratkami, czyli wyznania byłego więźnia

  Co czwarty Rosjanin wszedł w kolizję z prawem lub odsiadywał już karę więzienia. W Rosji grożą one nawet za drobne wykroczenia. Aleksej Gaskarow jest jedną z tysiąca ofiar obecnego systemu prawnego.
 • Więźniowie pomagają najuboższym. Tutaj to norma

  Oranie ziemi, zbieranie ziemniaków, sadzenie kapusty - to tylko niektóre czynności wykonywane na plantacji przy jednym z portugalskich zakładów karnych. Więźniowie uprawiają tu warzywa, które potem zostaną rozdane najuboższym. - Kradzieże, przemyt... Skazano mnie na 10 lat i cztery miesiące pozbawienia wolności. Mam już za sobą dziewięć lat. Na początku, gdy powiedziałem siostrze, że pracuję w ogrodzie, nie uwierzyła mi, bo na wolności nic nie robiłem - mówi osadzony Helio Correia. W Portugalii podobne uprawy działają także przy kilku innych zakładach karnych. Plony uzyskane z takich plantacji najpierw trafiają do banku żywności, a potem są dystrybuowane wśród potrzebujących. W ubiegłym roku, dzięki 100-tonowym uprawom warzyw, udało się pomóc 120 tysiącom osób.
 • Joga jak religia? Zmienia ludzkie życie!

  W slumsach, sierocińcach i więzieniach; w miastach i na obszarach wiejskich - cała Kenia ćwiczy jogę. To zasługa działającego od 2007 r. stowarzyszenia "Africa Yoga Project", które promuje jogę jako narzędzie zmian społecznych. Uczestnicy zajęć, którzy często mają za sobą trudną przeszłość, twierdzą, że joga uczyniła z nich innych ludzi. Przemianę przeszła między innymi Mary, odsiadująca w zakładzie karnym dla kobiet w Nairobi wyrok dożywocia.
 • Szokujące wyznania strażniczki z Guantanamo

  Trwa strajk głodowy więźniów przetrzymywanych w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie. Posiłków nie przyjmuje około stu ze 166 więźniów. Pomimo napiętej sytuacji dziennikarze CNN uzyskali zgodę na wejście z kamerą na teren tego owianego złowrogą sławą zakładu karnego... Mieli też okazję porozmawiać z jedną ze strażniczek, która opowiedziała o realiach służby w Guantanamo, w tym o obelgach i... ekskrementach rzucanych przez więźniów w kierunku strażników (CNN Newsource/x-news).