wielka płyta

Artykuły - Wielka płyta (0)

 • Bloki z wielkiej płyty - ile jeszcze wytrzymają?

  Bloki z wielkiej płyty - ile jeszcze wytrzymają?

  W Polsce znajduje się ponad 4 miliony mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Budowano je w PRL-u i zakładano, że będą stać maksymalnie 50-70 lat. Dziś bloki stoją w najlepsze, a mieszkania cieszą się stałą popularnością. Jednak coraz większe grono inwestorów zastanawia się ile jeszcze wytrzymają i czy w ogóle warto kupować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?
 • Mieszkania w wielkiej płycie - popularne, ale tylko ze względu na cenę

  Mieszkania w wielkiej płycie - popularne, ale tylko ze względu na cenę

  Aż trzy czwarte (74 proc.) osób poszukujących ofert sprzedaży mieszkań preferuje lokale w budynkach wzniesionych z cegły. Mieszkania w tzw. wielkiej płycie są przedmiotem zainteresowania zaledwie 18 proc. klientów - wynika z najnowszego badania portalu nieruchomości Domy.pl. Proporcje te ulegają jednak zmianie, jeżeli przyjrzymy się innym, bardziej złożonym czynnikom.
 • Zamienię mieszkanie na młodsze

  Zamienię mieszkanie na młodsze

  Co jakiś czas wraca temat starzenia się nieruchomości i zagrożeń z tym związanych. Według danych GUS, na 12,5 mln mieszkań ok. 7 mln zostało oddanych do użytkowania w czasach PRL-u. Oznacza to, że najstarsze z nich liczą już ponad pół wieku i to właśnie one stanowią największy odsetek dostępnej oferty rynku wtórnego.
 • Zbadają mieszkania 12 milionom Polaków

  Zbadają mieszkania 12 milionom Polaków

  Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej chce ogłosić przetarg na badania stanu technicznego budynków mieszkalnych z wielkiej płyty. Wyniki badań mogą być znane jeszcze w tym roku. Według ministerstwa takie budynki są bezpieczne.
 • Wielka płyta: Dużo mitów, mało faktów

  Wielka płyta: Dużo mitów, mało faktów

  Co jakiś czas w mediach przewija się temat budownictwa mieszkaniowego z okresu PRL. Artykuły czy audycje dotyczące tego zagadnienia można by zebrać do jednego wspólnego wątku zatytułowanego: problem wielkiej płyty. Eksperci przypominają, że nieuchronnie zbliża się teoretyczny okres żywotności budynków w tej technologii. Podkreśla się, że problem nie dotyka małego odsetka społeczeństwa ale kilka - kilkanaście milionów rodaków. Tymczasem wciąż nie znamy faktycznego stanu technicznego polskich zasobów wielkopłytowych, a w doniesieniach na ten temat mity wciąż górują nad faktami.
 • Bloki z wielkiej płyty są zagrożeniem dla mieszkańców

  Wiele bloków budowanych w epoce Gierka jest niebezpiecznych dla użytkowników - ostrzegają naukowcy z Politechniki Krakowskiej. W ślad za nimi posłowie z komisji infrastruktury wnoszą do odpowiednich ministerstw projekty kontroli i remontów na blokowiskach zbudowanych z wielkich płyt.
 • Kraków - wielka płyta do remontu

  Wiele bloków budowanych w epoce Gierka jest niebezpiecznych dla użytkowników - ostrzegają naukowcy z Politechniki Krakowskiej. W ślad za nimi posłowie z komisji infrastruktury wnoszą do odpowiednich ministerstw projekty kontroli i remontów na blokowiskach zbudowanych z wielkich płyt.
 • Wielka płyta trzyma się mocno

  Wielka płyta trzyma się mocno

  Blisko 3/4 klientów na zakup mieszkań preferuje lokale w budynkach wzniesionych z cegły. Wielką płytę wybrałoby niespełna 7 proc. ankietowanych, natomiast w budynku wybudowanym w technologii "rama H", która powszechnie stosowana jest dziś przez deweloperów, chciałby zamieszkać co dwudziesty nabywca mieszkania - wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez portal nieruchomości domy.pl. Jednak są czynniki, które powodują zmianę tych proporcji.
 • Niespodziewany spadek popularności wielkiej płyty

  Niespodziewany spadek popularności wielkiej płyty

  Już od 9 miesięcy największą popularnością wśród nabywców mieszkań używanych cieszą się kamienice - wynika z danych Home Broker. Mniej niż jeden nabywca na trzech wybrał w drugim kwartale potencjalnie najtańszy segment mieszkań używanych - wielką płytę. Co ciekawe, ta zaczyna wyraźnie tracić na popularności. Najmniejszą popularnością cieszą się mieszkania używane zbudowane po 2000 roku, które odpowiadają za co czwartą transakcję na rynku wtórnym.
 • Analitycy: Wielka płyta może być hitem!

  Analitycy: Wielka płyta może być hitem!

  - W województwie opolskim, śląskim i łódzkim większość osób, które szukają mieszkań jest zainteresowana lokalami w budynkach z wielkiej płyty - twierdzą analitycy. Dodają, że to efekt niskich cen takich lokali oraz dużej ich podaży w tych regionach.