wielka płyta

Artykuły - Wielka płyta (0)

 • Polacy mieszkają w przestarzałych mieszkaniach

  Polacy mieszkają w przestarzałych mieszkaniach

  Tak jak z czasem zmieniają się trendy w modzie, a co roku nowy sezon przynosi nowe kroje, tak również, choć jednak zdecydowanie wolniej, zmieniają się trendy na rynku mieszkaniowym. Mieszkania, które 20, 10 albo nawet kilka lat temu wpisywały się w obowiązujące kanony i spełniały wszelkie wymogi mieszkańców dzisiaj nie przystają już do obowiązujących norm.
 • Popularność mieszkań w wielkiej płycie

  Popularność mieszkań w wielkiej płycie

  Bloki z czasów PRL - czy tego chcemy, czy nie - zaspokajają potrzeby mieszkaniowe ogromnej części naszego społeczeństwa i raczej prędko nie znikną z naszego krajobrazu, mimo obaw o ich wytrzymałość. W tym kontekście warto wskazać na udane przykłady modernizacji wielkiej płyty, których podjęto się za granicą.
 • Nowe budownictwo czy wielka płyta? Gdzie żyje się lepiej?

  Nowe budownictwo czy wielka płyta? Gdzie żyje się lepiej?

  Wybór pomiędzy nowym budownictwem, a mieszkaniami w bloku z wielkiej płyty nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Zwolennicy lokali pochodzących z rynku pierwotnego przedstawiają wiele korzyści płynących z takiego zakupu. Jednak nie ulega wątpliwości, że zakup mieszkań z wielkiej płyty także ma swoje zalety. Z pewnością warto określić wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań oraz ustalić, gdzie żyje się lepiej.
 • Nowe budownictwo wygrywa z wielką płytą

  Nowe budownictwo wygrywa z wielką płytą

  Przed zakupem mieszkania stajemy przed wieloma wyborami. Pierwszym z nich jest wybór pomiędzy ofertami mieszkań nowych oraz tych pochodzących z rynku wtórnego. W ostatnich dekadach zanotowano spadek popularności mieszkań w starych blokach. Wiąże się to zapewne z wieloma korzyściami płynącymi z zakupu mieszkań od deweloperów. Poniżej zaprezentujemy podstawowe wady i zalety obu tych rozwiązań.
 • Bloki z wielkiej płyty - ile jeszcze wytrzymają?

  Bloki z wielkiej płyty - ile jeszcze wytrzymają?

  W Polsce znajduje się ponad 4 miliony mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Budowano je w PRL-u i zakładano, że będą stać maksymalnie 50-70 lat. Dziś bloki stoją w najlepsze, a mieszkania cieszą się stałą popularnością. Jednak coraz większe grono inwestorów zastanawia się ile jeszcze wytrzymają i czy w ogóle warto kupować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?
 • Mieszkania w wielkiej płycie - popularne, ale tylko ze względu na cenę

  Mieszkania w wielkiej płycie - popularne, ale tylko ze względu na cenę

  Aż trzy czwarte (74 proc.) osób poszukujących ofert sprzedaży mieszkań preferuje lokale w budynkach wzniesionych z cegły. Mieszkania w tzw. wielkiej płycie są przedmiotem zainteresowania zaledwie 18 proc. klientów - wynika z najnowszego badania portalu nieruchomości Domy.pl. Proporcje te ulegają jednak zmianie, jeżeli przyjrzymy się innym, bardziej złożonym czynnikom.
 • Zamienię mieszkanie na młodsze

  Zamienię mieszkanie na młodsze

  Co jakiś czas wraca temat starzenia się nieruchomości i zagrożeń z tym związanych. Według danych GUS, na 12,5 mln mieszkań ok. 7 mln zostało oddanych do użytkowania w czasach PRL-u. Oznacza to, że najstarsze z nich liczą już ponad pół wieku i to właśnie one stanowią największy odsetek dostępnej oferty rynku wtórnego.
 • Zbadają mieszkania 12 milionom Polaków

  Zbadają mieszkania 12 milionom Polaków

  Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej chce ogłosić przetarg na badania stanu technicznego budynków mieszkalnych z wielkiej płyty. Wyniki badań mogą być znane jeszcze w tym roku. Według ministerstwa takie budynki są bezpieczne.
 • Wielka płyta: Dużo mitów, mało faktów

  Wielka płyta: Dużo mitów, mało faktów

  Co jakiś czas w mediach przewija się temat budownictwa mieszkaniowego z okresu PRL. Artykuły czy audycje dotyczące tego zagadnienia można by zebrać do jednego wspólnego wątku zatytułowanego: problem wielkiej płyty. Eksperci przypominają, że nieuchronnie zbliża się teoretyczny okres żywotności budynków w tej technologii. Podkreśla się, że problem nie dotyka małego odsetka społeczeństwa ale kilka - kilkanaście milionów rodaków. Tymczasem wciąż nie znamy faktycznego stanu technicznego polskich zasobów wielkopłytowych, a w doniesieniach na ten temat mity wciąż górują nad faktami.
 • Bloki z wielkiej płyty są zagrożeniem dla mieszkańców

  Wiele bloków budowanych w epoce Gierka jest niebezpiecznych dla użytkowników - ostrzegają naukowcy z Politechniki Krakowskiej. W ślad za nimi posłowie z komisji infrastruktury wnoszą do odpowiednich ministerstw projekty kontroli i remontów na blokowiskach zbudowanych z wielkich płyt.