wielka płyta

Artykuły - Wielka płyta (0)

 • Wielka płyta nie straci wzięcia na rynku mieszkaniowym

  Wielka płyta nie straci wzięcia na rynku mieszkaniowym

  W Polsce stoi ponad 4 mln mieszkań postawionych w technologii wielkiej płyty, a więc mieszka w nich nawet kilkanaście milionów obywateli. Blok z czasów PRL to ciągle najczęstsze mieszkanie spotykane w ofertach z rynku wtórnego.
 • Wielka płyta na nowo?

  Wielka płyta na nowo?

  Przeżywająca swój rozkwit w PRL technologia przetrwała okres zapomnienia i ma szansę na renesans. Dokonany postęp pozwolił wyeliminować wiele jej wad, nie tracąc równocześnie dotychczasowych zalet. Czy Polacy wrócą do domów z wielkiej płyty?
 • Połowa Polaków mieszka w lokum z PRL-u

  Połowa Polaków mieszka w lokum z PRL-u

  W ostatnich 25 latach mieliśmy do czynienia z bardzo szybkim rozwojem budownictwa deweloperskiego. Dane GUS-u potwierdzają jednak to, co można zauważyć podczas zwiedzania polskich miast. Lokale i domy wybudowane w czasach PRL-u wciąż odgrywają największą rolę na rynku mieszkaniowym. W lokum pochodzącym z Polski Ludowej mieszka około połowa rodaków. Najbardziej popularne są budynki z lat 60., 70. i 80. Ich utrzymanie w dobrym stanie niestety będzie wymagało coraz większych nakładów finansowych.
 • Wielka płyta w Polsce wciąż popularna

  Wielka płyta w Polsce wciąż popularna

  Wiele można o blokach z wielkiej płyty powiedzieć, ale na pewno nie to, że nie cieszą się popularnością. Z analizy statystyk transakcji dokonanych przez klientów Home Brokera wynika, że w latach 2012-2015 tego typu lokale stanowiły prawie 40 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań.
 • Co zrobić z wielką płytą?

  Co zrobić z wielką płytą?

  Według szacunków około 10 -12 milionów Polaków żyje w "domach z betonu", czyli blokach z wielkiej płyty.
 • Zbadamy trwałość wielkiej płyty

  Zbadamy trwałość wielkiej płyty

  Budownictwo wielkopłytowe w Polsce to prawdziwy problem. Według analityków rynku nieruchomości to około 10 -12 milionów naszych rodaków żyje w blokach z wielkiej płyty.
 • Polacy mieszkają w przestarzałych mieszkaniach

  Polacy mieszkają w przestarzałych mieszkaniach

  Tak jak z czasem zmieniają się trendy w modzie, a co roku nowy sezon przynosi nowe kroje, tak również, choć jednak zdecydowanie wolniej, zmieniają się trendy na rynku mieszkaniowym. Mieszkania, które 20, 10 albo nawet kilka lat temu wpisywały się w obowiązujące kanony i spełniały wszelkie wymogi mieszkańców dzisiaj nie przystają już do obowiązujących norm.
 • Popularność mieszkań w wielkiej płycie

  Popularność mieszkań w wielkiej płycie

  Bloki z czasów PRL - czy tego chcemy, czy nie - zaspokajają potrzeby mieszkaniowe ogromnej części naszego społeczeństwa i raczej prędko nie znikną z naszego krajobrazu, mimo obaw o ich wytrzymałość. W tym kontekście warto wskazać na udane przykłady modernizacji wielkiej płyty, których podjęto się za granicą.
 • Nowe budownictwo czy wielka płyta? Gdzie żyje się lepiej?

  Nowe budownictwo czy wielka płyta? Gdzie żyje się lepiej?

  Wybór pomiędzy nowym budownictwem, a mieszkaniami w bloku z wielkiej płyty nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Zwolennicy lokali pochodzących z rynku pierwotnego przedstawiają wiele korzyści płynących z takiego zakupu. Jednak nie ulega wątpliwości, że zakup mieszkań z wielkiej płyty także ma swoje zalety. Z pewnością warto określić wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań oraz ustalić, gdzie żyje się lepiej.
 • Nowe budownictwo wygrywa z wielką płytą

  Nowe budownictwo wygrywa z wielką płytą

  Przed zakupem mieszkania stajemy przed wieloma wyborami. Pierwszym z nich jest wybór pomiędzy ofertami mieszkań nowych oraz tych pochodzących z rynku wtórnego. W ostatnich dekadach zanotowano spadek popularności mieszkań w starych blokach. Wiąże się to zapewne z wieloma korzyściami płynącymi z zakupu mieszkań od deweloperów. Poniżej zaprezentujemy podstawowe wady i zalety obu tych rozwiązań.