Watykan

Synonimy:
Stolica Apostolska,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Watykan (1874)

 • Nadużycia w Watykanie. W atmosferze protestów wznowiono proces

  Nadużycia w Watykanie. W atmosferze protestów wznowiono proces

  Przed watykańskim sądem wznowiono w środę proces w tzw. sprawie Vatileaks, czyli wycieku i publikacji tajnych dokumentów. Pod murami Watykanu pikietę solidarności z sądzonymi dziennikarzami zorganizowały federacja prasy i grupa obrońców wolności słowa.
 • Papież debiutuje na Instagramie

  Papież debiutuje na Instagramie

  Dziś przypada trzecia rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka, jest także dniem jego debiutu na Instagramie.
 • Witold ​Waszczykowski: Przygotowania do ŚDM idą pełną parą

  Witold ​Waszczykowski: Przygotowania do ŚDM idą pełną parą

  Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce idą pełną parą - powiedział dziennikarzom przebywający w Rzymie Witold Waszczykowski. Szef MSZ informował watykańską dyplomację o stanie przygotowań do imprezy.Szefowi MSZ w Rzymie i Watykanie towarzyszą szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski.
 • Z inicjatywy papieża urządzono ambulatorium dla bezdomnych

  Z inicjatywy papieża urządzono ambulatorium dla bezdomnych

  Od poniedziałku przy kolumnadzie bazyliki Świętego Piotra działa ambulatorium dla bezdomnych. W pobliżu przeznaczonych dla nich kabin prysznicowych i małego zakładu fryzjerskiego na prośbę papieża Franciszka urządzono punkt bezpłatnej pomocy medycznej.
 • Papież krytykuje kult pieniądza

  Papież krytykuje kult pieniądza

  W orędziu na Wielki Post papież Franciszek skrytykował "modele fałszywego rozwoju", oparte na kulcie pieniądza i prowadzące do zobojętnienia na los ubogich.
 • Finanse Watykanu trafiły pod lupę

  Finanse Watykanu trafiły pod lupę

  Komitet ekspertów Rady Europy ds. oceny systemów zwalczania procederu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu Moneyval pozytywnie ocenił reformy finansów Watykanu.
 • Watykan: Proces w sprawie Vatileaks ponownie odroczony

  Watykan: Proces w sprawie Vatileaks ponownie odroczony

  Toczący się przed Trybunałem Państwa Watykańskiego proces w sprawie wycieku i rozpowszechnienia tajnych dokumentów został ponownie odroczony - poinformował po poniedziałkowej rozprawie jeden z oskarżonych, dziennikarz Emiliano Fittipaldi.
 • Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Watykanie

  Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Watykanie

  Przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa, podniesionych do najwyższego poziomu odbędzie się we wtorek w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka inauguracja Roku Świętego dedykowanego miłosierdziu. Rzymu pilnują setki policjantów i żołnierzy.
 • Vatileaks: Proces odroczony do 7 grudnia

  Vatileaks: Proces odroczony do 7 grudnia

  Przed trybunałem Państwa Watykańskiego wznowiono w poniedziałek i od razu odroczono do 7 grudnia proces pięciu osób w sprawie wycieku i rozpowszechnienia tajnych dokumentów. Na ławie oskarżonych zasiada po raz pierwszy w historii tego sądu dwóch dziennikarzy.
 • ​Watykan: Para prezydencka modliła się przy grobie św. Jana Pawła II

  ​Watykan: Para prezydencka modliła się przy grobie św. Jana Pawła II

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką w niedzielę wieczorem wzięli udział w mszy świętej w Bazylice św. Piotra w Watykanie przy grobie świętego Jana Pawła II, koncelebrowanej przez kilkudziesięciu polskich księży.

Filmy - Watykan (14)

 • Kulisy pracy w Radiu Watykańskim

  Radio Watykańskie to jedna z najbardziej wielokulturowych rozgłośni na świecie. Od ponad 80 lat nadaje audycje w 43 językach. Reporterkę Katarzynę Olubińską po redakcji radia oprowadził ks. Leszek Gęsiak, dyrektor polskiej sekcji Radia Watykańskiego. Ile osób pracuje w rozgłośni? Niewiele osób wie, że Karol Wojtyła, jeszcze jako kardynał, nagrywał w Radiu Watykańskim swoje autorskie programy. Studio, w którym pracował, nazwano jego imieniem. – Tutaj bywał Karol Wojtyła, kardynał – mówi ks. Leszek Gęsiak. – W tym studiu nagrał 21 programów dla sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Jest to miejsce szczególne, zwłaszcza dla nas Polaków – podkreśla dyrektor polskiej sekcji Radia Watykańskiego. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Watykan już nigdy nie będzie taki sam

  Wydano dwie książki ujawniające tajemnice watykańskie. Kto i dlaczego podsłuchuje papieża, na co kardynałowie wydają pieniądze za spiżową bramą? Zdaniem komentatorów, Watykan już nie będzie taki sam. Nie jest krajem takim, jak każdy inny i afery finansowe szczególnie tu nie przystoją.
 • Tajemnice Watykanu, czyli jak zostać papieżem

  Jak możesz zostać papieżem? Co robi się z przestępcami w Watykanie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przedstawi w tym odcinku Ania. Zapraszamy! Zobacz, co słychać u nas na Fejsie! I koniecznie subskrybuj kanał, aby nie przegapić następnych odcinków! Zapraszamy tutaj. Krótko o nas: Ania i Michał dzielą się ciekawostkami z różnych zakątków świata. Bo świat jest niezwykle ciekawy...
 • Sekrety watykańskiej kuchni. Co jadają papieże?

  Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie potrawy są serwowane za murami Watykanu? Co ląduje na stole kościelnych oficjeli i samego papieża? Niezwykła książka kucharska autorstwa Davida Geissera, członka Gwardii Szwajcarskiej, uchyla rąbka tej tajemnicy. Gwardia Szwajcarska to najmniejsza armia świata, która od ponad 500 lat nieprzerwanie trwa u boku głowy Kościoła. Gwardziści przysięgają, że w razie potrzeby oddadzą życie w obronie papieża. Ponieważ do formacji wstępować mogą jedynie katoliccy obywatele Szwajcarii, duża część przepisów zawartych w książce Davida Geissera wywodzi się właśnie z tradycji kulinarnej tego alpejskiego kraju. Oprócz tego w publikacji znajdziemy receptury kuchni włoskiej, a także argentyńskiej, niemieckiej i polskiej. Oczywiście, ma to związek z narodowością trzech ostatnich papieży - Franciszka, Benedykta XVI i Jana Pawła II. Argentyńskie menu zawiera sztandarowe specjały kuchni południowoamerykańskiej: empanadas, czyli małe pierożki z farszem mięsno-warzywnym, rumsztyk i krem kajmakowy. Powstało po konsultacji z osobistym sekretarzem papieża Franciszka. Jadłospis Benedykta XVI oparty został na kuchni bawarskiej. Znajdziemy w nim między innymi kiełbaski i pieczeń wieprzową. Z kolei Jan Paweł II uwielbiał pierogi i szarlotkę – przepisów na te polskie przysmaki nie mogło więc zabraknąć w książce.