ubój rytualny

Artykuły - Ubój rytualny (84)

 • Rząd zajmie się przepisami o uboju zwierząt

  Rząd zajmie się przepisami o uboju zwierząt

  Wojewódzcy lekarze weterynarii mają organizować szkolenia dla personelu zajmującego się ubojem zwierząt, tak by przy uśmiercaniu zwierząt nie powodować u nich niepotrzebnego bólu - wynika z projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt, którym we wtorek ma zająć się rząd.
 • Czy europejski drób podbije Zjednoczone Emiraty Arabskie?

  Czy europejski drób podbije Zjednoczone Emiraty Arabskie?

  Polscy hodowcy drobiu gościli na targach Gulfood 2017. Celem wizyty była promocja europejskiego drobiu wyprodukowanego z zachowaniem zasad halal obowiązujących na Bliskim Wschodzie.
 • Wzrost eksportu wołowiny z uboju rytualnego

  Wzrost eksportu wołowiny z uboju rytualnego

  Polska jest kluczowym producentem mięsa w UE. W 2016 r. była największym producentem drobiu, 4. producentem wieprzowiny i 7. producentem wołowiny. Zdaniem analityków CAIB Polska wołowina zdobywa rynki mięsa koszernego i halal.
 • NIK krytycznie o bezpieczeństwie żywności

  NIK krytycznie o bezpieczeństwie żywności

  Najwyższa Izba Kontroli krytycznie o pracy Inspekcji Weterynaryjnej i działaniach ministra rolnictwa. Według najnowszego raportu NIK nadzór nad ubojem gospodarczym zwierząt i handlem produktami pochodzącymi z niego jest niedostateczny, co przekłada się na bezpieczeństwo sprzedawanej żywności.
 • Ubój rytualny: Skazani na wybór mniejszego okrucieństwa?

  Ubój rytualny: Skazani na wybór mniejszego okrucieństwa?

  Zastanawiające są emocje towarzyszące kwestii uboju rytualnego. W tej sprawie w grę wchodzą tak ogromne pieniądze, związane z eksportem mięsa koszernego i halal, że sprawa wydaje się być przesądzona, a obrońcy praw zwierząt – ci z prawa i z lewa – stoją na straconej pozycji. Co zatem można zrobić?
 • Ubój rytualny dozwolony. Cierpienie zwierząt dla zysku

  Ubój rytualny dozwolony. Cierpienie zwierząt dla zysku

  W piątek opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zezwala on na rytualny ubój zwierząt. Wszystko to w celu dostosowania do unijnych regulacji – przekonuje resort rolnictwa. W rzeczywistości celem jest umożliwienie eksportu mięsa zwierząt zabijanych bez ogłuszania.
 • Sieć marketów wycofuje mięso halal

  Sieć marketów wycofuje mięso halal

  Austriacka filia supermarketów SPAR zawiesiła kampanię reklamową i próbną sprzedaż mięsa halal, które jest pochodzącego z uboju prowadzonego wg wymogów islamu.
 • Izrael - wielki rynek mięsa znowu otwarty

  Izrael - wielki rynek mięsa znowu otwarty

  Polska może sprzedawać wołowinę do Izraela. Będziemy wracać na ten bardzo atrakcyjny cenowo rynek poinformowało ministerstwo rolnictwa.
 • "Gazeta Wyborcza": Wyrok w sprawie uboju sprzeczny z prawem unijnym

  Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego jest sprzeczny z prawem unijnym? Tak twierdzi profesor Ewa Łętowska na łamach "Gazety Wyborczej".
 • Trybunał Konstytucyjny to "leśne dziadki"

  Trybunał Konstytucyjny to "leśne dziadki"

  Jak tak poważna instytucja, jak Trybunał Konstytucyjny, może wykazać się takim zacofaniem moralnym? - w ten sposób prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals" Ewa Gebert komentuje orzeczenie o niekonstytucyjności zakazu uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich.

Filmy - Ubój rytualny (5)

 • Ubój rytualny w praktyce - anegdota

  Mieszkaniec Jastrowia (woj. wielkopolskie) wypowiada się na temat uboju rytualnego. Jako przykład podaje historię z życia.
 • "Ustawa zezwala na obój, ale nie dla celów ekonomicznych"

  - Jest ustawa dotycząca relacji miedzy związkami wyznania żydowskiego a państwem i tam jest napisane jasno, że mamy prawo na ubój rytualny - powiedział Michael Schudrich. Naczelny rabin Polski odniósł się do wypowiedzi zagranicznych środowisk żydowskich, które wyraziły niezadowolenie z nieprzyjęcia ustawy o uboju rytualnym. Ze słowami rabina zgodził się Andrzej Halicki z PO. - Ustawa z 1997 r. zezwala na ubój. Ostatnio nie rozmawialiśmy o wspólnocie wyznaniowej tylko o wykorzystaniu uboju na cele ekonomiczne - dodał poseł (TVN24/x-news).
 • Polscy politycy krytykują oświadczenie Izraela

  - Szczególnie kontekst historyczny użyty jest tutaj delikatnie mówiąc w sposób nietrafny i nieadekwatny - tak Donald Tusk skomentował oświadczenie izraelskiego MSZ ws. uboju rytualnego. Szef rządu był pytany przez jedną z dziennikarek o padające w oświadczeniu izraelskiego MSZ zdanie mówiące o tym, że zakaz rytualnego uboju zwierząt szkodzi wysiłkom na rzecz odbudowy żydowskiego życia w kraju, w którym wspólnota żydowska została prawie zupełnie unicestwiona w czasie Holokaustu. W samym oświadczeniu słowo Holokaust nie pada, jest za to zdanie mówiące o tym, że historia Polski przeplata się z historią narodu żydowskiego, a decyzja parlamentu "poważnie szkodzi procesowi przywracania żydowskiego życia w Polsce". Z kolei rzecznik Krzysztof Kosiński z PSL powiedział, że jest to "bardzo ostry zarzut, który będzie się teraz pojawiał częściej". Grzegorz Schetyna uważa, że Polacy powinni mieć dystans do takich komentarzy i szanować decyzję swojego parlamentu. - To jakieś potężne nieporozumienie, duża rola w tym dla ministra Sikorskiego, żeby je wyjaśnił - uważa Mariusz Błaszczak z PiS (TVN24/x-news).
 • "Brak uboju rytualnego zbliża do antysemityzmu"

  - Popieram rabina. To jest sprawa związana z tożsamością i kulturą religijną i to może być korytarz do zderzenia na tle judeochrześcijańskim, które nas zbliża do antysemityzmu - powiedział prof. Szewach Weiss. Były ambasador Izraela w Polsce ustosunkował się w ten sposób do wypowiedzi naczelnego Rabina Polski, który podtrzymuje zapowiedź odejścia ze stanowiska, jeśli zakaz uboju rytualnego zostanie utrzymany (TVN24/x-news).