turystyka

Artykuły - Turystyka (106)

 • Komisja Europejska o kąpieliskach przed wakacjami

  Komisja Europejska o kąpieliskach przed wakacjami

  85 proc. kąpielisk w Europie spełnia najbardziej rygorystyczne normy jakości wody. W Polsce taką notę otrzymało 66 proc. obiektów - wynika z raportu opublikowanego w tym tygodniu przez Komisję Europejską.
 • Zarobki w hotelarstwie, gastronomii i turystyce w 2016 r.

  Zarobki w hotelarstwie, gastronomii i turystyce w 2016 r.

  Mediana wynagrodzeń w hotelarstwie, gastronomii i turystyce wyniosła w 2016 roku 3000 zł brutto miesięcznie.
 • Sezon letni bezpieczny finansowo dla klientów biur podróży

  Sezon letni bezpieczny finansowo dla klientów biur podróży

  Mamy pewność, że w tym roku w sezonie letnim sytuacja finansowa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe klientów biur podróży, będzie bardzo dobra - powiedział na konferencji prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.
 • Zapowiada się gorące lato dla biur podróży. UFG: Nie będzie taryfy ulgowej

  Zapowiada się gorące lato dla biur podróży. UFG: Nie będzie taryfy ulgowej

  Aż do 618 wezwań wysłał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny do biur podróży, które nie złożyły deklaracji i nie opłaciły składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - poinformowało "Dziennik Gazetę Prawną" Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 • Polska Izba Turystyki - uwaga na certyfikaty rzetelności

  Polska Izba Turystyki - uwaga na certyfikaty rzetelności

  Polska Izba Turystyki już rok temu odnosiła się merytorycznie do tzw. raportu o zadłużeniu biur podróży. Przed zbliżającym się sezonem turystycznym jak zwykle mamy do czynienia z rozpowszechnianiem w mediach nierzetelnych informacji o rzekomo złej kondycji branży turystycznej.
 • Raport: Zadłużenie branży turystycznej w Polsce wzrosło do 14,8 mln zł

  Raport: Zadłużenie branży turystycznej w Polsce wzrosło do 14,8 mln zł

  Łączne zadłużenie branży turystycznej w Polsce notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosło od początku lutego 2016 r. do marca 2017 r. o ok. 2 mln zł, z prawie 12,8 mln zł do 14,8 mln zł - wynika z najnowszego raportu KRD. Wskazano w nim jednocześnie, że zmniejszyła się liczba dłużników - z 458 do 440.
 • Polacy coraz częściej spędzają długie weekendy za granicą

  Polacy coraz częściej spędzają długie weekendy za granicą

  Korzystny układ kalendarza sprawił, że w tym roku podczas majówki relaksować się będzie 30 proc. więcej klientów biur podróży - wynika ze statystyk biur podróży. Dla tych, którzy nie zdążyli zarezerwować dni urlopowych lub wymarzonej wycieczki, pozostają inne terminy w maju i w czerwcu, które kuszą niższymi, bo pozasezonowymi, cenami. W biurach podróży dynamicznie rośnie także sprzedaż oferty letniej. Wśród topowych kierunków są Chorwacja, Grecja oraz wracająca powoli do łask turystów Turcja.
 • Czas pomyśleć o wakacjach

  Czas pomyśleć o wakacjach

  Za nami początek wiosny, jeszcze chwila i nadejdzie lato. Bazując na obserwacji sytuacji w zeszłym roku, a także ciągle nasilających się zawirowań na arenie międzynarodowej, nie trzeba być jasnowidzem, by przewidzieć kolejną rekordową falę turystów chcących spędzić urlopy nad polskim morzem. Ceny usług hotelarskich poszybowały w górę, rośnie wyraźnie skala rezerwacji na sezon.
 • Ministerstwo Środowiska proponuje obniżenie podatku dennego

  Ministerstwo Środowiska proponuje obniżenie podatku dennego

  Ministerstwo Środowiska proponuje, by stawka opłaty za użytkowanie gruntów pokrytych wodami ma zostać obniżona do 89 groszy, a nie jak wcześniej zapowiadano 8,90 zł, czyli 10-krotnie mniej. Chodzi tzn. podatek denny, który mają wnosić prowadzący porty, przystanie i mariny śródlądowe.
 • Turystyka- każdy może podróżować w czasie

  Turystyka- każdy może podróżować w czasie

  Już w ten weekend zmienia się czas z zimowego na letni. To tylko jedna godzina, a przecież podróżując po świecie możemy przenieść się w przyszłość lub przeszłość nawet o kilkanaście godzin. Dowiedz się, jak przebiegają strefy czasowe, gdzie i dlaczego zmieniany jest czas oraz jaka jest różnica godzin między Polską a popularnymi miejscami podróży.

Filmy - Turystyka (68)

 • Martyna Wojciechowska o problemach w Pakistanie: To nie wyglądało dobrze

  W studiu TVN24 gościła Martyna Wojciechowska, dziennikarka i prowadząca program „Kobieta na krańcu świata”. Opowiedziała o traumatycznym wydarzeniu z końca kwietnia, kiedy to wraz z ekipą filmową została zatrzymana przez pakistański wywiad wojskowy. - To nie wyglądało dobrze. Część naszej ekipy zatrzymał uzbrojony, zamaskowany oddział. Lata doświadczenia sprawiają, że materiał kopiujemy na bieżąco, więc oddaliśmy karty pamięci, ale cały materiał zarejestrowany przywieźliśmy do Polski - powiedziała. (Źródło: TVN24/x-news).
 • Uważaj na 4-gwiazdkowe hotele w tym kraju. Możesz się zdziwić

  Kuba jest w modzie. W 2016 roku wyspę odwiedziło ponad 4 miliony turystów. Liczba odwiedzających rośnie. Podobnie jak ceny w branży hotelowej. Pokój, za który dwa lata temu trzeba było zapłacić 110 dolarów, dziś kosztuje 280 dolarów. Ale ta cena nie gwarantuje wysokiej jakości. Goście hotelowi skarżą się na brud i zły stan urządzeń sanitarnych. Jaka jest alternatywa? Zobaczcie.
 • Styczeń to dobry okres na upolowanie oferty wakacyjnej. Wyjazdy są nawet do 35 proc. tańsze

  Letnia oferta biur podróży dobrze się sprzedaje. Liczba klientów, którzy wakacyjny wyjazd rezerwują na początku roku, jest o 40 proc. wyższa niż rok temu – wynika ze statystyk Neckermann Podróże. O wyborze kierunku decydują nie tylko walory wypoczynkowe, lecz także kwestie bezpieczeństwa. Najchętniej wybierana jest Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Chorwacja i Polska. Rośnie też popularność Sycylii. Klienci coraz częściej wybierają oferty szyte na miarę, np. skierowane do seniorów. – Choć do lata jeszcze kilka miesięcy, to właśnie początek roku jest czasem dużego ruchu w biurach podróży. Właśnie w styczniu rezerwujemy wakacje, korzystając z najwyższych zniżek, bo one sięgają nawet 30–35 proc. Wzrost zainteresowania wczesnym zakupem wakacji potwierdzają statystyki. Notujemy ponad 40-proc. wzrost klientów, którzy zarezerwowali już wakacje w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku – wskazuje Magda Plutecka, rzeczniczka Neckermann Podróże. Początek roku to okres atrakcyjnych ofert first minute. Oprócz zniżek klientów przyciąga szeroka oferta wyjazdów. Jak pokazują doświadczenia ubiegłych lat, z rezerwacją nie warto czekać do ostatniej chwili. W najpopularniejszym kurortach może już wówczas brakować miejsc. – Warto pomyśleć o rezerwacji teraz, kiedy ceny są najniższe. Tym bardziej że ceny imprez turystycznych, szczególnie w tych najpopularniejszych kierunkach, są o kilka procent wyższe niż w roku poprzednim. Nie wpłynęły na to waluty, które są w miarę stabilne, lecz wzrost cen ropy naftowej, który rzutuje na ceny przelotów – wskazuje Magda Plutecka.
 • Islandia. Turystyka w cieniu wulkanów

  Na Islandii czynnych jest 35 wulkanów. Nie zniechęca to jednak turystów, którzy coraz chętniej obierają wyspę za cel swojego urlopu. W tym roku wyspę odwiedziło ponad dwa miliony przyjezdnych. Czy mogą czuć się zagrożeni? - W obliczu "boom'u" turystycznego stawiamy pytanie, jak możemy ostrzegać ludzi przed niebezpieczeństwem w ich regionie - zastanawia się Rognvaldur Olafsson z obrony cywilnej Islandii. Dzięki specjalnej aplikacji, obrona cywilna ostrzega przed erupcją wszystkie osoby przebywające w pobliżu wulkanu.