Sycylia

Artykuły - Sycylia (38)

 • Na Sycylii koza pracuje jako ogrodnik

  Na Sycylii koza pracuje jako ogrodnik

  Władze miejscowości Aliminusa koło Palermo na Sycylii zatrudniły kozę, która pracuje jako ogrodnik ścinając trawę na skwerach i w parku. Kozie o imieniu Caterina pomagają też owce i osiołek, a gmina oszczędza na tym 5 tysięcy euro rocznie.
 • Migranci nauczają strażników języka angielskiego

  Migranci nauczają strażników języka angielskiego

  W mieście Caltanissetta na Sycylii migranci ubiegający się o azyl we Włoszech uczą angielskiego strażników miejskich. "Szybką opanowują język" - przyznają nauczyciele z tamtejszego ośrodka dla migrantów, którzy prowadzą lekcje dwa razy w tygodniu.
 • Sycylia: Imigranci sposobem na walkę z wyludnieniem?

  Sycylia: Imigranci sposobem na walkę z wyludnieniem?

  Małe, wyludniające się miasteczko Sutera na Sycylii znalazło sposób, by uratować się przed wymarciem. Miejsce młodych mieszkańców, którzy porzucili rodzinne strony w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, zajęła grupa imigrantów. Miejscowość otworzyła się na nowy świat przybyszów z Afryki oraz Azji i dzięki temu odkryła, że ma przed sobą przyszłość - podkreśla włoska prasa.
 • Sycylijczycy walczą z mafią. 21 przestępców w areszcie

  Sycylijczycy walczą z mafią. 21 przestępców w areszcie

  Mieszkańcy położonego na Sycylii miasteczka Bagheria zbuntowali się przeciwko działaniom mafii, która zmuszała ich m.in. do płacenia haraczu. Dzięki zeznaniom 36 kupców i przedsiębiorców zatrzymano 21 przestępców — poinformowała w poniedziałek policja w Palermo.
 • Morze Śródziemne: Włosi uratowali ponad 4 tys. imigrantów przed zatonięciem

  Morze Śródziemne: Włosi uratowali ponad 4 tys. imigrantów przed zatonięciem

  W sobotę włoskie służby uratowały 4400 nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym. W Cieśninie Sycylijskiej, gdzie dryfowało kilkanaście łodzi i pontonów z uchodźcami, przeprowadzono do tej pory 22 operacje ratunkowe.
 • Na Sycylii ruszył program "energia z cytrusów"

  Na Sycylii ruszył program "energia z cytrusów"

  Włosi będą produkować energię elektryczną z odpadów owoców cytrusowych. W Katanii na Sycylii ruszył pierwszy agregat, który zamieni je w biogaz, do wykorzystania w lokalnych minielektrowniach.
 • Nietypowa pogoda na Sycylii. Nawet 18 stopni!

  Nietypowa pogoda na Sycylii. Nawet 18 stopni!

  Burze i deszcz ze śniegiem na północy, letnie temperatury na południu. Włochy w czasie świąt znalazły się w dwóch różnych strefach klimatycznych.
 • "Agresywna erupcja" Etny. Bomby wulkaniczne uszkodziły dachy

  "Agresywna erupcja" Etny. Bomby wulkaniczne uszkodziły dachy

  Wczoraj zaczęła się trwająca ponad sześć godzin erupcja wulkanu Etna. O sytuacji na sycylijskiej wyspie informuje reporterka Interia360 Maria Magdalena Szulska.
 • Obudził się największy wulkan w Europie

  Obudził się największy wulkan w Europie

  Ostatniej nocy na wschodnim stoku góry utworzył się nowy krater. Obecnie aktywność Etny jest rejestrowana jedynie przy pomocy specjalistycznego sprzętu, bo góra jest spowita chmurą i dymem. Najbliższe miejscowości i pobliskie pola pokryły się wulkanicznym pyłem.
 • 13 imigrantów z Afryki utonęło u brzegów Sycylii

  13 imigrantów z Afryki utonęło u brzegów Sycylii

  Minimum 13 imigrantów z krajów Afryki zginęło u brzegów Sycylii podczas próby przeprawy do Włoch na pokładzie kutra rybackiego, na którym było ok. 200 osób. Uchodźcy utonęli, gdy usiłowali wpław dotrzeć do lądu, kiedy łódź utknęła na mieliźnie.

Filmy - Sycylia (4)

 • Ponad 300 imigrantów uratowanych u brzegów Sycylii

  Ponad 300 imigrantów i uchodźców zostało uratowanych u brzegów Sycylii ze starej rybackiej łodzi. Wszyscy zostali przetransportowani do portu w Auguście. Większość z nich stanowili ludzie z Półwyspu Somalijskiego, a więc takich krajów jak Somalia, Etiopia czy Erytrea.
 • Ludzie bez tożsamości. Włosi identyfikują ciała imigrantów

  W prowizorycznym laboratorium na Sycylii trwa identyfikacja ciał imigrantów, którzy w połowie kwietnia 2015 roku starali się przeprawić z Libii do Włoch na kutrze rybackim. Statek, którym płynęło ok. 800 osób, nigdy nie dotarł do celu. Szacuje się, że tylko w tym roku podczas morskich przepraw do Europy życie straciło ok. 3,5 tysiąca imigrantów. - Musimy zrobić wszystko, aby zwrócić tym ludziom imię i nazwisko. To wyraz szacunku dla ludzkiej godności i praw człowieka – mówi Cristina Cattaneo, szefowa laboratorium medycyny sądowej Labanof. Na dnie morza wciąż spoczywa wiele ludzkich szczątków, a identyfikacja tych, które już wydobyto, nie jest łatwym zadaniem. Lekarze badają ok. 20 ciał dziennie. Wyniki oględzin i próbki DNA trafiają do europejskiej bazy danych. Dzięki temu udało się zidentyfikować 28 ofiar.
 • Ewa Minge: Przeprowadzam się na Sycylię

  Ewa Minge postanowiła zamieszkać na Sycylii. Projektantka mówi, że niedawno zakochała się w tej części Włoch, a urzekł ją przede wszystkim klimat. Jednocześnie przyznaje, że obawia się trochę letnich sycylijskich upałów i planuje spędzać większą część lata w Rzymie lub Polsce. – Zaprzyjaźniłam się z ludźmi, którzy pracują z nami, z agentami z Sycylii. Odwiedziłam parę razy Sycylię, zawsze traktowałam ją trochę po macoszemu. Wydawało mi się, że za gorąco i że tam nie da się żyć. Muszę jednak powiedzieć, że zakochałam się w tej części Włoch. Jeżeli będzie mi za gorąco, to w rachubę wchodzi Rzym, który w ogóle jest dla mnie docelowym miejscem – mówi Ewa Minge.
 • Nie do wiary! Domy we Włoszech za... 1 euro!

  Gangi to jedna z najpiękniejszych gmin na Sycylii, którą - niestety - w ostatnich latach opuściło wielu mieszkańców, zmuszonych do tego brakiem pracy i perspektyw. Od jakiegoś czasu miejsce to wraca powoli do życia, a to za sprawą niezwykłej akcji, w ramach której można nabyć tutejsze opuszczone domy za symboliczną cenę 1 euro. Nowy właściciel musi zobowiązać się, że wyremontuje zakupiony budynek. Ma na to trzy lata. Łagodny klimat, malownicze krajobrazy i liczne atrakcje kulturalne - wszystko to sprawia, że Gangi odżywa za sprawą zagranicznych turystów, zakochanych w tych stronach. Także lokalni mieszkańcy zyskują pracę przy renowacji nieruchomości kupionych przez obcokrajowców.