Sycylia

Artykuły - Sycylia (38)

 • Migranci nauczają strażników języka angielskiego

  Migranci nauczają strażników języka angielskiego

  W mieście Caltanissetta na Sycylii migranci ubiegający się o azyl we Włoszech uczą angielskiego strażników miejskich. "Szybką opanowują język" - przyznają nauczyciele z tamtejszego ośrodka dla migrantów, którzy prowadzą lekcje dwa razy w tygodniu.
 • Sycylia: Imigranci sposobem na walkę z wyludnieniem?

  Sycylia: Imigranci sposobem na walkę z wyludnieniem?

  Małe, wyludniające się miasteczko Sutera na Sycylii znalazło sposób, by uratować się przed wymarciem. Miejsce młodych mieszkańców, którzy porzucili rodzinne strony w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, zajęła grupa imigrantów. Miejscowość otworzyła się na nowy świat przybyszów z Afryki oraz Azji i dzięki temu odkryła, że ma przed sobą przyszłość - podkreśla włoska prasa.
 • Sycylijczycy walczą z mafią. 21 przestępców w areszcie

  Sycylijczycy walczą z mafią. 21 przestępców w areszcie

  Mieszkańcy położonego na Sycylii miasteczka Bagheria zbuntowali się przeciwko działaniom mafii, która zmuszała ich m.in. do płacenia haraczu. Dzięki zeznaniom 36 kupców i przedsiębiorców zatrzymano 21 przestępców — poinformowała w poniedziałek policja w Palermo.
 • Morze Śródziemne: Włosi uratowali ponad 4 tys. imigrantów przed zatonięciem

  Morze Śródziemne: Włosi uratowali ponad 4 tys. imigrantów przed zatonięciem

  W sobotę włoskie służby uratowały 4400 nielegalnych imigrantów na Morzu Śródziemnym. W Cieśninie Sycylijskiej, gdzie dryfowało kilkanaście łodzi i pontonów z uchodźcami, przeprowadzono do tej pory 22 operacje ratunkowe.
 • Na Sycylii ruszył program "energia z cytrusów"

  Na Sycylii ruszył program "energia z cytrusów"

  Włosi będą produkować energię elektryczną z odpadów owoców cytrusowych. W Katanii na Sycylii ruszył pierwszy agregat, który zamieni je w biogaz, do wykorzystania w lokalnych minielektrowniach.
 • Nietypowa pogoda na Sycylii. Nawet 18 stopni!

  Nietypowa pogoda na Sycylii. Nawet 18 stopni!

  Burze i deszcz ze śniegiem na północy, letnie temperatury na południu. Włochy w czasie świąt znalazły się w dwóch różnych strefach klimatycznych.
 • "Agresywna erupcja" Etny. Bomby wulkaniczne uszkodziły dachy

  "Agresywna erupcja" Etny. Bomby wulkaniczne uszkodziły dachy

  Wczoraj zaczęła się trwająca ponad sześć godzin erupcja wulkanu Etna. O sytuacji na sycylijskiej wyspie informuje reporterka Interia360 Maria Magdalena Szulska.
 • Obudził się największy wulkan w Europie

  Obudził się największy wulkan w Europie

  Ostatniej nocy na wschodnim stoku góry utworzył się nowy krater. Obecnie aktywność Etny jest rejestrowana jedynie przy pomocy specjalistycznego sprzętu, bo góra jest spowita chmurą i dymem. Najbliższe miejscowości i pobliskie pola pokryły się wulkanicznym pyłem.
 • 13 imigrantów z Afryki utonęło u brzegów Sycylii

  13 imigrantów z Afryki utonęło u brzegów Sycylii

  Minimum 13 imigrantów z krajów Afryki zginęło u brzegów Sycylii podczas próby przeprawy do Włoch na pokładzie kutra rybackiego, na którym było ok. 200 osób. Uchodźcy utonęli, gdy usiłowali wpław dotrzeć do lądu, kiedy łódź utknęła na mieliźnie.
 • Włochy: Wśród uchodźców noworodek

  Włochy: Wśród uchodźców noworodek

  Około 400 nielegalnych imigrantów, płynących do Włoch z północnej Afryki, dotarło dziś przed południem do Syrakuz na Sycylii. Wśród nich jest kilkudniowe dziecko.

Filmy - Sycylia (4)

 • Ponad 300 imigrantów uratowanych u brzegów Sycylii

  Ponad 300 imigrantów i uchodźców zostało uratowanych u brzegów Sycylii ze starej rybackiej łodzi. Wszyscy zostali przetransportowani do portu w Auguście. Większość z nich stanowili ludzie z Półwyspu Somalijskiego, a więc takich krajów jak Somalia, Etiopia czy Erytrea.
 • Ludzie bez tożsamości. Włosi identyfikują ciała imigrantów

  W prowizorycznym laboratorium na Sycylii trwa identyfikacja ciał imigrantów, którzy w połowie kwietnia 2015 roku starali się przeprawić z Libii do Włoch na kutrze rybackim. Statek, którym płynęło ok. 800 osób, nigdy nie dotarł do celu. Szacuje się, że tylko w tym roku podczas morskich przepraw do Europy życie straciło ok. 3,5 tysiąca imigrantów. - Musimy zrobić wszystko, aby zwrócić tym ludziom imię i nazwisko. To wyraz szacunku dla ludzkiej godności i praw człowieka – mówi Cristina Cattaneo, szefowa laboratorium medycyny sądowej Labanof. Na dnie morza wciąż spoczywa wiele ludzkich szczątków, a identyfikacja tych, które już wydobyto, nie jest łatwym zadaniem. Lekarze badają ok. 20 ciał dziennie. Wyniki oględzin i próbki DNA trafiają do europejskiej bazy danych. Dzięki temu udało się zidentyfikować 28 ofiar.
 • Ewa Minge: Przeprowadzam się na Sycylię

  Ewa Minge postanowiła zamieszkać na Sycylii. Projektantka mówi, że niedawno zakochała się w tej części Włoch, a urzekł ją przede wszystkim klimat. Jednocześnie przyznaje, że obawia się trochę letnich sycylijskich upałów i planuje spędzać większą część lata w Rzymie lub Polsce. – Zaprzyjaźniłam się z ludźmi, którzy pracują z nami, z agentami z Sycylii. Odwiedziłam parę razy Sycylię, zawsze traktowałam ją trochę po macoszemu. Wydawało mi się, że za gorąco i że tam nie da się żyć. Muszę jednak powiedzieć, że zakochałam się w tej części Włoch. Jeżeli będzie mi za gorąco, to w rachubę wchodzi Rzym, który w ogóle jest dla mnie docelowym miejscem – mówi Ewa Minge.
 • Nie do wiary! Domy we Włoszech za... 1 euro!

  Gangi to jedna z najpiękniejszych gmin na Sycylii, którą - niestety - w ostatnich latach opuściło wielu mieszkańców, zmuszonych do tego brakiem pracy i perspektyw. Od jakiegoś czasu miejsce to wraca powoli do życia, a to za sprawą niezwykłej akcji, w ramach której można nabyć tutejsze opuszczone domy za symboliczną cenę 1 euro. Nowy właściciel musi zobowiązać się, że wyremontuje zakupiony budynek. Ma na to trzy lata. Łagodny klimat, malownicze krajobrazy i liczne atrakcje kulturalne - wszystko to sprawia, że Gangi odżywa za sprawą zagranicznych turystów, zakochanych w tych stronach. Także lokalni mieszkańcy zyskują pracę przy renowacji nieruchomości kupionych przez obcokrajowców.