Sycylia

Artykuły - Sycylia (33)

Filmy - Sycylia (3)

  • Ludzie bez tożsamości. Włosi identyfikują ciała imigrantów

    W prowizorycznym laboratorium na Sycylii trwa identyfikacja ciał imigrantów, którzy w połowie kwietnia 2015 roku starali się przeprawić z Libii do Włoch na kutrze rybackim. Statek, którym płynęło ok. 800 osób, nigdy nie dotarł do celu. Szacuje się, że tylko w tym roku podczas morskich przepraw do Europy życie straciło ok. 3,5 tysiąca imigrantów. - Musimy zrobić wszystko, aby zwrócić tym ludziom imię i nazwisko. To wyraz szacunku dla ludzkiej godności i praw człowieka – mówi Cristina Cattaneo, szefowa laboratorium medycyny sądowej Labanof. Na dnie morza wciąż spoczywa wiele ludzkich szczątków, a identyfikacja tych, które już wydobyto, nie jest łatwym zadaniem. Lekarze badają ok. 20 ciał dziennie. Wyniki oględzin i próbki DNA trafiają do europejskiej bazy danych. Dzięki temu udało się zidentyfikować 28 ofiar.
  • Ewa Minge: Przeprowadzam się na Sycylię

    Ewa Minge postanowiła zamieszkać na Sycylii. Projektantka mówi, że niedawno zakochała się w tej części Włoch, a urzekł ją przede wszystkim klimat. Jednocześnie przyznaje, że obawia się trochę letnich sycylijskich upałów i planuje spędzać większą część lata w Rzymie lub Polsce. – Zaprzyjaźniłam się z ludźmi, którzy pracują z nami, z agentami z Sycylii. Odwiedziłam parę razy Sycylię, zawsze traktowałam ją trochę po macoszemu. Wydawało mi się, że za gorąco i że tam nie da się żyć. Muszę jednak powiedzieć, że zakochałam się w tej części Włoch. Jeżeli będzie mi za gorąco, to w rachubę wchodzi Rzym, który w ogóle jest dla mnie docelowym miejscem – mówi Ewa Minge.
  • Nie do wiary! Domy we Włoszech za... 1 euro!

    Gangi to jedna z najpiękniejszych gmin na Sycylii, którą - niestety - w ostatnich latach opuściło wielu mieszkańców, zmuszonych do tego brakiem pracy i perspektyw. Od jakiegoś czasu miejsce to wraca powoli do życia, a to za sprawą niezwykłej akcji, w ramach której można nabyć tutejsze opuszczone domy za symboliczną cenę 1 euro. Nowy właściciel musi zobowiązać się, że wyremontuje zakupiony budynek. Ma na to trzy lata. Łagodny klimat, malownicze krajobrazy i liczne atrakcje kulturalne - wszystko to sprawia, że Gangi odżywa za sprawą zagranicznych turystów, zakochanych w tych stronach. Także lokalni mieszkańcy zyskują pracę przy renowacji nieruchomości kupionych przez obcokrajowców.