smog

Artykuły - Smog (157)

 • Smog znów zapuka do naszych okien

  Smog znów zapuka do naszych okien

  Ogłoszony w styczniu program rządowy rodzi się w bólach. Skutki samorządowych uchwał antysmogowych odczujemy za kilka lat. Czeka nas więc powtórka z zeszłego roku.
 • Energetyka węglowa generuje miliardowe koszty zdrowotne

  Energetyka węglowa generuje miliardowe koszty zdrowotne

  W Europie energetyka węglowa odpowiada za ok. 23 tys. przedwczesnych zgonów rocznie i generuje koszty zdrowotne sięgające 63 mld euro - wynika z raportu "Europe's Dark Cloud". W Polsce umiera przedwcześnie ponad 40 tys. osób z powodu zanieczyszczeń powietrza.
 • Motoryzacja - diesle w powszechnym odwrocie

  Motoryzacja - diesle w powszechnym odwrocie

  - W 2017 roku po raz pierwszy udział samochodów z silnikami diesla w Europie spadł poniżej poziomu 50 proc. Według analityków rynku motoryzacyjnego w 2030 roku na europejskim rynku diesle będą stanowić zaledwie 9 proc. wolumenu sprzedaży - wynika z opracowania firmy LeasePlan.
 • Morawiecki zapowiada walkę ze smogiem

  Morawiecki zapowiada walkę ze smogiem

  Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki zapowiada, że środki z eliminacji torebek foliowych zostaną przeznaczone na walkę ze smogiem. Zdaniem ekspertów, dopłaty dla najuboższych są jednym z najważniejszych elementów walki ze smogiem.
 • Nowe przepisy ułatwią walkę ze smogiem

  Nowe przepisy ułatwią walkę ze smogiem

  W Polsce 70 proc. domów jednorodzinnych jest ogrzewanych za pomocą kotłów i pieców na paliwa stałe. Te zaś stanowią główne źródło zanieczyszczeń. Ponad połowa unoszących się w powietrzu pyłów pochodzi z gospodarstw domowych. Szczególnie rakotwórczy jest benzoalfapiren, a za ok. 87 proc. tego związku odpowiadają właśnie domy. Walkę ze smogiem mają ułatwić wycofanie z obrotu tzw. kopciuchów oraz ustawa o jakości paliw stałych i płynnych. W 2018 roku ma się pojawić pakiet wsparcia dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Od 1 października 2017 roku nie będzie można wprowadzać do obrotu kotłów klasy jakości niższej niż piątej.
 • PGG - przepisy antysmogowe oznaczają uderzenie w indywidualnych odbiorców

  PGG - przepisy antysmogowe oznaczają uderzenie w indywidualnych odbiorców

  Przyjęte przez samorządy uchwały antysmogowe oznaczają dla Polskiej Grupy Górniczej utratę wolumenu sprzedaży na rynku komunalno-bytowym o 4 mln ton szacują przedstawiciele PGG. Zdaniem przedstawicieli PGG, przełoży się to na wzrost opłat dla odbiorców indywidualnych - palącymi najgorszymi gatunkami paliw, zapłacą oni od 2400 do 4600 zł za sezon więcej.
 • Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wystosowała apel, w którym stara się przedstawić siebie jako obrońcę interesów najuboższych Polaków. Rozwiązania przyjęte w samorządowych uchwałach antysmogowych dotknie ponad 3,5 mln gospodarstw domowych które będą płacić o wiele więcej niż dotychczas za opał.
 • Węglowe serce Polski spiera się o smog. Za zmiany w przepisach zapłacą najbiedniejsi?

  Węglowe serce Polski spiera się o smog. Za zmiany w przepisach zapłacą najbiedniejsi?

  Działania pod publiczkę i cios w kopalnie, za które zapłacą wszyscy mieszkańcy regionu. Zwłaszcza ci najbiedniejsi. Tak niektórzy oceniają uchwałę antysmogową dla Śląska, która wejdzie w życie już za 35 dni.
 • Miasta pozbywają się "kopciuchów"

  Miasta pozbywają się "kopciuchów"

  Od lipca w Małopolsce zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa. W nowych domach można montować tylko piece grzewcze na paliwa stałe, ale wyłącznie spełniające najwyższe normy emisyjne.Wiele samorządów i miast wprowadza programy wymiany pieców, dotacje sięgają nawet kilkunastu tys. zł.

Filmy - Smog (23)

 • Obrzeża polskich miast rozrastają się zbyt szybko. Szkodzi to społeczeństwu i środowisku

  Zdaniem ekspertów, trudno jest zahamować proces suburbanizacji. Deweloperzy budują tam, gdzie jest dostępna i tania ziemia, czyli na przedmieściach. Dopiero potem powstaje na nowych osiedlach potrzebna infrastruktura. Taka kolejność zwiększa zarówno podatki na rzecz gmin, utrudnienia komunikacyjne, jak również smog.
 • Budynki trują Polaków. Smog to niejedyny problem

  Nawet 90% życia spędzamy w budynkach. Nic dziwnego, że warunki, jakie w nich panują, mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Tymczasem wiele domów w Polsce jest przestarzałych i może oddziaływać na nas szkodliwie. Co zrobić, aby były one bezpieczniejsze, a przy okazji bardziej energooszczędne? „Domy mają duży wpływ na zdrowie mieszkańców również, jeśli myślimy o powietrzu zewnętrznym. Szczególnie ostatnio dużo mówimy o smogu, który jest oczywiście dla nas bardzo niezdrowy. Dużą rolę w jego powstawaniu odgrywają domy mieszkalne, zwłaszcza jednorodzinne ogrzewane paliwem złej jakości, odpadami komunalnymi czy odpadami węglowymi. Modernizacja takich domów, które są zwykle w słabym stanie technicznym, może mieć istotny wpływ na poprawę jakości powietrza zewnętrznego” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux. Jest to o tyle ważne, że budynki odpowiadają aż za 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie.
 • Smog pomoże konsumentom uzyskać niższe ceny mieszkań?

  Wkrótce na obszarach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza, nabywcy zaczną „wymuszać” na deweloperach udzielanie rabatów. Ci z kolei, w przypadku zmasowanych akcji klientów, ostatecznie mogą zbywać mieszkania po tzw. kosztach. W określonych sytuacjach, upusty mają szansę wynieść kilkanaście tysięcy złotych. Jak zauważa Łukasz Sęktas, prezes zarządu TIARA Development, smog nie jest zjawiskiem nowym. Występował już wiele lat temu, ale nie mówiło się o nim głośno. Temat stał się bardzo medialny dopiero w tym roku. Powstało sporo mapek i aplikacji mobilnych, na których można sprawdzić, gdzie konkretnie występuje zanieczyszczenie powietrza. Korzystając z tych narzędzi, nabywcy mieszkań będą coraz częściej negocjować ceny takich lokali. Dlatego, smog stał się ważną kwestią dla deweloperów, choć oczywiście niedecydującą o całkowitej wartości lokalu. Chcąc negocjować z deweloperem, nabywca powinien przygotować mapy smogowe, np. publikowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dostępne są również aplikacje na smartfony, chociaż ich wiarygodność jest mniejsza i deweloper może podważać podawane w nich wyniki. W końcu istnieją czujniki, które wskazują poziom skażenia powietrza. Jednak te profesjonalne są bardzo drogie, a tańsze pokazują tylko orientacyjne poziomy i to tylko niektórych zanieczyszczeń.
 • Smog jest problemem dla ponad 92 proc. Polaków. Większość z nich stara się nie wychodzić z domu

  W niektórych miejscach w Polsce tej zimy dobowe normy zanieczyszczeń powietrza zostały wielokrotnie przekroczone. Temat smogu nie schodził z ust dziennikarzy i polityków, a włodarze miast wprowadzili w wielu z nich darmową komunikację. Problem smogu nie zaczął się w tym roku, ale dopiero teraz opinia publiczna zaczęła się szczególnie interesować tym tematem. Jak podaje Ośrodek Ewaluacji, smog jest problemem dla 92 proc. badanych. Główny przyczyna zanieczyszczenia powietrza pochodzi z tzw. niskiej emisji. To uwalnianie do atmosfery produkty spalania paliw z kominów znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m. Najwięcej zanieczyszczeń powietrza pochodzi z budynków mieszkalnych opalanych koksem, niskiej jakości węglem lub śmieciami, z transportu samochodowego, a także z przemysłu i elektrowni węglowych. – Dla smogu kluczowe są pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Te wskaźniki zwykle podawane są w różnego rodzaju aplikacjach. Wiedzę o smogu najczęściej czerpiemy z portali społecznościowych, z wiadomości od znajomych, ale też ze stron internetowych, które zajmują się informowaniem o zanieczyszczeniu powietrza i ochronie środowiska – mówi Małgorzata Leszczyńska, prezes zarządu Ośrodka Ewaluacji.