składki zus

Artykuły - Składki zus (18)

 • Składki na ZUS z roku na rok coraz wyższe

  Składki na ZUS z roku na rok coraz wyższe

  W ciągu ostatnich czterech lat składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wzrosły o blisko 20 proc. W tym roku miesięczna składka wyniesie 1095,37 zł, czyli o blisko 50 zł więcej niż w roku ubiegłym. Przyczyną podwyżek jest wzrost poziomu wynagrodzeń, zarówno na poziomie płacy minimalnej, jak i przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
 • Polscy przedsiębiorcy mimo woli. Fala fałszywego samozatrudnienia

  Polscy przedsiębiorcy mimo woli. Fala fałszywego samozatrudnienia

  Nikt tak naprawdę nie wie, ile jest w Polsce firm jednoosobowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ale wciąż tylko szacunkowych, określa się ich liczbę na ok. 1,1 mln. Według ZUS samozatrudnionych płacących składki (firmę można zawiesić na dwa lata) jest 800 tys. Stanowią prawie czwartą część całego sektora małych i średnich firm. Tylko ilu z nich rzeczywiście można określić przedsiębiorcami, a ilu jest nimi tylko z nazwy?
 • Czekają nas ważne zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

  Czekają nas ważne zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

  Doprecyzowania zasad wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego - przewiduje projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z FUS autorstwa SLD, który we środę poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.
 • Właściciele firm uciekają z ZUS. Słowacja nowym rajem dla polskich przedsiębiorców?

  Właściciele firm uciekają z ZUS. Słowacja nowym rajem dla polskich przedsiębiorców?

  Coraz więcej właścicieli małych firm zatrudnia się na Słowacji. Dzięki temu nie muszą płacić składek ubezpieczeniowych od działalności prowadzonej w Polsce. ZUS nie może im tego zabronić.
 • Polski biznes wyprowadza się nie tylko do Wielkiej Brytanii

  Polski biznes wyprowadza się nie tylko do Wielkiej Brytanii

  Emigracja biznesowa zatacza coraz szersze kręgi i już dawno przestała dotyczyć wyłącznie nazwisk z listy najbogatszych Polaków. Różne formy optymalizacji zyskują na popularności także wśród mniejszych firm, a nawet mikroprzedsiębiorstw, które korzystając z unijnych przepisów wyprowadzają swoje siedziby za granicę.
 • Składki ZUS za członka rady nadzorczej

  Osoba została powołana do pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w dniu 15 stycznia 2015 r. Do 31 marca br. będzie ją pełnić nieodpłatnie, natomiast od 1 kwietnia 2015 r. przyznane jej zostanie prawo do wynagrodzenia z tego tytułu.
 • Rozliczanie składek ZUS w 2015 r.

  Rozliczanie składek ZUS w 2015 r.

  Od 1 stycznia 2015 r. nie ulegną zmianie stopy procentowe zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, jak i składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (FP, FGŚP, FEP). Z początkiem nowego roku nie zmienią się też zasady finansowania i opłacania składek w przypadku np. pracowników, zleceniobiorców, czy przedsiębiorców.
 • NFZ dowie się, kto nie płaci

  NFZ dowie się, kto nie płaci

  Od 2015 roku NFZ dowie się, kto nie płaci składek na ubezpieczenie zdrowotne. Od stycznia fundusz zacznie dostawać z ZUS informacje o faktycznie zapłaconych przez płatników składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Zaległości zbliżają się do 7 mld zł.
 • Niższe składki ZUS nie tylko dla debiutantów

  Niższe składki ZUS nie tylko dla debiutantów

  Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne przysługują przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Ale w niektórych wypadkach mogą z nich skorzystać także ci, którzy już mają doświadczenie w biznesie.
 • Umowy zlecenia ozusowane od 1 stycznia 2016 roku

  Umowy zlecenia ozusowane od 1 stycznia 2016 roku

  Obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2016 r. oraz oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych już od stycznia 2015 r. - wprowadza nowela uchwalona w czwartek przez Sejm.

Filmy - Składki zus (5)

 • Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł. – System emerytalny to organizm, który wymaga ciągłych zmian, ciągle ewoluuje. Na pewno gwarancja państwa jest rzeczą podstawową w funkcjonowaniu systemu emerytalnego. Gwarancja minimalnej emerytury, dożywotności jej wypłacania, waloryzacje emerytury i rent – to są fundamenty, które pozostaną niezmienne – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
 • ZUS w telewizji za unijne pieniądze

  "Jeżeli wolne chwile spędzasz w internecie i zajmujesz się w nim mało pożytecznymi rzeczami, to wpadnij lepiej do e-ZUSu i zobacz czy pracodawca odprowadza za ciebie składki, albo czy twoje dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego" – zachęca ruszająca właśnie telewizyjna kampania informacyjna Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze na kampanię PUE ZUS pozyskał z funduszy unijnych. (Agata Dąmbska, socjolożka, ekspertka think-tanku Forum Od-nowa, Mariusz Pitura, dyrektor kreatywny Agencji JWT)
 • Cała prawda o ZUSie. Uwaga, to boli!

  "Wobec ZUSu nie można być obojętnym. Albo jest się przez niego dojonym, albo jest się na jego łasce" - mówi autor materiału. I trudno się z nim nie zgodzić...
 • "Jeśli rząd zlikwiduje OFE, obywatele wystawią za to polityczny rachunek"

  Ponad połowa Polaków nie przekazałaby swoich składek z OFE do ZUS, gdyby rząd wprowadził taką możliwość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu GFK Polonia dla Konfederacji Lewiatan. 70 proc. ankietowanych czułoby się bezpieczniej, gdyby ich emerytura pochodziła z dwóch źródeł, co oznacza, że nie chcą radykalnych zmian w obecnym systemie emerytalnym. Chociaż wypracowywane przez fundusze emerytalne wyniki ich nie satysfakcjonują. - Szczególnie młodsi Polacy, którzy mają przed sobą wiele lat pracy, chcą, żeby ten system został zachowany. Tzn. żeby część ich emerytury pochodziła z ZUS-u, a część ze zgromadzonych oszczędności – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.