składki zus

Artykuły - Składki zus (18)

 • NFZ dowie się, kto nie płaci

  NFZ dowie się, kto nie płaci

  Od 2015 roku NFZ dowie się, kto nie płaci składek na ubezpieczenie zdrowotne. Od stycznia fundusz zacznie dostawać z ZUS informacje o faktycznie zapłaconych przez płatników składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Zaległości zbliżają się do 7 mld zł.
 • Niższe składki ZUS nie tylko dla debiutantów

  Niższe składki ZUS nie tylko dla debiutantów

  Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne przysługują przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Ale w niektórych wypadkach mogą z nich skorzystać także ci, którzy już mają doświadczenie w biznesie.
 • Umowy zlecenia ozusowane od 1 stycznia 2016 roku

  Umowy zlecenia ozusowane od 1 stycznia 2016 roku

  Obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2016 r. oraz oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych już od stycznia 2015 r. - wprowadza nowela uchwalona w czwartek przez Sejm.
 • Składki ZUS w kosztach płatnika

  Składki ZUS w kosztach płatnika

  Podmioty, które dokonują wypłat wynagrodzeń ze stosunku pracy, zobowiązane są jako płatnicy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od tych wynagrodzeń. Te same obowiązki ciążą na nich w przypadku wynagrodzeń wypłacanych zleceniobiorcom. Pomimo że zakres obowiązków płatniczych w obu przypadkach jest zbliżony, sposób ich rozliczenia w kosztach nie jest jednakowy.
 • ZUS szykanuje małe firmy. Duże nie muszą płacić składek w terminie

  ZUS szykanuje małe firmy. Duże nie muszą płacić składek w terminie

  Kopalnie, stocznie czy huty nie muszą się obawiać niepłacenia w terminie składek. Zakład takim firmom nie wystawia nakazów płatniczych.
 • System emerytalny wymaga zmian. Priorytetem oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  System emerytalny wymaga zmian. Priorytetem oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł.
 • Formalności w ZUS w razie zatrudnienia pracownika

  Formalności w ZUS w razie zatrudnienia pracownika

  Zatrudniając pracownika pracodawca staje się dla niego płatnikiem składek. W pierwszej kolejności do jego obowiązków należy zgłoszenie zatrudnionej osoby do ubezpieczeń w ZUS. Jednak samo zgłoszenie to nie wszystko. Obowiązkiem każdego płatnika jest też comiesięczne sporządzanie dokumentów rozliczeniowych i opłacanie składek ubezpieczeniowych. Składki te trzeba naliczać nie tylko od wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia, ale też np. od wartości pieniężnej przekazywanych mu świadczeń w naturze. Jeśli pracownik posiada członków rodziny, których powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, formalności związanych z takim zgłoszeniem również dokonuje pracodawca.
 • Współpracujący rozlicza się z ZUS-em jak przedsiębiorca

  Współpracujący rozlicza się z ZUS-em jak przedsiębiorca

  Jeżeli przedsiębiorcy przy prowadzeniu firmy będzie pomagać np. jego matka czy jego żona, z którymi pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, będą one podlegały pod inne niż zwykły pracownik ubezpieczenia społeczne - na potrzeby ZUS-owskie będą współpracownikami.
 • Składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych

  Składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych

  Najprostszym sposobem obniżenia podatku jest odliczenie składek ZUS.
 • Nieprawdziwe tezy na temat oszczędności emerytalnych

  Nieprawdziwe tezy na temat oszczędności emerytalnych

  W wywiadzie zatytułowanym "Wszystko, tylko nie OFE" z 7 marca br., który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej, prof. Leokadia Oręziak z SGH sformułowała siedem nieprawdziwych tez, wprowadzając tym samym opinię publiczną w błąd. Poniżej przedstawiam te tezy wraz z wyjaśnieniem.

Filmy - Składki zus (5)

 • Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł. – System emerytalny to organizm, który wymaga ciągłych zmian, ciągle ewoluuje. Na pewno gwarancja państwa jest rzeczą podstawową w funkcjonowaniu systemu emerytalnego. Gwarancja minimalnej emerytury, dożywotności jej wypłacania, waloryzacje emerytury i rent – to są fundamenty, które pozostaną niezmienne – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
 • ZUS w telewizji za unijne pieniądze

  "Jeżeli wolne chwile spędzasz w internecie i zajmujesz się w nim mało pożytecznymi rzeczami, to wpadnij lepiej do e-ZUSu i zobacz czy pracodawca odprowadza za ciebie składki, albo czy twoje dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego" – zachęca ruszająca właśnie telewizyjna kampania informacyjna Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze na kampanię PUE ZUS pozyskał z funduszy unijnych. (Agata Dąmbska, socjolożka, ekspertka think-tanku Forum Od-nowa, Mariusz Pitura, dyrektor kreatywny Agencji JWT)
 • Cała prawda o ZUSie. Uwaga, to boli!

  "Wobec ZUSu nie można być obojętnym. Albo jest się przez niego dojonym, albo jest się na jego łasce" - mówi autor materiału. I trudno się z nim nie zgodzić...
 • "Jeśli rząd zlikwiduje OFE, obywatele wystawią za to polityczny rachunek"

  Ponad połowa Polaków nie przekazałaby swoich składek z OFE do ZUS, gdyby rząd wprowadził taką możliwość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu GFK Polonia dla Konfederacji Lewiatan. 70 proc. ankietowanych czułoby się bezpieczniej, gdyby ich emerytura pochodziła z dwóch źródeł, co oznacza, że nie chcą radykalnych zmian w obecnym systemie emerytalnym. Chociaż wypracowywane przez fundusze emerytalne wyniki ich nie satysfakcjonują. - Szczególnie młodsi Polacy, którzy mają przed sobą wiele lat pracy, chcą, żeby ten system został zachowany. Tzn. żeby część ich emerytury pochodziła z ZUS-u, a część ze zgromadzonych oszczędności – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.