składki zus

Artykuły - Składki zus (16)

 • Składki ZUS w kosztach płatnika

  Składki ZUS w kosztach płatnika

  Podmioty, które dokonują wypłat wynagrodzeń ze stosunku pracy, zobowiązane są jako płatnicy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od tych wynagrodzeń. Te same obowiązki ciążą na nich w przypadku wynagrodzeń wypłacanych zleceniobiorcom. Pomimo że zakres obowiązków płatniczych w obu przypadkach jest zbliżony, sposób ich rozliczenia w kosztach nie jest jednakowy.
 • ZUS szykanuje małe firmy. Duże nie muszą płacić składek w terminie

  ZUS szykanuje małe firmy. Duże nie muszą płacić składek w terminie

  Kopalnie, stocznie czy huty nie muszą się obawiać niepłacenia w terminie składek. Zakład takim firmom nie wystawia nakazów płatniczych.
 • System emerytalny wymaga zmian. Priorytetem oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  System emerytalny wymaga zmian. Priorytetem oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł.
 • Formalności w ZUS w razie zatrudnienia pracownika

  Formalności w ZUS w razie zatrudnienia pracownika

  Zatrudniając pracownika pracodawca staje się dla niego płatnikiem składek. W pierwszej kolejności do jego obowiązków należy zgłoszenie zatrudnionej osoby do ubezpieczeń w ZUS. Jednak samo zgłoszenie to nie wszystko. Obowiązkiem każdego płatnika jest też comiesięczne sporządzanie dokumentów rozliczeniowych i opłacanie składek ubezpieczeniowych. Składki te trzeba naliczać nie tylko od wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia, ale też np. od wartości pieniężnej przekazywanych mu świadczeń w naturze. Jeśli pracownik posiada członków rodziny, których powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, formalności związanych z takim zgłoszeniem również dokonuje pracodawca.
 • Współpracujący rozlicza się z ZUS-em jak przedsiębiorca

  Współpracujący rozlicza się z ZUS-em jak przedsiębiorca

  Jeżeli przedsiębiorcy przy prowadzeniu firmy będzie pomagać np. jego matka czy jego żona, z którymi pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, będą one podlegały pod inne niż zwykły pracownik ubezpieczenia społeczne - na potrzeby ZUS-owskie będą współpracownikami.
 • Składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych

  Składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych

  Najprostszym sposobem obniżenia podatku jest odliczenie składek ZUS.
 • Nieprawdziwe tezy na temat oszczędności emerytalnych

  Nieprawdziwe tezy na temat oszczędności emerytalnych

  W wywiadzie zatytułowanym "Wszystko, tylko nie OFE" z 7 marca br., który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej, prof. Leokadia Oręziak z SGH sformułowała siedem nieprawdziwych tez, wprowadzając tym samym opinię publiczną w błąd. Poniżej przedstawiam te tezy wraz z wyjaśnieniem.
 • Ucieczka ze składkami ZUS. Ryzykowna optymalizacja działalności

  Ucieczka ze składkami ZUS. Ryzykowna optymalizacja działalności

  W internecie coraz częściej pojawiają się oferty całkowitego wyrejestrowania z płacenia w Polsce składek ZUS i składek na ubezpieczenie zdrowotne poprzez zatrudnienie w firmie, która ma siedzibę w Wielkiej Brytanii (najpopularniejsze rozwiązanie, którego przykładem się posłużymy) lub w innym kraju (jak Czechy, Słowacja, Litwa).
 • Ostatni dzień na zapłatę wyższych składek ZUS

  Ostatni dzień na zapłatę wyższych składek ZUS

  Dzisiaj mija termin zapłaty składek ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą. Luty jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ w tym miesiącu przedsiębiorcy muszą zapłacić, po raz pierwszy w roku, składki ZUS w nowej, wyższej kwocie. Wpłata w dotychczasowej kwocie może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.
 • Oskładkowanie umów cywilnoprawnych może uderzyć w studentów

  Oskładkowanie umów cywilnoprawnych może uderzyć w studentów

  Pracodawcy nie będą zatrudniać nowych osób, a dokładać obowiązków już zatrudnionym pracownikom - taki może być efekt oskładkowania umów cywilnoprawnych. Innym, równie niekorzystnym dla rynku pracy może być zwiększenie szarej strefy. Na proponowanych przez rząd zmianach mogą też stracić studenci, którzy zwykle dorabiają, pracując na umowy o dzieło lub umowy-zlecenia.

Filmy - Składki zus (5)

 • Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł. – System emerytalny to organizm, który wymaga ciągłych zmian, ciągle ewoluuje. Na pewno gwarancja państwa jest rzeczą podstawową w funkcjonowaniu systemu emerytalnego. Gwarancja minimalnej emerytury, dożywotności jej wypłacania, waloryzacje emerytury i rent – to są fundamenty, które pozostaną niezmienne – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
 • ZUS w telewizji za unijne pieniądze

  "Jeżeli wolne chwile spędzasz w internecie i zajmujesz się w nim mało pożytecznymi rzeczami, to wpadnij lepiej do e-ZUSu i zobacz czy pracodawca odprowadza za ciebie składki, albo czy twoje dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego" – zachęca ruszająca właśnie telewizyjna kampania informacyjna Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze na kampanię PUE ZUS pozyskał z funduszy unijnych. (Agata Dąmbska, socjolożka, ekspertka think-tanku Forum Od-nowa, Mariusz Pitura, dyrektor kreatywny Agencji JWT)
 • Cała prawda o ZUSie. Uwaga, to boli!

  "Wobec ZUSu nie można być obojętnym. Albo jest się przez niego dojonym, albo jest się na jego łasce" - mówi autor materiału. I trudno się z nim nie zgodzić...
 • "Jeśli rząd zlikwiduje OFE, obywatele wystawią za to polityczny rachunek"

  Ponad połowa Polaków nie przekazałaby swoich składek z OFE do ZUS, gdyby rząd wprowadził taką możliwość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu GFK Polonia dla Konfederacji Lewiatan. 70 proc. ankietowanych czułoby się bezpieczniej, gdyby ich emerytura pochodziła z dwóch źródeł, co oznacza, że nie chcą radykalnych zmian w obecnym systemie emerytalnym. Chociaż wypracowywane przez fundusze emerytalne wyniki ich nie satysfakcjonują. - Szczególnie młodsi Polacy, którzy mają przed sobą wiele lat pracy, chcą, żeby ten system został zachowany. Tzn. żeby część ich emerytury pochodziła z ZUS-u, a część ze zgromadzonych oszczędności – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.