składki ZUS

Artykuły - Składki ZUS (22)

 • Ulgi dla przedsiębiorcy w opłacie składki zdrowotnej

  Ulgi dla przedsiębiorcy w opłacie składki zdrowotnej

  Zasadniczo osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność opłaca za siebie z tego tytułu wszystkie składki (społeczne i zdrowotną) do ZUS. Czasem przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku płacenia składki zdrowotnej. Z preferencji tej może skorzystać, o ile spełnia odpowiednie warunki.
 • W ich rękach 1/3 polskiego PKB! Zobacz, co przewidują mali przedsiębiorcy

  W ich rękach 1/3 polskiego PKB! Zobacz, co przewidują mali przedsiębiorcy

  Prawie co szósty mikroprzedsiębiorca nie potrafi ocenić, co będzie działo się z gospodarką w 2016 roku - wynika z badania nastrojów wśród osób prowadzących mikrofirmy. Za to w kwestii rozwoju własnych biznesów prowadzący jednoosobowe firmy nie mają wątpliwości - wzrostu obrotów spodziewa się aż 71 proc. ankietowanych.
 • ZUS jednak dopadnie nas wszędzie!

  ZUS jednak dopadnie nas wszędzie!

  Prowadzących działalność gospodarczą, którzy w celu uniknięcia zapłaty składek do polskiego ZUS zatrudniali się w Anglii, Czechach, na Słowacji czy na Litwie spotka niebawem przykra niespodzianka pisze dzisiejsza Rzeczpospolita.
 • Wyższe składki ZUS dla prowadzących firmy

  Wyższe składki ZUS dla prowadzących firmy

  O 57,6 zł wzrasta w tym roku podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą na ogólnych zasadach. Więcej także muszą zapłacić przedsiębiorcy, którzy korzystają z preferencyjnych ubezpieczeń w ZUS, bowiem o 100 zł wzrosła płaca minimalna.
 • Jak w 2016 r. naliczać odsetki w razie nieterminowo opłacanych składek ZUS?

  Jak w 2016 r. naliczać odsetki w razie nieterminowo opłacanych składek ZUS?

  Zdarza się, że płatnik, nie mając wystarczających środków finansowych albo nawet przez zwykłe niedopilnowanie, zapłaci należne składki ubezpieczeniowe do ZUS po terminie, w którym miał obowiązek ostatecznie je uiścić. Wówczas płatnik naraża się na określone konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Skutkiem nieterminowego opłacenia składek ubezpieczeniowych są odsetki za zwłokę. Jeśli płatnik wpłaca zaległość będącą następstwem pomyłki w rozliczeniach i sporządzonej korekty, odsetki za zwłokę może naliczyć według obniżonej stawki, której zasady wyliczania zmieniły się od 1 stycznia 2016 r.
 • Warto ponownie przeliczyć emeryturę

  Warto ponownie przeliczyć emeryturę

  Od 2015 roku w kapitale początkowym inaczej są uwzględniane okresy ukończenia studiów i opieki nad dzieckiem. Dlatego warto wystąpić w wnioskiem do ZUS o ponowne przeliczenie przyznanej emerytury.
 • Jakie emerytury otrzymują Polacy

  Jakie emerytury otrzymują Polacy

  Przez cały okres pracy odkładamy na naszą przyszłą emeryturę. Nie każdy pracujący w oparciu o umowę o pracę zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie to są kwoty. Wysokość przeciętnej emerytury, która jest najczęściej pobierana w Polsce - zarówno przez kobiety i przez mężczyzn - wynosi ok 1 550 zł.
 • Jak w 2016 r. ubezpieczyć przedsiębiorcę wykonującego zlecenie?

  Jak w 2016 r. ubezpieczyć przedsiębiorcę wykonującego zlecenie?

  Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się przepisy w zakresie ubezpieczeń społecznych osób prowadzących pozarolniczą działalność i jednocześnie wykonujących umowę zlecenia. Sposób oskładkowania zlecenia będzie zależał - tak jak dotychczas - od wysokości przychodu uzyskiwanego z tytułu wykonywanej umowy. Jednak od tego dnia zasada ta obejmie również m.in. wspólników spółek.
 • Zmiany w składkach ZUS od umów zlecenia

  Zmiany w składkach ZUS od umów zlecenia

  Od 1 stycznia 2016 r. zleceniobiorca, dla którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (tj. przychód podlegający oskładkowaniu) w danym miesiącu będzie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spełniający warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi z innych tytułów (np. kilku umów zlecenia) będzie podlegał obowiązkowo tym ubezpieczeniom również z tych innych tytułów (np. pozostałych umów zlecenia).
 • Przedsiębiorcy coraz częściej proszą ZUS o rozłożenie zaległości na raty

  Przedsiębiorcy coraz częściej proszą ZUS o rozłożenie zaległości na raty

  Firma z problemami finansowymi może skorzystać z pomocy ZUS. Składki mogą zostać odroczone, rozłożone na raty, a niekiedy także umorzone.

Filmy - Składki ZUS (6)

 • ZUS sprawdza pracodawców

  Kontrole są ustawowym zadaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mają one za zadanie sprawdzić, jak płatnicy składek wywiązują się z obowiązków. Stoją także na straży praw ubezpieczonych, tak aby wszyscy ubezpieczeni wykonujący pracę w równych warunkach byli objęci ubezpieczeniami społecznymi – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Elżbieta Żurek z Departamentu Kontroli Płatników Składek ZUS.
 • Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł. – System emerytalny to organizm, który wymaga ciągłych zmian, ciągle ewoluuje. Na pewno gwarancja państwa jest rzeczą podstawową w funkcjonowaniu systemu emerytalnego. Gwarancja minimalnej emerytury, dożywotności jej wypłacania, waloryzacje emerytury i rent – to są fundamenty, które pozostaną niezmienne – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
 • ZUS w telewizji za unijne pieniądze

  "Jeżeli wolne chwile spędzasz w internecie i zajmujesz się w nim mało pożytecznymi rzeczami, to wpadnij lepiej do e-ZUSu i zobacz czy pracodawca odprowadza za ciebie składki, albo czy twoje dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego" – zachęca ruszająca właśnie telewizyjna kampania informacyjna Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze na kampanię PUE ZUS pozyskał z funduszy unijnych. (Agata Dąmbska, socjolożka, ekspertka think-tanku Forum Od-nowa, Mariusz Pitura, dyrektor kreatywny Agencji JWT)
 • Cała prawda o ZUSie. Uwaga, to boli!

  "Wobec ZUSu nie można być obojętnym. Albo jest się przez niego dojonym, albo jest się na jego łasce" - mówi autor materiału. I trudno się z nim nie zgodzić...