składki zus

Artykuły - Składki zus (18)

 • 11 mln Polaków może dostać niższą emeryturę

  11 mln Polaków może dostać niższą emeryturę

  Rzetelnie odprowadzali składki do ZUS-u, ale mogą dostać niższe emerytury - problem dotyczy 11 milionów Polaków. Wszystko przez jedno z rozporządzeń ministra pracy - pisze "Nasz Dziennik".
 • Składki ZUS za żonę na zleceniu u męża

  Mogłoby się wydawać, że umowa zlecenia podpisana z kimś z rodziny pozwoli przedsiębiorcy w jakiś szczególny sposób zaoszczędzić na znalezieniu dodatkowej pary rąk do pracy. Tymczasem na potrzeby ZUS-u rodzinę rozlicza się według zasad określonych dla "zwykłych" zleceniobiorców.
 • Rolnicy na KRUS mogą liczyć na wyższe dofinansowanie składek

  Rolnicy na KRUS mogą liczyć na wyższe dofinansowanie składek

  KRUS: Rolnicy mogą liczyć na wyższe dofinansowanie składek ubezpieczeń z budżetu. Nowelizacja ustawy pozwala na wyższe dofinansowanie składek.
 • Składki ZUS z tytułu podróży członka rady nadzorczej

  Członkowie rady nadzorczej naszej spółki z tytułu pełnionej funkcji w radzie pobierają co miesiąc wynagrodzenie. Dodatkowo spółka zwraca im koszty poniesione z tytułu przejazdu na posiedzenia rady (ich wysokość jest ustalona zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej). Czy kwota dokonanego im zwrotu z tego tytułu jest zwolniona ze składek ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego?
 • Ubywa mikrofirm. Rozpoczął się boom na Słowację

  Ubywa mikrofirm. Rozpoczął się boom na Słowację

  W marcu powstało 23 874 nowych jednoosobowych firm. To o 2,5 tys. więcej niż w lutym, ale nieco mniej niż w marcu 2014 r. Jednak większe zmiany widać po drugiej stronie tej statystyki - zniknęło bowiem 28 297 mikrofirm. Obecnie jednym z głównych celów tej migracji jest Słowacja, m.in. właśnie ze względu na bardziej korzystne rozwiązania dotyczące ubezpieczeń społecznych.
 • Jesteśmy w podatkowym ogonie Europy

  Jesteśmy w podatkowym ogonie Europy

  Obecna administracja otwarcie przyznaje, że nie ma najmniejszych szans na zwiększenie kwoty wolnej od podatku dochodowego, a o jego likwidacji nawet nie ma mowy. Jednocześnie rząd nie radzi sobie z procesem emigracji, nie tylko indywidualnej, ale także biznesowej. Dane mówiące o 1,25 mln Polaków chcących wyjechać z kraju w ciągu najbliższego roku mają swoje odbicie również wśród przedsiębiorców.
 • Ważne zmiany szykują w ZUS

  Ważne zmiany szykują w ZUS

  Wszystkie kluby i koła poselskie poparły wczoraj poselski projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.
 • Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS?

  Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS?

  Co do zasady osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i pobierająca jednocześnie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom.
 • Rewolucyjne zmiany dla przedsiębiorców: Abolicja składek do ZUS także w części pracownika

  Rewolucyjne zmiany dla przedsiębiorców: Abolicja składek do ZUS także w części pracownika

  Teraz firmy mające problemy z opłacaniem danin na ZUS mogą występować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty tylko części, za którą odpowiada pracodawca. Posłowie PiS i PO proponują, by przedsiębiorstwa mogły występować o abolicję lub rozłożenie na raty dla całej zaległości - także w części pracownika.
 • Koszty pracownicze przy obliczaniu zaliczek

  Koszty pracownicze przy obliczaniu zaliczek

  Zakłady pracy dokonujące wypłat oraz stawiające do dyspozycji pracowników należności ze stosunku pracy, zobowiązane są do poboru od wartości tych świadczeń zaliczek na podatek dochodowy. Jednym z elementów mających wpływ na dochód pracownika, a co za tym idzie również na wysokość zaliczki, są uwzględnione przy jej obliczaniu tzw. pracownicze koszty uzyskania przychodu.

Filmy - Składki zus (5)

 • Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

  Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości od 61 mld zł do blisko 75 mld zł. – System emerytalny to organizm, który wymaga ciągłych zmian, ciągle ewoluuje. Na pewno gwarancja państwa jest rzeczą podstawową w funkcjonowaniu systemu emerytalnego. Gwarancja minimalnej emerytury, dożywotności jej wypłacania, waloryzacje emerytury i rent – to są fundamenty, które pozostaną niezmienne – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
 • ZUS w telewizji za unijne pieniądze

  "Jeżeli wolne chwile spędzasz w internecie i zajmujesz się w nim mało pożytecznymi rzeczami, to wpadnij lepiej do e-ZUSu i zobacz czy pracodawca odprowadza za ciebie składki, albo czy twoje dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego" – zachęca ruszająca właśnie telewizyjna kampania informacyjna Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze na kampanię PUE ZUS pozyskał z funduszy unijnych. (Agata Dąmbska, socjolożka, ekspertka think-tanku Forum Od-nowa, Mariusz Pitura, dyrektor kreatywny Agencji JWT)
 • Cała prawda o ZUSie. Uwaga, to boli!

  "Wobec ZUSu nie można być obojętnym. Albo jest się przez niego dojonym, albo jest się na jego łasce" - mówi autor materiału. I trudno się z nim nie zgodzić...
 • "Jeśli rząd zlikwiduje OFE, obywatele wystawią za to polityczny rachunek"

  Ponad połowa Polaków nie przekazałaby swoich składek z OFE do ZUS, gdyby rząd wprowadził taką możliwość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytutu GFK Polonia dla Konfederacji Lewiatan. 70 proc. ankietowanych czułoby się bezpieczniej, gdyby ich emerytura pochodziła z dwóch źródeł, co oznacza, że nie chcą radykalnych zmian w obecnym systemie emerytalnym. Chociaż wypracowywane przez fundusze emerytalne wyniki ich nie satysfakcjonują. - Szczególnie młodsi Polacy, którzy mają przed sobą wiele lat pracy, chcą, żeby ten system został zachowany. Tzn. żeby część ich emerytury pochodziła z ZUS-u, a część ze zgromadzonych oszczędności – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.