ścieki

Artykuły - ścieki (24)

Filmy - ścieki (3)

  • „Królestwo nieczystości”. Obrzydliwy świat miejskich ścieków

    Londyńscy kanalarze widzieli już niejedno. Nie dziwią ich ani rosnące w ściekach grzyby, ani mnożące się w nich owady, ani nietypowe znaleziska – wśród których są aplikatory do tamponów, prezerwatywy czy fragmenty garderoby. Największy wróg kanalarzy to jednak ogromne bryły odpadków sklejonych ściętym tłuszczem spożywczym. Każdego roku około 80 tysięcy takich bloków tworzy zatory w londyńskich kanałach. Bryły te trzeba rozbijać łopatą lub strumieniem wody pod ciśnieniem. Gdyby ludzie zmienili swoje przyzwyczajenia i nie spłukiwali tłuszczu w zlewie lub toalecie, zaoszczędziliby kanalarzom bardzo nieprzyjemnej pracy.
  • Żadna praca nie hańbi... Ale ta jest obrzydliwa!

    Julio Cesar Cu ma nietypową pracę: nurkuje w kanałach ściekowych Meksyku, oczyszczając codziennie kilometry kanalizacji. Pływanie w śmieciach i odchodach to dla niego codzienność - ale zdarzają mu się też bardziej ekstremalne doświadczenia, jak na przykład... bliskie spotkania z ludzkimi zwłokami, ofiarami morderstw wrzuconymi do kanałów.
  • Co płynie z naszych kranów? Strach się bać!

    Jakość wód w rzekach znajdujących się na terytorium Unii Europejskiej pozostawia wiele do życzenia. Nie ma się co łudzić - oczyszczalnie ścieków niewiele tu pomagają. Zupełnie nie radzą one sobie z mikropolutantami, wśród których są pestycydy czy sztuczne hormony. Taka woda płynie później z naszych kranów... Czy jesteśmy skazani na picie i mycie się tą chemiczną "mieszanką wybuchową"?