samorząd

Artykuły - Samorząd (74)

 • Gęstość zaludnienia polskich miast i gmin

  Gęstość zaludnienia polskich miast i gmin

  Najgęściej zaludnioną gminą w Polsce jest podwarszawskie Legionowo - na 1 km2 przypada tam blisko 4 tys. osób. To blisko 1000-krotnie więcej niż w gminie wiejskiej Lutowiska w woj. podkarpackim, która ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju.
 • Prezydent zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych

  Prezydent zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych

  Prezydent Andrzej Duda zawetował w środę nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według niego prezydent wsłuchał się w głosy samorządowców wskazujących na możliwość zbytniej ingerencji władzy centralnej w działania samorządów.
 • Kolejny bon na malucha

  Kolejny bon na malucha

  Kolejna gmina wprowadza bon żłobkowy. Od 1 września br. rodzice najmłodszych dzieci mieszkający w podwarszawskiej gminie Radzymin, będą mogli otrzymać dofinansowanie od 300 do 500 zł miesięcznie do kosztów opieki żłobkowej lub niani w postaci bonu malucha. Podobne rozwiązanie wprowadzono już w stolicy.
 • Resort Morawieckiego stawia na średnie miasta. W najbliższych latach otrzymają 2,5 mld zł

  Resort Morawieckiego stawia na średnie miasta. W najbliższych latach otrzymają 2,5 mld zł

  Wsparcie z funduszy unijnych, doradztwo i pomoc w ściąganiu inwestorów oraz środki na inwestycje z Funduszu Inwestycji Samorządowych - to część narzędzi, które Ministerstwo Rozwoju chce wykorzystać w ramach planu wspierania średnich miast w Polsce. W pierwszej kolejności wsparcie dostaną 122 miasta, które borykają się z największymi problemami społecznymi i gospodarczymi.
 • Wysokość opłat za parkowanie to decyzja samorządów

  Wysokość opłat za parkowanie to decyzja samorządów

  Samorządy będą mogły same ustalać opłatę za parkowanie w ścisłych centrach miast, może być ona nawet trzykrotnie wyższa niż obecnie - informuje ministerstwo rozwoju w przysłanym wczoraj komunikacie.
 • Od 1 lipca duże podwyżki w samorządach

  Od 1 lipca duże podwyżki w samorządach

  Będzie nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Podwyżki dla pracowników samorządowych mają obowiązywać od 1 lipca. Po siedmiu latach zamrożenia minimalnych wynagrodzeń urzędników samorządowych, najmniejsze - przysługujące szeregowym urzędnikom, bez dodatków - mają wzrosnąć z 1100 zł aż do 1700 zł.
 • Takiego węgla nie ma w Polsce

  Takiego węgla nie ma w Polsce

  Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku proponują inną drogę w walce ze smogiem. Zamiast wymieniać miliony istniejących kotłów na kotły nowej generacji proponują, montowanie elektrofiltrów na istniejące.
 • Nowy zawód po reformie edukacji: Objazdowy nauczyciel

  Nowy zawód po reformie edukacji: Objazdowy nauczyciel

  Edukacja: Od września gminy będą zmieniać zbiorcze gimnazja w mniejsze szkoły podstawowe. A skromne placówki to mniej godzin dla nauczycieli. Przyrodnicy będą musieli uczyć w kilku szkołach, by mieć pełny etat.
 • Najbogatszym powiatem jest Warszawa, najbiedniejszym powiat kazimierski

  Najbogatszym powiatem jest Warszawa, najbiedniejszym powiat kazimierski

  Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla wszystkich powiatów w Polsce na 2017 r. (wskaźnik P), wyliczone na podstawie informacji o dochodach podatkowych za 2015 r. wg stanu na 30 czerwca 2016 r. Najzamożniejszym powiatem jest Warszawa, a najbiedniejszym powiat kazimierski - wynika z danych resortu finansów.
 • Rolnicy stracą na reformie Warszawy? Wiemy, co na to ministerstwo

  Rolnicy stracą na reformie Warszawy? Wiemy, co na to ministerstwo

  Czy rozszerzenie Warszawy o 32. gminy będzie skutkować zmianą w przyznawaniu funduszy unijnych, m.in. w ramach programów wspierających rozwój obszarów wiejskich i dopłat dla rolników? Zapytaliśmy o to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Filmy - Samorząd (1)