Sąd Najwyższy

Artykuły - Sąd Najwyższy (354)

 • ​PO: To nie koniec walki o SN i KRS

  ​PO: To nie koniec walki o SN i KRS

  Platforma Obywatelska będzie walczyć w Senacie, aby powstrzymać "niekonstytucyjne" ustawy o SN i KRS; mamy przygotowane poprawki, będziemy też zgłaszać wnioski formalne - zapowiedział w poniedziałek poseł PO Krzysztof Brejza.
 • Bój o prezydenckie ustawy. Relacja na żywo

  Bój o prezydenckie ustawy. Relacja na żywo

  Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka - pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza - zajmuje się prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.
 • ​Założenia prezydenckich ustaw o sądownictwie. Co zrobi PiS?

  ​Założenia prezydenckich ustaw o sądownictwie. Co zrobi PiS?

  Już we wrześniu do Sejmu wpłyną prezydenckie projekty ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa - informuje tygodnik "Sieci Prawdy", który ujawnia, co w tych ustawach się znajdzie.
 • Wiceminister sprawiedliwości ostrzega Sąd Najwyższy

  Wiceminister sprawiedliwości ostrzega Sąd Najwyższy

  "Jestem zdziwiony, że Sąd Najwyższy nie zawiesił swojego postępowania w sprawie byłych szefów CBA" - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. "Jeżeli SN nie zawiesi postępowania, może to skutkować nawet odpowiedzialnością karną" - dodał.
 • RMF: Prezydent usłyszy od szefa KRS propozycję

  RMF: Prezydent usłyszy od szefa KRS propozycję

  ​Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa będzie prosił prezydenta o zwołanie ponadpartyjnego okrągłego stołu w sprawie reformy sądownictwa i apelował o zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym - dowiedział się reporter RMF FM. O godz. 11 prezydent spotka się z I prezes SN Małgorzatą Gersdorf, a potem z Dariuszem Zawistowskim, szefem KRS.
 • ​Kolejny błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym

  ​Kolejny błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym

  Artykuł 63 ustawy o Sądzie Najwyższym jest sprzeczny z artykułem 92 - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
 • Krótki przewodnik po zmianach w sądownictwie

  Krótki przewodnik po zmianach w sądownictwie

  Dlaczego opozycja tak mocno protestuje, a obóz rządzący tak mocno upiera się przy zmianach w sądownictwie? I co właściwie wydarzyło się w ostatnich dniach? Uporządkujmy.
 • Spór o Sąd Najwyższy odstraszy inwestorów

  Spór o Sąd Najwyższy odstraszy inwestorów

  Spór o Sąd Najwyższy zaszkodzi polskiej gospodarce. Będzie mieć negatywny wpływ na inwestycje, które zmniejszyły się już w minionym roku, z powodu ryzyka związanego ze zmianami prawnymi.
 • Spór o Sąd Najwyższy [NA ŻYWO, CZĘŚĆ II]

  Spór o Sąd Najwyższy [NA ŻYWO, CZĘŚĆ II]

  W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym. W piątek to samo ma zrobić Senat. W całej Polsce odbyły się protesty. Przed Pałacem Prezydenckim domagano się od Andrzeja Dudy weta. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.
 • ​Poseł PiS wycofał swój podpis pod ustawą o Sądzie Najwyższym

  ​Poseł PiS wycofał swój podpis pod ustawą o Sądzie Najwyższym

  Poseł Bartłomiej Wróblewski poprosił Marszałka Sejmu o wykreślenie jego nazwiska z ustawy o Sądzie Najwyższym.

Filmy - Sąd Najwyższy (19)

 • R. Biedroń: Weta nic nie dały. Prezydent stał się notariuszem tego rządu

  Mieliśmy nadzieję, że prezydent Andrzej Duda wybije się na samodzielność. Niestety tak się nie stało - mówił Robert Biedroń. Prezydent Słupska ocenił w ten sposób przyjęte przez Sejm prezydenckie poprawki do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. - Weta nic nie dały. Prezydent prawdopodobnie podpisze te projekty ustawy. Stał się notariuszem tego rządu, a nie prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej - ocenił Biedroń. Komisja Wenecka przyjęła w piątek (08.12) na sesji plenarnej dwie opinie na temat ustaw i projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce. KW opiniowała ustawy o ustroju sądów powszechnych i o prokuraturze oraz prezydenckie projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Według Komisji zmiany stanowią "poważne zagrożenie" dla sądownictwa.
 • Środowiska adwokackie apelują do prezydenta o wycofanie projektów ustaw o KRS i SN

  Sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym i przyjęła wszystkie poprawki Prawa i Sprawiedliwości. W przyszłą środę w Sejmie odbędzie się drugie czytanie ustawy. Środowiska adwokackie apelują do prezydenta o wycofanie ustaw. - Chciałabym tylko przypomnieć Panu prezydentowi, że tak czy inaczej przejdzie do historii, natomiast to w jaki sposób przejdzie do historii to już teraz zależy tylko od niego – powiedziała Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Jak przypomniał Michał Wawrykiewicz, prezydent w dalszym ciągu ma czas na wycofanie projektów do momentu zakończenia drugiego czytania.
 • "Najgorsze jest to, że tak nisko upadliśmy" - E. Łętowska o zmianach w sądownictwie

  Mówimy o atmosferze, w której dokonuje się zasadnicza zmiana ustrojowa bez zmiany konstytucji, ale dokonuje się w strasznie złym stylu, w stylu pohukiwania i połajanek (…) - powiedziała Ewa Łętowska, odnosząc się do prac nad forsowanymi przez PiS ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Dla mnie najgorsze jest to, że tak nisko upadliśmy, że łykamy tak gorszący styl, tak poważnych zmian, przy pustej sali – dodała.
 • Szczerba (PO) o wecie prezydenta Dudy (TV Interia)

  Szczerba (PO) o wecie prezydenta Dudy (TV Interia).