Sąd Najwyższy

Artykuły - Sąd Najwyższy (334)

 • Sąd Najwyższy: Projekt PiS narusza niezależność sądów

  Sąd Najwyższy: Projekt PiS narusza niezależność sądów

  Jako "naruszenie niezależności sądów" Sąd Najwyższy ocenił możliwość odwołania, bez konieczności podania przyczyn, wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów przez ministra sprawiedliwości - w pół roku od wejścia w życie projektu PiS ws. zmian w sądownictwie.
 • Jak skarga pauliańska chroni wierzyciela?

  Jak skarga pauliańska chroni wierzyciela?

  Jan Kowalski pożyczył od swojego przyjaciela Adama Nowaka w grudniu 2015 r. kwotę w wysokości 50 000 PLN na leczenie swojej żony. Do dnia dzisiejszego nie oddał pieniędzy, tłumacząc się trudną sytuacją finansową. Cztery miesiące temu Adam spotkał córkę Jana, która chwaliła się swojej koleżance nowym samochodem, który dostała od ojca. Adam próbował skontaktować się ze swoim dłużnikiem i wyjaśnić zaistniałą sytuację, ale przyjaciel nie odbiera telefonów. Co w tej sytuacji Adam Nowak może zrobić?
 • ​SN uchylił umorzenie sprawy "mowy nienawiści" wobec Romów

  ​SN uchylił umorzenie sprawy "mowy nienawiści" wobec Romów

  Sąd Najwyższy nakazał sądowi I instancji ponownie zbadać, czy internauta zachęcający do "izolacji lub wygnania" Romów popełnił przestępstwo. Wcześniej sądy dwóch instancji oceniły, że nie było to przestępstwem i umorzyły sprawę. Kasację do SN wniósł RPO Adam Bodnar.
 • ​Kolegium NSA: Określenie sędziów SN jako "zespół kolesi" - niedopuszczalne

  ​Kolegium NSA: Określenie sędziów SN jako "zespół kolesi" - niedopuszczalne

  Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego uznało za "niedopuszczalne i oburzające" wypowiedzi określające uchwałę Zgromadzeniu Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jako opinię "zespołu kolesi". Jednocześnie zaapelowało o poszanowanie niezależności sądów i trybunałów.
 • Marek Magierowski: Uchwała SN to element eskalacji konfliktu

  Marek Magierowski: Uchwała SN to element eskalacji konfliktu

  Uchwała sędziów SN to element eskalacji konfliktu wokół TK; prezydent Andrzej Duda chciałby, aby wszystkie strony sporu poczekały na wyniki pracy zespołu ekspertów powołanego w Sejmie - powiedział w środę szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.
 • Borys Budka: PiS przypomina szaleńca na autostradzie

  Borys Budka: PiS przypomina szaleńca na autostradzie

  Stanowisko wydane we wtorek przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego oznacza, że sądy powszechne będą respektowały orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - uważa b. minister sprawiedliwości Borys Budka (PO). "PiS przypomina szaleńca na autostradzie" - komentuje polityk Platformy.
 • Władysław Kosiniak-Kamysz: PiS weźmie na celownik sądy

  Władysław Kosiniak-Kamysz: PiS weźmie na celownik sądy

  SN dąży do przestrzegania prawa i zasad demokratycznych - tak szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do wtorkowego stanowiska Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Dodał, że teraz sądy mogą dołączyć do tych, których PiS bierze "na celownik".
 • Sąd Najwyższy będzie respektował orzeczenia TK

  Sąd Najwyższy będzie respektował orzeczenia TK

  Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego przyjęło uchwałę, zgodnie z którą Sąd Najwyższy będzie stosował orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nawet jeśli nie będą publikowane - informuje TVN 24.
 • Spór o Sąd Najwyższy. Zablokują kandydata Baracka Obamy?

  Spór o Sąd Najwyższy. Zablokują kandydata Baracka Obamy?

  Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell potwierdził w środę, że izba nie podejmie przed listopadowymi wyborami prezydenckimi żadnych działań ws. zatwierdzenia nominacji sędziego Merricka Garlanda na nowego członka Sądu Najwyższego USA.
 • Wyrok ws. Nangar Khel. "To niesubordynacja, a nie zbrodnia wojenna"

  Wyrok ws. Nangar Khel. "To niesubordynacja, a nie zbrodnia wojenna"

  Sąd Najwyższy utrzymał w środę w mocy wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który ocenił, że sprawa Nangar Khel z 2007 r. gdzie po polskim ostrzale zginęło 6 Afgańczyków, to nie zbrodnia wojenna, lecz złe wykonanie rozkazu. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu.

Filmy - Sąd Najwyższy (5)

 • "Mariusz Kamiński uważa, że jest ważniejszy od Sądu Najwyższego"

  Prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych - uznał Sąd Najwyższy odpowiadając na pytanie prawne, związane z ułaskawieniem w 2015 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA. Mariusz Kamiński, obecnie minister - koordynator służb specjalnych, nie zgodził się z uchwałą. W krótkim oświadczeniu napisał, że Sąd Najwyższy nie ma uprawnień do oceny konstytucyjnych prerogatyw prezydenta. - W świetle jupiterów pokazuje się, że mimo orzeczenia Sądu Najwyższego ktoś mówi, że sprawiedliwość musi być po jego stronie, niezależnie od tego, co orzekł sąd. Pan Kamiński uważa, że jest ważniejszy od Sądu Najwyższego - skomentował sprawę były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ryszard Bugaj. - Kamiński nigdy nie powinien zajmować stanowiska w służbie publicznej po wyroku I instancji - dodał były marszałek Sejmu Marek Borowski.
 • "Duda i Ziobro zaproszeni. Chętnie wymienimy z nimi poglądy"

  - Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro są zapraszani do Sądu Najwyższego na Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego (SN). 30 maja odbędzie się takie zgromadzenie i są zaproszeni. Zobaczymy czy przyjdą – chętnie byśmy wymienili z nimi poglądy na temat reformy sądownictwa - – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Michał Laskowski. Rzecznik i sędzia SN mówił, że ”nie jest tak, że w działalności sądów wszystko jest rewelacyjne”. Wśród obszarów wymagających poprawy wymieniał przekaz medialny z pracy sądów, zmianę stosunku do uczestników postępowania, sposobu prowadzenia rozpraw i cyfryzację. Marcin Zaborski pytał też o sprawę umocowania prezes Trybunału Konstytucyjnego. „Jest wyznaczony termin. 12 września sprawa będzie rozpatrzona przez izbę pracy. Bardzo różne są możliwe wersje, tzn. Sąd Najwyższy może w ogóle odmówić odpowiedzi na to pytanie, może odpowiedzieć w różny sposób”. Czy istnieje instytucja, który może rozstrzygnąć, czy TK działa legalnie? „Chyba takiej instytucji nie ma – trybunał formalnie działa. (…) To sądy będą mogły w konkretnych sprawach badać zgodność z konstytucją konkretnych przepisów. Sytuacja jest nietypowa w tej chwili i autorytet, którym cieszył się TK został nadwątlony czy bardzo mocno osłabiony” – stwierdził sędzia Laskowski.
 • Laskowski o reformie sądownictwa: Zagrożenie

  - Chcieliśmy poprzez uchwałę sędziów Sądu Najwyższego dotrzeć do opinii publicznej, powiedzieć, że dzieje się coś niepokojącego, że projekty zmiany ustroju sądownictwa, są w części niezgodne z konstytucją, zmieniają ustrój pomimo braku zmiany konstytucji, i że trzeba się temu bardzo uważnie przyglądać, bo to jest zagrożenie dla praworządności - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Laskowski. Rzecznik Sądu Najwyższego dodał, że sędziowie liczą na jakąś refleksję. "Posłowie, senatorowie, prezydent mają czas na refleksję, na zastanowienie się nad tym, co szczegółowo wyłożyliśmy w naszych opiniach" - wyjaśnił Laskowski podkreślając, że w opinii sędziów każdy z przepisów jest analizowany pod kątem zgodności z konstytucją, efektów jakie może przynieść. Gość Marcina Zaborskiego powiedział również: "Oczekujemy od prezydenta debaty, dyskusji, w której każdy ma prawo się wypowiedzieć. Są różnego rodzaju konsultacje społeczne. Tymczasem, projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych, zawierający mnóstwo zmian, zgłaszany jest przez grupę posłów i przez to unika się jakichkolwiek konsultacji".
 • "To wyraz ostrego konfliktu między SN a rządzącą partią". R. Kalisz o wnioski PiS. ws. M. Gersdorf

  Grupa 50 posłów PiS skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym domaga się zbadania legalności wyboru pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. - To jest wyraz coraz bardziej ostrego konfliktu między Sądem Najwyższym a rządzącą partią. Niedawno pani prezes wypowiedziała się krytycznie o mechanizmach funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - to mamy odpowiedź. Odpowiedź może spóźnioną, bo pani prezes została wybrana w 2014 roku, więc było dużo czasu, żeby zwrócić uwagę na ewentualne nieprawidłowości - zauważa były premier Leszek Miller.