rynek mieszkaniowy

Artykuły - Rynek mieszkaniowy (0)

 • Czy powstanie jedna, centralna spółdzielnia mieszkaniowa?

  Czy powstanie jedna, centralna spółdzielnia mieszkaniowa?

  Rządowe programy mieszkaniowe adresowane były do tej samej grupy poszukujących mieszkania. Ci, którzy skorzystali z programów, poradziliby sobie bez rządowej pomocy. Czym okaże się nowy program Mieszkanie Plus?
 • Czy w mieszkaniówce najwyższy czas na wzrosty cen?

  Czy w mieszkaniówce najwyższy czas na wzrosty cen?

  Mija dokładnie dekada od szczytu pamiętnej prosperity w rodzimej mieszkaniówce z lat 2005-2008, której efektem było wykreowanie klasycznej bańki cenowej o czysto spekulacyjnym charakterze. Ponieważ obecny pęd do zakupów mieszkaniowych na rynku pierwotnym dawno już zdystansował ówczesne statystyki, pojawia się kwestia prawdopodobieństwa "powtórki z historii".
 • Mieszkania najdroższe od sześciu lat

  Mieszkania najdroższe od sześciu lat

  Rekordowe wyniki aktywności i sprzedaży deweloperów musiały w końcu odbić się na cenach mieszkań. Systematyczne wzrosty doprowadziły do tego, że aktualnie Indeks Cen Transakcyjnych znajduje się najwyżej od dokładnie sześciu lat.
 • Czy koniec MdM zachwieje popytem na mieszkania?

  Czy koniec MdM zachwieje popytem na mieszkania?

  Z początkiem przyszłego roku definitywnie zakończy się program wsparcia na rynku mieszkaniowym - Mieszkanie dla Młodych. Zastąpić ma go nowy program rządowy - Mieszkanie Plus, który jednak zacznie oddziaływać na rynek mieszkaniowy dopiero za kilka lat i jest oparty na zupełnie innych zasadach. Czy więc koniec MdM może wyhamować popyt na mieszkania?
 • Ekspertka: Rynek mieszkaniowy bije rekordy

  Ekspertka: Rynek mieszkaniowy bije rekordy

  Rynek nieruchomości bije własne rekordy - powiedziała PAP ekspertka ds. nieruchomości Katarzyna Bednarczyk. Jak wyjaśniła, "w porównaniu z 2007 r. kiedy nastąpił ten pierwszy boom mieszkaniowy, sprzedaż mieszkań wzrosła o blisko 80 proc.".
 • Mieszkanie plus pozwoli nam dogonić Unię Europejską

  Mieszkanie plus pozwoli nam dogonić Unię Europejską

  Prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, ustawa o KZN umożliwi wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe gruntów należących do Skarbu Państwa. Działalność KZN będzie stanowiła fundament realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. Spowoduje, że w perspektywie 10 lat liczba mieszkań na 1 tys. mieszkańców osiągnie w Polsce średnią unijną. (435 mieszkań na 1000 osób).
 • Ułatwiona eksmisja lokatorów zmieni rynek mieszkaniowy

  Ułatwiona eksmisja lokatorów zmieni rynek mieszkaniowy

  Podpisana przez prezydenta ustawa usprawni procedurę eksmisji lokatorów. Zmieni bardzo rynek mieszkaniowy. Łatwiej będzie wynająć mieszkanie.
 • Warszawa coraz ważniejsza, niepokojące sygnały z innych miast Polski

  Warszawa coraz ważniejsza, niepokojące sygnały z innych miast Polski

  Warszawa jest największym krajowym rynkiem deweloperskim. Taka sytuacja nie dziwi nawet osób niezbyt zainteresowanych "mieszkaniówką". Wzrost znaczenia stolicy na krajowym rynku kredytów mieszkaniowych sugeruje, że warszawiacy cechują się finansowym optymizmem. Niepokojące sygnały płyną z innych miast Polski. Od 2013 roku do 2016 roku, udział tych miast w krajowym rynku nowych kredytów mieszkaniowych zmniejszył się prawie dwukrotnie.
 • Dwa pokoje najchętniej wybierane przez Polaków

  Dwa pokoje najchętniej wybierane przez Polaków

  Dwa pokoje, 45-55 mkw. - to obecnie najpopularniejsze metraże w Polsce. Jeśli chodzi o układ pomieszczeń, klienci preferują mieszkania rozkładowe, najlepiej z osobną, jasną kuchnią - choć w budownictwie deweloperskim, w segmencie popularnym, dominują aneksy kuchenne.
 • Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej?

  Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej?

  Od trzech lat najszybciej rosną ceny mieszkań w Trójmieście. W II kw. 2017 r. największą niespodzianką stała się Łódź.

Filmy - Rynek mieszkaniowy (10)

 • Boom na mieszkania trwa, ale tylko do końca roku

  Kredyty drożeją, program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wygasa. Czy to oznacza, że wysoki popyt na mieszkania spadnie? Tak, ale będzie to spadek łagodny. Deweloperzy nie powinni raczej się o nic martwić. - Mamy trzeci kolejny rok bardzo dobrego popytu na mieszkania. Do końca roku utrzyma się on na takim samym poziomie jak obecnie. Co będzie w przyszłym? Myślę, że nawet jeżeli dojdzie do ograniczenia popytu, czego można się spodziewać, to będzie ono łagodzone np. programem Rodzina 500+. Rodziny dostaną nowy zastrzyk pieniędzy i przypuszczalnie część z nich wykorzysta go do zwiększenia swojej zdolności kredytowej – mówi serwisowi Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju z firmy Marvipol Development. Niektórzy obawiają się, że do znacznego obniżenia popytu doprowadzi wygaśnięcie programu MdM. Wcale nie musi jednak tak być. „Uważam, że ludzie, którzy skorzystali z MdM, i tak w dużej mierze by kupili mieszkania. Miło jest dostać od państwa 20 czy 30 tys. zł, ale to nie wpływa na to, czy podejmuje się decyzję o stałym miesięcznym obciążeniu swoich dochodów ratami kredytowymi na 30 lat” – stwierdza ekspert. Trzeba poza tym pamiętać, że limity cenowe w programie są na tyle restrykcyjne, że w wielu miastach ma on znaczenie dość marginalne.
 • MdM i nowy rządowy program mieszkaniowy

  W najbliższych dniach rząd przedstawi nowy program mieszkaniowy. Dotyczyć będzie mieszkań na wynajem, czyli innej grupy dochodowej niż obowiązujący jeszcze program Mieszkanie dla Młodych. Czy warto więc śpieszyć się z decyzją mieszkaniową, aby załapać się na MdM?
 • Czy nowa ustawa uderzy w rynek mieszkaniowy?

  Nowa ustawa dotycząca obrotu gruntami rolnymi może mieć negatywny wpływ na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Nie będzie takiego problemu, jeżeli gminy będą szybciej przygotowywać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ustawa ograniczyła możliwości kupna gruntów rolnych. Mogą je nabywać rolnicy, którzy na terenie gminy mieszkają co najmniej 5 lat. To tylko jedno z ograniczeń. Ograniczenia mogą spowodować utrudnienia, ale istnieje jeden sposób, który likwiduje takie bariery. Tym sposobem jest szybsze przygotowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. - Wtedy rynek mieszkaniowy nie ucierpi w żaden sposób na zmianach związanych z ustawą - mówi Marek Klamut z TREENEO.
 • Mieszkania w odnowionych kamienicach w Warszawie coraz popularniejsze

  Na warszawskim rynku wtórnym pojawia się coraz więcej mieszkań w odnowionych kamienicach. ‒ Koszt takich mieszkań mieści się w okolicy średnich cen transakcyjnych w Warszawie, a często poniżej tych średnich, w przedziale pomiędzy 6 a 7 tys. zł za metr kwadratowy – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Łukasz Tylec, prezes zarządu 2C Partners, spółki specjalizującej się w skupowaniu i rewitalizacji kamienic.