rynek mieszkaniowy

Artykuły - Rynek mieszkaniowy (0)

 • Deweloperzy z nowym problemem. Smog pomoże konsumentom uzyskać niższe ceny mieszkań?

  Deweloperzy z nowym problemem. Smog pomoże konsumentom uzyskać niższe ceny mieszkań?

  Wkrótce na obszarach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza, nabywcy zaczną "wymuszać" na deweloperach udzielanie rabatów. Ci z kolei, w przypadku zmasowanych akcji klientów, ostatecznie mogą zbywać mieszkania po tzw. kosztach. W określonych sytuacjach, upusty mają szansę wynieść kilkanaście tysięcy złotych.
 • Rynek pierwotny mieszkań traci "dopalacz". Co z cenami?

  Rynek pierwotny mieszkań traci "dopalacz". Co z cenami?

  Co dalej z sytuacją na rynku pierwotnym mieszkań? Odpowiedź na to pytanie poznamy w ciągu najbliższych dwóch lat. Wiele wskazuje na to, że po okresie hossy dla firm deweloperskich nadchodzą nieco trudniejsze czasy. W I kwartale 2018 r. kończy się program Mieszkanie dla Młodych.
 • Deweloperzy budują na potęgę, a co z cenami?

  Deweloperzy budują na potęgę, a co z cenami?

  Optymizm deweloperów nie słabnie. Budują coraz więcej. Mieszkania są sprzedawane, zanim zostaną wybudowane. A co z cenami?
 • Gdzie jest najdrożej - top rynków mieszkaniowych na świecie?

  Gdzie jest najdrożej - top rynków mieszkaniowych na świecie?

  W czołówce najdroższych rynków mieszkaniowych na świecie od lat pozostają te same lokalizacje. W Azji prym wiedzie Hongkong i Singapur, w Europie Londyn czy Monako, w USA - Nowy Jork. Ceny mieszkań w światowej czołówce mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.
 • Tańsze mieszkanie na przedmieściach

  Tańsze mieszkanie na przedmieściach

  Rozwlekłe, bez planów przestrzennych, z dziurami w zabudowie, terenami niewykorzystanymi, brakami w infrastrukturze oraz słabnącym centrum - takie mają być wady polskich miast, ujęte w pojęciu eksurbanizacja, czyli nadmiernego "rozciągania" przestrzeni miejskiej na przedmieścia. Czy jednak to rzeczywiście wada? Nie dla kupujących mieszkania - oni na przedmieściach mogą znaleźć nieruchomości po prostu znacznie tańsze.
 • Ruszył nowy wyścig po dopłaty z MdM

  Ruszył nowy wyścig po dopłaty z MdM

  W styczniu skończył się wyścig po tegoroczne dopłaty z programu "Mieszkanie dla młodych". Trwa już jednak kolejny, po środki wypłacane w 2018 roku. W 2017 r. można bowiem zarezerwować jeszcze ok. 205 mln zł z przyszłorocznej puli. Expander ostrzega, że pieniędzy może jednak zabraknąć już w marcu, a najpóźniej w maju.
 • MdM się kończy - jak wpłynie to na rynek?

  MdM się kończy - jak wpłynie to na rynek?

  Prawdopodobnie już wiosną nie będzie pieniędzy na dopłaty w ramach MDM na rok 2017, a w połowie roku wyczerpie się pierwsza pula dopłat na rok kolejny. I znów program de facto zostanie zawieszony, do czasu odblokowania drugiej transzy dopłat na ostatni rok funkcjonowania programu. Te skończą się prawdopodobnie wiosną 2018.
 • Deweloperzy zaczną wynajmować mieszkania?

  Deweloperzy zaczną wynajmować mieszkania?

  Chciałbyś wprowadzić się do nowo powstałego mieszkania, ale nie masz zdolności kredytowej? Żaden problem. Zamiast kupować takie mieszkanie od dewelopera, możesz je od niego wynająć. Problem w tym, że... nie w Polsce, gdzie tego typu ofert trzeba szukać ze świecą. Czy ma to szansę się w najbliższym czasie zmienić?
 • Co czeka rynek nieruchomości w 2017 roku?

  Co czeka rynek nieruchomości w 2017 roku?

  Błyskawiczne wyczerpanie pieniędzy w programie Mieszkanie dla Młodych, stabilizacja cen i rekordy liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów - to najważniejsze przewidywania dotyczące rynku mieszkaniowego w 2017 roku.
 • Sytuacja na rynku nieruchomości nadal będzie stabilna. Nie wpłynie na nią też program Mieszkanie Plus

  W 2017 roku eksperci oczekują nieznacznego zwiększenia sprzedaży nowych mieszkań, bez wzrostu ich cen. Podwyższenie wkładu własnego też nie powinno być odczuwalne. Wciąż będzie rosła ilość zakupów inwestycyjnych za gotówkę, do których "zachęca" Polaków m.in. mniejsza opłacalność lokat bankowych oraz tzw. ustawa rolna.

Filmy - Rynek mieszkaniowy (10)

 • Boom na mieszkania trwa, ale tylko do końca roku

  Kredyty drożeją, program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wygasa. Czy to oznacza, że wysoki popyt na mieszkania spadnie? Tak, ale będzie to spadek łagodny. Deweloperzy nie powinni raczej się o nic martwić. - Mamy trzeci kolejny rok bardzo dobrego popytu na mieszkania. Do końca roku utrzyma się on na takim samym poziomie jak obecnie. Co będzie w przyszłym? Myślę, że nawet jeżeli dojdzie do ograniczenia popytu, czego można się spodziewać, to będzie ono łagodzone np. programem Rodzina 500+. Rodziny dostaną nowy zastrzyk pieniędzy i przypuszczalnie część z nich wykorzysta go do zwiększenia swojej zdolności kredytowej – mówi serwisowi Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju z firmy Marvipol Development. Niektórzy obawiają się, że do znacznego obniżenia popytu doprowadzi wygaśnięcie programu MdM. Wcale nie musi jednak tak być. „Uważam, że ludzie, którzy skorzystali z MdM, i tak w dużej mierze by kupili mieszkania. Miło jest dostać od państwa 20 czy 30 tys. zł, ale to nie wpływa na to, czy podejmuje się decyzję o stałym miesięcznym obciążeniu swoich dochodów ratami kredytowymi na 30 lat” – stwierdza ekspert. Trzeba poza tym pamiętać, że limity cenowe w programie są na tyle restrykcyjne, że w wielu miastach ma on znaczenie dość marginalne.
 • MdM i nowy rządowy program mieszkaniowy

  W najbliższych dniach rząd przedstawi nowy program mieszkaniowy. Dotyczyć będzie mieszkań na wynajem, czyli innej grupy dochodowej niż obowiązujący jeszcze program Mieszkanie dla Młodych. Czy warto więc śpieszyć się z decyzją mieszkaniową, aby załapać się na MdM?
 • Czy nowa ustawa uderzy w rynek mieszkaniowy?

  Nowa ustawa dotycząca obrotu gruntami rolnymi może mieć negatywny wpływ na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Nie będzie takiego problemu, jeżeli gminy będą szybciej przygotowywać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ustawa ograniczyła możliwości kupna gruntów rolnych. Mogą je nabywać rolnicy, którzy na terenie gminy mieszkają co najmniej 5 lat. To tylko jedno z ograniczeń. Ograniczenia mogą spowodować utrudnienia, ale istnieje jeden sposób, który likwiduje takie bariery. Tym sposobem jest szybsze przygotowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. - Wtedy rynek mieszkaniowy nie ucierpi w żaden sposób na zmianach związanych z ustawą - mówi Marek Klamut z TREENEO.
 • Mieszkania w odnowionych kamienicach w Warszawie coraz popularniejsze

  Na warszawskim rynku wtórnym pojawia się coraz więcej mieszkań w odnowionych kamienicach. ‒ Koszt takich mieszkań mieści się w okolicy średnich cen transakcyjnych w Warszawie, a często poniżej tych średnich, w przedziale pomiędzy 6 a 7 tys. zł za metr kwadratowy – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Łukasz Tylec, prezes zarządu 2C Partners, spółki specjalizującej się w skupowaniu i rewitalizacji kamienic.