rynek mieszkaniowy

Artykuły - Rynek mieszkaniowy (-2)

 • Rynek wtórny w Białymstoku - wróciły ceny sprzed prawie dekady

  Rynek wtórny w Białymstoku - wróciły ceny sprzed prawie dekady

  Po wzrostach trwających od 2014 roku ceny na rynku wtórnym w Białymstoku znów zaczęły spadać - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego wrócił do poziomu z roku 2009 i wynosi nieco ponad 4000 zł/m2. Wszystko wskazuje jednak na to, że o powrocie do rekordowo niskich cen sprzed 2006 roku białostoczanie mogą tylko pomarzyć.
 • Zakup własnego mieszkania z programem MdM - czy warto?

  Zakup własnego mieszkania z programem MdM - czy warto?

  Zaciągnięcie kredytu na zakup własnego M spędza sen z powiek wielu polskim rodzinom. Powodem takiego stanu rzeczy są nieustannie zmieniające się warunki udzielania kredytów oraz zaostrzone procedury badania zdolności kredytowej.
 • Warszawiacy mieszkają najbardziej samotnie...

  Warszawiacy mieszkają najbardziej samotnie...

  Wszystkie dane statystyczne potwierdzają, że Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej nadal wyróżnią się niską liczbą mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób. Równocześnie mamy do czynienia z ciekawym i dość niepokojącym zjawiskiem. Mowa o spadku liczby osób przypadających na jedno mieszkanie. W przeciętnym polskim lokalu lub domu mieszkają już mniej niż trzy osoby. Wynik dotyczący np. Warszawy lub Krakowa jest o wiele niższy.
 • Jak inwestować w nieruchomości - bezpośrednio czy przez fundusz?

  Jak inwestować w nieruchomości - bezpośrednio czy przez fundusz?

  W ostatnich tygodniach bardzo dużo uwagi mediów i analityków skupia się na ocenie bieżącej sytuacji rynku nieruchomości w Polsce. Jedna strona mówi o trwającej hossie, dużej przewadze podaży nad popytem, bardzo szybkim tempie wyprzedawania ofert deweloperów oraz czynnikach, które w tej chwili stymulują popyt na tym rynku, ale już niedługo znikną.
 • Najdroższe i najtańsze mieszkania Krakowa - gdzie ich szukać?

  Najdroższe i najtańsze mieszkania Krakowa - gdzie ich szukać?

  Od 4500 - 4900 zł za metr kwadratowy w oddalonych lokalizacjach i niższym standardzie do ponad 20 tysięcy za luksusowe apartamenty w centrum miasta i w prestiżowych projektach segmentu premium - taka jest rozpiętość cenowa mieszkań na sprzedaż w Krakowie.
 • Rynek mieszkaniowy ma się dobrze bez rządowego programu

  Rynek mieszkaniowy ma się dobrze bez rządowego programu

  Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i ich wartość jest nadal bardzo wysoka, co zaskoczyło wielu ekspertów. Spodziewano się bowiem, że wygaszenie programu Mieszkanie dla Młodych osłabi popyt, a tak się nie stało.
 • Wpływ imigrantów z Ukrainy na rynek mieszkaniowy w Polsce

  Wpływ imigrantów z Ukrainy na rynek mieszkaniowy w Polsce

  Dla rynku mieszkaniowego, miniony rok był pod pewnymi względami rekordowy. Deweloperzy przekazali w nim 78 tys. mieszkań, co było najwyższym wynikiem w historii i jednocześnie o 6 tys. wyższym niż w 2009 r. W 2014 r. wśród osób fizycznych, największą powierzchnię lokali mieszkalnych w Polsce nabywali Niemcy obecnie są to Ukraińcy.
 • Wynajem mieszkania z podziałem na pokoje może być bardziej opłacalny

  Wynajem mieszkania z podziałem na pokoje może być bardziej opłacalny

  Właściciel nieruchomości na wynajem przed poszukiwaniem lokatorów staje przed podstawowym wyborem: czy wynająć mieszkanie w całości jednemu najemcy/grupie najemców, czy też wynajmować różnym osobom poszczególne pokoje? Z symulacji potencjalnych przychodów wynika, że więcej można zarobić decydując się na to drugie rozwiązanie. Jest ono jednak bardziej czasochłonne, a może także wiązać się z większymi kosztami.

Filmy - Rynek mieszkaniowy (10)

 • Boom na mieszkania trwa, ale tylko do końca roku

  Kredyty drożeją, program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wygasa. Czy to oznacza, że wysoki popyt na mieszkania spadnie? Tak, ale będzie to spadek łagodny. Deweloperzy nie powinni raczej się o nic martwić. - Mamy trzeci kolejny rok bardzo dobrego popytu na mieszkania. Do końca roku utrzyma się on na takim samym poziomie jak obecnie. Co będzie w przyszłym? Myślę, że nawet jeżeli dojdzie do ograniczenia popytu, czego można się spodziewać, to będzie ono łagodzone np. programem Rodzina 500+. Rodziny dostaną nowy zastrzyk pieniędzy i przypuszczalnie część z nich wykorzysta go do zwiększenia swojej zdolności kredytowej – mówi serwisowi Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju z firmy Marvipol Development. Niektórzy obawiają się, że do znacznego obniżenia popytu doprowadzi wygaśnięcie programu MdM. Wcale nie musi jednak tak być. „Uważam, że ludzie, którzy skorzystali z MdM, i tak w dużej mierze by kupili mieszkania. Miło jest dostać od państwa 20 czy 30 tys. zł, ale to nie wpływa na to, czy podejmuje się decyzję o stałym miesięcznym obciążeniu swoich dochodów ratami kredytowymi na 30 lat” – stwierdza ekspert. Trzeba poza tym pamiętać, że limity cenowe w programie są na tyle restrykcyjne, że w wielu miastach ma on znaczenie dość marginalne.
 • MdM i nowy rządowy program mieszkaniowy

  W najbliższych dniach rząd przedstawi nowy program mieszkaniowy. Dotyczyć będzie mieszkań na wynajem, czyli innej grupy dochodowej niż obowiązujący jeszcze program Mieszkanie dla Młodych. Czy warto więc śpieszyć się z decyzją mieszkaniową, aby załapać się na MdM?
 • Czy nowa ustawa uderzy w rynek mieszkaniowy?

  Nowa ustawa dotycząca obrotu gruntami rolnymi może mieć negatywny wpływ na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Nie będzie takiego problemu, jeżeli gminy będą szybciej przygotowywać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ustawa ograniczyła możliwości kupna gruntów rolnych. Mogą je nabywać rolnicy, którzy na terenie gminy mieszkają co najmniej 5 lat. To tylko jedno z ograniczeń. Ograniczenia mogą spowodować utrudnienia, ale istnieje jeden sposób, który likwiduje takie bariery. Tym sposobem jest szybsze przygotowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. - Wtedy rynek mieszkaniowy nie ucierpi w żaden sposób na zmianach związanych z ustawą - mówi Marek Klamut z TREENEO.
 • Mieszkania w odnowionych kamienicach w Warszawie coraz popularniejsze

  Na warszawskim rynku wtórnym pojawia się coraz więcej mieszkań w odnowionych kamienicach. ‒ Koszt takich mieszkań mieści się w okolicy średnich cen transakcyjnych w Warszawie, a często poniżej tych średnich, w przedziale pomiędzy 6 a 7 tys. zł za metr kwadratowy – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Łukasz Tylec, prezes zarządu 2C Partners, spółki specjalizującej się w skupowaniu i rewitalizacji kamienic.