rocznica śmierci

Artykuły - Rocznica śmierci (224)

 • Bogusław Wyrobek: Zapomniany rock'n'rollowiec

  Bogusław Wyrobek: Zapomniany rock'n'rollowiec

  20 lat temu, 30 lipca 1997 r. w wieku 60 lat zmarł Bogusław Wyrobek, pierwszy polski wokalista rock and rollowy. Nazywany przez niektórych fanów "polskim Elvisem" przez wiele lat był zapomniany w ojczyźnie.
 • Andrew Wood (Mother Love Bone): Pierwsza ofiara heroinowego amoku

  Andrew Wood (Mother Love Bone): Pierwsza ofiara heroinowego amoku

  25 lat temu, 19 marca 1990 roku w wieku 24 lat zmarł Andrew Wood, wokalista grupy Mother Love Bone, której muzycy po tej tragedii utworzyli Pearl Jam.
 • Paweł Berger (Dżem): Dzień, w którym pękło niebo

  Paweł Berger (Dżem): Dzień, w którym pękło niebo

  10 lat temu, 27 stycznia 2005 roku na autostradzie A4 w pobliżu Jaworzna doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął Paweł Berger, klawiszowiec grupy Dżem.
 • Melanie Appleby: Śmierć zastała ją na szczycie

  Melanie Appleby: Śmierć zastała ją na szczycie

  25 lat temu, 18 stycznia 1990 roku zmarła Melanie Appleby, połowa popularnego w drugiej połowie lat 80. siostrzanego duetu Mel & Kim.
 • Freddie Mercury: Zmierzam do tego, by być legendą

  Freddie Mercury: Zmierzam do tego, by być legendą

  "Show must go on" - śpiewał z zespołem Queen Freddie Mercury. Choć jego show skończył się 23 lata temu, to pamięć o nim wciąż trwa. 24 listopada przypada kolejna, 23. rocznica śmierci legendarnego muzyka Freddiego Mercury'ego.
 • Ostatnie dni Ryśka Riedla: 20. rocznica śmierci

  Ostatnie dni Ryśka Riedla: 20. rocznica śmierci

  "Gdzie byliście, jak was potrzebował?" - z takimi dramatycznymi pytaniami od fanów musieli zmierzyć się muzycy zespołu Dżem na pogrzebie Ryśka Riedla. Niezapomniany wokalista, ostatni hipis, legenda polskiego bluesa zmarł 20 lat temu, 30 lipca 1994 roku. W jednym z ostatnich wywiadów mówił: "Cholernie się boję. Chciałbym ostrzec wszystkich przed jakimikolwiek używkami. Te zabawki raczej źle się kończą".

Filmy - Rocznica śmierci (1)

 • Walczył z rozpustą biskupów. Po śmierci został świętym

  3 października minęło 788 lat od śmierci Franciszka z Asyżu – jednego z najważniejszych świętych Kościoła katolickiego. Osiem wieków to czasowa przepaść, ale mimo to spuścizna Franciszka wciąż inspiruje. Współczesny świat – z obecnym papieżem na czele – dostrzega w głoszonych przez niego ideałach wartości, które są aktualne także dzisiaj. W czasach, kiedy hierarchowie Kościoła katolickiego pławili się w luksusach swoich marmurowych pałaców, Franciszek zasłynął praktykowaniem ewangelicznego ubóstwa. Przez cały rok chodził boso, odziewał się w prostą, szarą zakonną suknię i spał na kamiennym posłaniu. Wyrzekł się też wszelkich dóbr ziemskich, poświęcając swoje życie służbie biednym i chorym. Pielęgnował nawet tych, których w średniowieczu nikt nie śmiał dotknąć: skazanych na społeczne wykluczenie trędowatych. W 1224 r., podczas modlitwy, Franciszek miał otrzymać stygmaty – krwawiące rany na rękach, stopach i boku, odzwierciedlające rany ukrzyżowanego Chrystusa. Zobacz też: Katował swoje ciało! Spał na poduszce z kamienia