reprywatyzacja

Artykuły - Reprywatyzacja (18)

 • Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  Prawnicy z USA: Tęsknicie za reżimem komunistów. Zapłacicie nam za ustawę reprywatyzacyjną

  - Jeśli rząd zamknie możliwość dochodzenia obcokrajowcom praw w polskich sądach, to będziemy szukać sprawiedliwości w międzynarodowych trybunałach oraz sądach arbitrażowych - zapowiadają pełnomocnicy dawnych właścicieli nieruchomości.
 • Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Rekompensata w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia, zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami oraz rok na złożenie roszczeń - to m.in. zapisy projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Według szacunków, jej wejście w życie oznaczałoby wydatki od 10 do 15 mld zł.
 • ​Świadek: Prezydent Warszawy ingerowała w postępowanie reprywatyzacyjne

  ​Świadek: Prezydent Warszawy ingerowała w postępowanie reprywatyzacyjne

  Po 8 godzinach obrad komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy zakończyła w poniedziałek swą pierwszą rozprawę. Przesłuchano dwóch świadków, trzeci odmówił zeznań, za co został ukarany grzywną. Szef komisji Patryk Jaki zarządził przerwę do 29 czerwca. Były urzędnik stołecznego ratusza Krzysztof Śledziewski podtrzymał w poniedziałek przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ingerowała w jedno z postępowań reprywatyzacyjnych.
 • Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. zablokowana

  Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. zablokowana

  Katowicka prokuratura ostatecznie zablokowała reaktywację przedwojennej spółki Giesche S.A. Wcześniej grupa osób próbowała odzyskać prawa do dawnego mienia firmy, mimo że zostało za nie wypłacone odszkodowanie. Kwotę roszczeń oszacowano na kilkaset milionów złotych.
 • Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Prokuratury w całym kraju zapobiegły już kilkudziesięciu próbom reaktywowania lub przerejestrowania przedwojennych spółek, które mogły brać udział w przejmowaniu reprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Katowicach - podała Prokuratura Krajowa.
 • Władze Warszawy o decyzji MSP

  Władze Warszawy skrytykowały postanowienie Ministerstwa Skarbu o nieprzyznaniu stolicy dotacji na reprywatyzację. Podobnie jak w latach poprzednich, Hanna Gronkiewicz-Waltz chciała uzyskać 200 milionów złotych na wypłatę odszkodowań związanych ze skutkami tak zwanego dekretu Bieruta.
 • "Lokatorzy niczym towar i dodatek". Sejmowa komisja o reprywatyzacji

  "Lokatorzy niczym towar i dodatek". Sejmowa komisja o reprywatyzacji

  Warszawski ratusz podjął szereg działań, by pomóc osobom dotkniętym skutkami tzw. dekretu Bieruta - zapewnił wiceprezydent stolicy Witold Pahl. Według posłów PiS, reprywatyzacja najbardziej odbiła się na kondycji lokatorów, którzy są przejmowani wraz ze swoją kamienicą "niczym towar i dodatek".
 • Reprywatyzacyjny bubel prawny

  Reprywatyzacyjny bubel prawny

  Wchodząca w sobotę nowa ustawa będzie skuteczna tylko wobec słabych. Pozostanie bezużyteczna wobec silnych. To uderzenie w jedynie w uczciwych spadkobierców.
 • Polska w reprywatyzacyjnym ogonie. Kraje naszego regionu rozwiązały problem w latach 90. XX wieku

  Polska w reprywatyzacyjnym ogonie. Kraje naszego regionu rozwiązały problem w latach 90. XX wieku

  Większość krajów naszego regionu poradziła sobie ze zwrotem znacjonalizowanych nieruchomości jeszcze w latach 90. poprzedniego stulecia. Po 1989 r. z kwestią reprywatyzacji musiały się zmierzyć wszystkie państwa byłego bloku wschodniego.
 • Sejmik Mazowsza nie chce dekretu Bieruta

  Sejmik Mazowsza nie chce dekretu Bieruta

  Sejmik Mazowsza zaapelował w podjętej w poniedziałek uchwale do prezydenta Andrzeja Dudy o "rozważenie wycofania" z TK ustawy ws. gruntów warszawskich; do Trybunału skierował ją prezydent Bronisław Komorowski. Do rządu Beaty Szydło radni zwrócili się o podjęcie prac nad "całościową ustawą reprywatyzacyjną".

Filmy - Reprywatyzacja (15)

 • Kochalski przed komisją weryfikacyjną: Okoliczności wskazują, że podpisałem decyzję

  Okoliczności wskazują, że podpisałem decyzję [o reprywatyzacji kamienicy przy Nabielaka 9 - red.] - zeznał przed komisją weryfikacyjną były sekretarz miasta stołecznego Warszawy Mirosław Kochalski. Zaznaczył jednocześnie, że po 11 latach nie jest w stanie przypomnieć sobie, czy rzeczywiście taką decyzję podpisywał. - W natłoku spraw nie sposób zapamiętać każdą decyzję. Ilość decyzji, które wtedy podejmowałem była zbyt duża - mówił. Nabielaka 9 to kamienica, w której mieszkała założycielka ruchu lokatorskiego Jolanta Brzeska. W 2011 roku zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.
 • Audyt o reprywatyzacji gotowy. "Jaki o niego nie prosił, ale mu go wyślę"

  Mamy audyt, który był robiony przez rok czasu - oznajmiła prezydent Warszawy pokazując dokument. - Wewnętrzny audyt Warszawy dotyczący reprywatyzacji jest bardzo szeroki, obejmuje lata 1990 – 2016, jest ważny dla nas, ale i dla tych, którzy po nas przyjdą – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Analiza zawiera 175 adresów nieruchomości zlokalizowanych szczególnie na terenie dawnej gminy Centrum i dzielnicy Śródmieście. W 60 proc. występuje ryzyko nieprawidłowości. Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że choć szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki o niego nie prosił, "wyśle mu go". Dokument zostanie upubliczniony w przyszłym tygodniu.
 • Jaki (PiS) o uchyleniu decyzji ws. działki Chmielna 70 przez komisję weryfikacyjną (TV Interia)

  Jaki (PiS) o uchyleniu decyzji ws. działki Chmielna 70 przez komisję weryfikacyjną (TV Interia).
 • "Trzeba ostudzić emocje i działać w interesie warszawiaków". Politycy o powołaniu komisji ds. reprywatyzacji

  Dzisiaj jest spotkanie organizacyjne, logistyczne. A pierwsze posiedzenie, na którym podjęte zostaną uchwały, dotyczące tego, jakimi nieruchomościami będzie zajmowała się komisja, odbędzie się za dwa tygodnie, kiedy skompletujemy skład komisji – powiedział Patryk Jaki, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie. Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej powiedział, że traktuje sprawę odrzucenia jego kandydatury na członka komisji weryfikacyjnej, jako polityczną. Jak dodał, jego partia wystawi dobrego kandydata. Marcin Kierwiński z PO wyraził opinię, że komisja powinna przede wszystkim zająć się kwestią uwłaszczenia na majątku publicznym, m.in. Fundacją Prasową Solidarność, która według niego została przejęta przez środowisko związane z PiS. - Trzeba w tej komisji wziąć udział, zobaczyć jak ona działa. Spróbować trochę ostudzić emocje, wylać na niektórych kubeł zimnej wody i wtedy rozpocząć prace w interesie warszawiaków – stwierdził rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.