reprywatyzacja

Artykuły - Reprywatyzacja (18)

 • ​Świadek: Prezydent Warszawy ingerowała w postępowanie reprywatyzacyjne

  ​Świadek: Prezydent Warszawy ingerowała w postępowanie reprywatyzacyjne

  Po 8 godzinach obrad komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy zakończyła w poniedziałek swą pierwszą rozprawę. Przesłuchano dwóch świadków, trzeci odmówił zeznań, za co został ukarany grzywną. Szef komisji Patryk Jaki zarządził przerwę do 29 czerwca. Były urzędnik stołecznego ratusza Krzysztof Śledziewski podtrzymał w poniedziałek przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ingerowała w jedno z postępowań reprywatyzacyjnych.
 • Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. zablokowana

  Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche S.A. zablokowana

  Katowicka prokuratura ostatecznie zablokowała reaktywację przedwojennej spółki Giesche S.A. Wcześniej grupa osób próbowała odzyskać prawa do dawnego mienia firmy, mimo że zostało za nie wypłacone odszkodowanie. Kwotę roszczeń oszacowano na kilkaset milionów złotych.
 • Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Reprywatyzacja: Koniec reaktywowania przedwojennych spółek

  Prokuratury w całym kraju zapobiegły już kilkudziesięciu próbom reaktywowania lub przerejestrowania przedwojennych spółek, które mogły brać udział w przejmowaniu reprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Katowicach - podała w piątek Prokuratura Krajowa.
 • Władze Warszawy o decyzji MSP

  Władze Warszawy skrytykowały postanowienie Ministerstwa Skarbu o nieprzyznaniu stolicy dotacji na reprywatyzację. Podobnie jak w latach poprzednich, Hanna Gronkiewicz-Waltz chciała uzyskać 200 milionów złotych na wypłatę odszkodowań związanych ze skutkami tak zwanego dekretu Bieruta.
 • "Lokatorzy niczym towar i dodatek". Sejmowa komisja o reprywatyzacji

  "Lokatorzy niczym towar i dodatek". Sejmowa komisja o reprywatyzacji

  Warszawski ratusz podjął szereg działań, by pomóc osobom dotkniętym skutkami tzw. dekretu Bieruta - zapewnił wiceprezydent stolicy Witold Pahl. Według posłów PiS, reprywatyzacja najbardziej odbiła się na kondycji lokatorów, którzy są przejmowani wraz ze swoją kamienicą "niczym towar i dodatek".
 • Reprywatyzacyjny bubel prawny

  Reprywatyzacyjny bubel prawny

  Wchodząca w sobotę nowa ustawa będzie skuteczna tylko wobec słabych. Pozostanie bezużyteczna wobec silnych. To uderzenie w jedynie w uczciwych spadkobierców.
 • Polska w reprywatyzacyjnym ogonie. Kraje naszego regionu rozwiązały problem w latach 90. XX wieku

  Polska w reprywatyzacyjnym ogonie. Kraje naszego regionu rozwiązały problem w latach 90. XX wieku

  Większość krajów naszego regionu poradziła sobie ze zwrotem znacjonalizowanych nieruchomości jeszcze w latach 90. poprzedniego stulecia. Po 1989 r. z kwestią reprywatyzacji musiały się zmierzyć wszystkie państwa byłego bloku wschodniego.
 • Sejmik Mazowsza nie chce dekretu Bieruta

  Sejmik Mazowsza nie chce dekretu Bieruta

  Sejmik Mazowsza zaapelował w podjętej w poniedziałek uchwale do prezydenta Andrzeja Dudy o "rozważenie wycofania" z TK ustawy ws. gruntów warszawskich; do Trybunału skierował ją prezydent Bronisław Komorowski. Do rządu Beaty Szydło radni zwrócili się o podjęcie prac nad "całościową ustawą reprywatyzacyjną".
 • Szef MSP nie wyklucza odblokowania wypłaty na odszkodowania za dekret Bieruta

  Szef MSP nie wyklucza odblokowania wypłaty na odszkodowania za dekret Bieruta

  Szef MSP Dawid Jackiewicz nie wyklucza wypłaty 200 mln zł ze strony Skarbu Państwa na rzecz samorządu Warszawy na odszkodowania za dekret Bieruta. Zastrzega jednak, że miasto musi przedstawić szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie.
 • Dzika reprywatyzacja, czyli długi cień Bieruta

  Dzika reprywatyzacja, czyli długi cień Bieruta

  Po 70 latach od nacjonalizacji nieruchomości i przedsiębiorstw prywatnych, spadkobiercy dawnych właścicieli wciąż czekają na jasne reguły zwrotu zagrabionego przez PRL mienia. Za to "inwestorzy" skupujący roszczenia i przedwojenne akcje nie narzekają.

Filmy - Reprywatyzacja (13)

 • Jaki (PiS) o uchyleniu decyzji ws. działki Chmielna 70 przez komisję weryfikacyjną (TV Interia)

  Jaki (PiS) o uchyleniu decyzji ws. działki Chmielna 70 przez komisję weryfikacyjną (TV Interia).
 • "Trzeba ostudzić emocje i działać w interesie warszawiaków". Politycy o powołaniu komisji ds. reprywatyzacji

  Dzisiaj jest spotkanie organizacyjne, logistyczne. A pierwsze posiedzenie, na którym podjęte zostaną uchwały, dotyczące tego, jakimi nieruchomościami będzie zajmowała się komisja, odbędzie się za dwa tygodnie, kiedy skompletujemy skład komisji – powiedział Patryk Jaki, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie. Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej powiedział, że traktuje sprawę odrzucenia jego kandydatury na członka komisji weryfikacyjnej, jako polityczną. Jak dodał, jego partia wystawi dobrego kandydata. Marcin Kierwiński z PO wyraził opinię, że komisja powinna przede wszystkim zająć się kwestią uwłaszczenia na majątku publicznym, m.in. Fundacją Prasową Solidarność, która według niego została przejęta przez środowisko związane z PiS. - Trzeba w tej komisji wziąć udział, zobaczyć jak ona działa. Spróbować trochę ostudzić emocje, wylać na niektórych kubeł zimnej wody i wtedy rozpocząć prace w interesie warszawiaków – stwierdził rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.
 • H. Gronkiewicz-Waltz: Nie stawię się przed komisją reprywatyzacyjną. Jest niekonstytucyjna

  Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zamierza się stawić przed komisją mającą badać stołeczną reprywatyzację. - Nie chcę wpaść w pychę, ale może dla mnie ona została zrobiona? Natomiast jest niekonstytucyjna - stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak podkreśliła, gotowa jest się natomiast stawić na ewentualne wezwanie prokuratura bądź przed sejmową komisją śledczą, ponieważ są to ciała mające konstytucyjne umocowanie. Prezydent Warszawy nie zgadza się też ze stawianymi ratuszowi zarzutami bezczynności w zakresie nieprawidłowości przy prywatyzacji. - Ja cały czas wyjaśniam, cały czas robimy audyt, jest opublikowana biała księga, odpowiadam na wszystkie interpelacje, odpowiadam na wszystkie pytania – powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Ustawę powołującą komisję weryfikacyjną podpisał prezydent Andrzej Duda. Komisja będzie mogła między innymi uznać słuszność zwrotu nieruchomości, albo uchylić taką decyzję i - jeśli uzna ją za bezprawną - odebrać pozyskaną nieruchomość.
 • "Zatrzymany urzędnik został przyjęty za czasów PiS". Posłowie komentują serię zatrzymań ws. warszawskich reprywatyzacji

  Wrocławska prokuratura rozpoczęła przesłuchiwanie zatrzymanych w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji w Warszawie. W poniedziałek (30.01) w tej sprawie zatrzymano pięć osób, w tym znanego adwokata i byłego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami w stołecznym ratuszu. - Najważniejsze, że został zatrzymany urzędnik, któremu prokuratura postawi zarzuty. Został przyjęty do stołecznego ratusza za czasów PiS-u - powiedział poseł PO Borys Budka. Przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło projekt Platformy Obywatelskiej ws. reprywatyzacji. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zwrócił jednak uwagę, że to dopiero obecny rząd rozwiązuje problem nieprawidłowości reprywatyzacyjnych, z którym „nie potrafiono dać sobie rady przez wiele lat”. (TVN24/X-news)