rak

Artykuły - Rak (521)

 • Tłuszczyk, który grozi rakiem

  Tłuszczyk, który grozi rakiem

  Rocznie, prawie 550 tys. nowych przypadków nowotworów na świecie spowodowanych jest nieprawidłową masą ciała. Już BMI powyżej 25 stanowi czynnik ryzyka. Mamy więc kolejny dowód na to, że warto być szczupłym.
 • PEP-Therapy - innowacyjna terapia antynowotworowa

  PEP-Therapy - innowacyjna terapia antynowotworowa

  Jak pokonać raka? To pytanie zadają sobie lekarze z całego świata, a swój własny pomysł ma firma PEP Therapy wykorzystująca inteligentne peptydy do niszczenia komórek nowotworowych.
 • Pokonała raka i zrobiła coś niezwykłego

  Pokonała raka i zrobiła coś niezwykłego

  Dziewczynka, która dwukrotnie pokonała raka powróciła do szpitala po 20 latach. Tym razem jako pielęgniarka.
 • Rośnie liczba zachorowań

  Rośnie liczba zachorowań

  Lekarze alarmują, że w Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Winne temu są w dużej mierze czynniki od nas zależne. Ale nie chodzi wcale o telefony komórkowe.
 • Trudne rozmowy

  Trudne rozmowy

  Dzieci, które w okresie dojrzewania przeżyły śmierć chorych na raka rodziców, kilka lat później są w lepszym stanie psychicznym, kiedy mają przekonanie, że byli oni właściwie leczeni – informuje „Journal of Clinical Oncology”.
 • Jak bakterie powodują raka?

  Jak bakterie powodują raka?

  Bakterie Helicobacter pylori powodują raka żołądka, działając na komórki macierzyste – informuje „Nature”.
 • Dwoje niemowlaków wyleczonych z białaczki

  Dwoje niemowlaków wyleczonych z białaczki

  Nowotwory są wciąż jednym z głównych zabójców nękających ludzkość. Być może już wkrótce będzie możliwa walka z nimi dzięki połączeniu dwóch obiecujących terapii.
 • Przełomowy rok krakowskiej Selvity

  Przełomowy rok krakowskiej Selvity

  Selvita, jedna z największych innowacyjnych firm biotechnologicznych w Europie prowadząca w Stanach Zjednoczonych badania kliniczne nowego potencjalnego leku na ostrą białaczkę szpikową, rozpoczęła działalność w laboratoriach na terenie Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT).
 • 40 proc. nowotworów można uniknąć

  40 proc. nowotworów można uniknąć

  Rak jest trudny do leczenia i jeszcze trudniejszy do zapobieżenia. Najnowsze badania pokazują, że aż 40 proc. wszystkich nowotworów można uniknąć - w tym także najbardziej agresywne nowotwory płuc czy skóry.

Filmy - Rak (35)

 • Pokonała ciężką chorobę treningiem!

  Kobieta, mimo choroby nie poddała się i walczyła o swoje życie... trenując. Podczas chemioterapii uciekła na siłownię, aby przestać myśleć o raku. I tak się zaczęło. W momencie zrozumiała, że nie może żyć bez siłowni. 6 dni w tygodniu ciężkich treningów pozwoliły jej nabrać ponownie pewności siebie oraz sylwetki, o której marzyła.
 • Żona schudła dla umierającego męża

  Kobieta postanowiła zmienić swoje życie i przyzwyczajenia żywieniowe, aby móc w pełni wykorzystać ostatnie miesiące z umierającym mężem.
 • Polska firma pracuje nad technologią, która może stać się przełomem w leczeniu nowotworów litych. M.in. raka płuca, piersi czy trzustki

  Polska firma biotechnologiczna pracuje nad lekiem, który neutralizuje kwaśne mikrośrodowisko nowotworu, przez co znosi bariery ograniczające funkcjonowanie układu odpornościowego pacjenta. Dzięki temu metody leczenia, takie jak chemioterapia i immunoterapia, mogą przynieść znacznie lepsze efekty. Niewykluczone, że już wkrótce technologia rozwijana przez firmę Helix Immuno-Oncology okaże się długo oczekiwanym przełomem w walce z nowotworami litymi, takimi jak np. niedrobnokomórkowy rak płuca, rak piersi czy rak trzustki. Rak płuca to obecnie jeden z najczęściej występujących nowotworów powodujący jednocześnie największą liczbę zgonów wśród pacjentów onkologicznych. W Polsce co roku chorobę tę diagnozuje się u blisko 21 tys. osób, tyle samo chorych każdego roku umiera. Rak płuca stanowi 21 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn i 8 proc. u kobiet. 80 proc. zachorowań stanowi niedrobnokomórkowy rak płuc, który jest oporny na chemioterapię. Firma biotechnologiczna zakończyła badania kliniczne I/II fazy nad lekiem, który może się stać przełomem w leczeniu tego rodzaju nowotworu. – Wyniki napawają nas ogromnym optymizmem, jeżeli chodzi o połączenie naszej technologii z innymi terapiami przeciwnowotworowymi. Z jednej strony dlatego, że jest ona bardzo bezpieczna, mało toksyczna, z drugiej – daje nadspodziewane efekty terapeutyczne – mówi Paweł Wiśniewski, prezes zarządu Helix Immuno-Oncology.
 • Polacy chorzy na raka mają nawet o połowę mniejszy dostęp do nowoczesnych terapii niż mieszkańcy Europy Zachodniej

  W Polsce dostępnych jest o blisko połowę mniej terapii dla pacjentów onkologicznych niż w innych krajach Unii Europejskiej – podkreśla Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Taka sama sytuacja jest w przypadku nowotworów układu chłonnego. Mimo że nowoczesne leki są od lat zarejestrowane w UE, niektóre z nich w Polsce wciąż są niedostępne ze względu na brak refundacji. Zachorowalność na chłoniaki rośnie z każdym rokiem, ale pojawiają się też nowe terapie. Od roku ze środków publicznych finansowane jest leczenie agresywnej postaci chłoniaka Hodgkina. Wyzwaniem dla hematoonkologów jest chłoniak nieziarniczny z komórek B występujący głównie u osób po 65. roku życia. Nowotwory hematologiczne atakują układ krwionośny, szpik kostny oraz układ limfatyczny. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza w Polsce niemal dwukrotnie wzrosła zachorowalność na ten rodzaj nowotworów, a umieralność z ich powodu jest znacznie wyższa niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Dzięki postępowi medycyny diagnoza wielu nowotworów układu krwiotwórczego przestała oznaczać wyrok śmierci – nowoczesne terapie mogą bowiem sprawić, że nowotwór stanie się chorobą przewlekłą. Wielu polskich pacjentów nadal ma jednak utrudniony dostęp do skutecznego leczenia, mimo że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy finansowaniem ze środków publicznych objętych zostało kilka nowych leków. Najczęściej występujące wśród Polaków nowotwory układu krwiotwórczego to przewlekła białaczka szpikowa, szpiczak mnogi oraz choroby z grupy chłoniaków, a więc nowotwory układu chłonnego. Na chłoniaki co roku zapada ok. 7,5 tys. Polaków. Dla polskich hematoonkologów duże wyzwanie stanowi zwłaszcza skuteczne leczenie chłoniaka rozlanego z dużych komórek B. Większość dostępnych opcji terapeutycznych przeznaczona jest dla pacjentów młodych, będących w dobrym stanie ogólnym, nieobciążonych chorobami sercowo-naczyniowymi. Ten rodzaj nowotworu diagnozowany jest głównie u pacjentów powyżej 65. roku życia.