raje podatkowe

Artykuły - Raje podatkowe (0)

 • Nowe ostrzeżenie Ministerstwa Finansów kierowane do podatników

  Nowe ostrzeżenie Ministerstwa Finansów kierowane do podatników

  Ministerstwo Finansów wydało ostrzeżenie dotyczące spółek działających za granicą. Dotyczy nie tylko rajów podatkowych, ale także innych krajów. A chodzi o to, kiedy cały podatek dochodowy trzeba zapłacić w Polsce.
 • Emigracja podatkowa

  Emigracja podatkowa

  W ciągu ostatnich kilku lat Polacy coraz częściej decydują się na emigrację podatkową. Obecnie przenoszą się więc do innych państw nie tylko za pracą, wyższą pensją oraz perspektywami na lepsze życie, ale również w celu optymalizacji obciążeń podatkowych nakładanych na nich w Polsce.
 • Wyspy Marshalla - anonimowy raj podatkowy dla ceniących prywatność

  Wyspy Marshalla - anonimowy raj podatkowy dla ceniących prywatność

  Wyspy Marshalla strzegą prywatności udziałowców wyjątkowo skutecznie. Informacji o beneficjencie spółki nie posiada nawet sam rejestr spółek. Co więcej, Republika dopuszcza usługi powiernicze wobec dyrektorów i wspólników, a państwo nie pobiera podatków od nierezydentów. To tylko niektóre z korzyści, które płyną z założenia firmy w tym raju podatkowym.
 • Zmiany w CIT mają uszczelnić system podatkowy

  Zmiany w CIT mają uszczelnić system podatkowy

  Przyjęte przez rząd we wtorek zmiany w CIT mają uszczelnić system podatkowy, ale niektóre z zaproponowanych rozwiązań budzą wątpliwości - oceniła w komentarzu dla PAP doradca podatkowy, starszy menadżer w Crido Taxand, Agnieszka Wnuk.
 • Rusza automatyczna wymiana informacji podatkowych

  50 państw i obszarów rozpoczyna automatyczną wymianę informacji podatkowych. Dla niemieckiego ministra finansów to krok milowy w międzynarodowej walce z oszustwami podatkowymi.
 • Malta - legalny raj dla kryptowaluty

  Malta - legalny raj dla kryptowaluty

  Nie ulega wątpliwości, że Republika Malty należy obecnie do najbardziej atrakcyjnych pod względem gospodarczym państw Unii Europejskiej. Sukces ekonomiczny Malty opiera się na dwóch stabilnych filarach.
 • Rewolucyjne zasady płatności VAT już od 1 stycznia 2018 r.

  Rewolucyjne zasady płatności VAT już od 1 stycznia 2018 r.

  Już od 1 stycznia 2018 r. resort finansów planuje wdrożenie nowego rozwiązania pozwalającego na skuteczną ściągalność podatku VAT - tzw. mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Jego istota ma polegać na tym, że płatność za nabyty towar lub usługę będzie dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto będzie płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, zostanie zapłacona na specjalne konto dostawcy - rachunek VAT
 • Zmiana rezydencji podatkowej sposobem na inwigilację

  Zmiana rezydencji podatkowej sposobem na inwigilację

  Polscy rezydenci podatkowi podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że co do zasady w Polsce opodatkowany jest ich cały dochód, niezależnie od tego, w którym państwie został on osiągnięty. Nawet jeśli funkcjonujące umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania i inne zasady sprawiają, że dany dochód jest zasadniczo opodatkowany gdzie indziej, jego wysokość może mieć wpływ także na opodatkowanie w Polsce. To nie jedyny problem.
 • Czym się powinna zająć Komisja Śledcza w sprawie VAT-u?

  Czym się powinna zająć Komisja Śledcza w sprawie VAT-u?

  Sejmowa Komisja Śledcza, która zbada przyczyny największej katastrofy fiskalnej w naszej historii, będzie mieć pełne ręce roboty. Władza powinna się raczej pospieszyć z jej powołaniem, bo w szybkim tempie znikają, zwłaszcza z internetu, ważne dokumenty i informacje - sugeruje prof. Witold Modzelewski.
 • Wyspy Dziewicze na drodze do bankructwa

  Wyspy Dziewicze na drodze do bankructwa

  Globalna gospodarka zna przykłady państw, które - w wyniku splotu niekorzystnych zdarzeń - stawały na skraju bankructwa. Szczególnie pouczający może być przykład borykających się z kryzysem Wysp Dziewiczych.

Filmy - Raje podatkowe (1)

 • Czy raje podatkowe zaczną znikać z mapy świata?

  Istnienie rajów podatkowych jest szkodliwe dla Polski. Z optymalizacji podatkowej korzystają najbardziej globalne firmy. To Unia Europejska próbuje najbardziej zwalczać raje podatkowe - Od 2019 r. kraje UE mają przyjąć wspólne prawo, aby zwalczać raje podatkowe - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - To jednak nie będzie łatwe, a przykładem gigantyczna kara nałożona na Apple.