pszczoły

Artykuły - Pszczoły (112)

 • Ginące pszczoły windują ceny miodu

  Ginące pszczoły windują ceny miodu

  Niemieccy pszczelarze biją na alarm: co druga pszczela rodzina nie przetrwała zimy. Coraz mniejsza populacja pszczół oznacza mniejsze zbiory miodu i jego wyższą cenę. Tymczasem na Podkarpaciu podczas tegorocznej zimy wyginęło blisko 30 proc. pszczół, jedną trzecią z nich zniszczyły dzięcioły.
 • Już niedługo drony zastąpią pszczoły?

  Już niedługo drony zastąpią pszczoły?

  Japońscy naukowcy udowodnili, że drony mogą zastąpić pszczoły w zapylaniu roślin.
 • Będzie pomoc dla pszczół

  Na środowym spotkaniu szefa resortu rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z działaczami Polskiego Związku Pszczelarstwa decydowano o powołaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa - poinformowało w środę biuro prasowe resortu.
 • MRiRW: powstanie zespół doradczy ds. pszczelarstwa

  MRiRW: powstanie zespół doradczy ds. pszczelarstwa

  Na środowym spotkaniu szefa resortu rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z działaczami Polskiego Związku Pszczelarstwa zdecydowano o powołaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa - poinformowało w środę biuro prasowe resortu.
 • Leśnicy pokazali, na czym w bartnictwie polega łaźbienie

  Leśnicy pokazali, na czym w bartnictwie polega łaźbienie

  Pod względem pogody, ten sezon był bardzo zły dla leśnych pszczół - oceniają leśnicy z Puszczy Augustowskiej. W czwartek przy siedzibie nadleśnictwa w Augustowie pokazywali, na czym polega oporządzanie pszczół na zimę, czyli tzw. łaźbienie.
 • Greenpeace: Praca pszczół w Polsce warta jest ponad 4 mld zł

  Greenpeace: Praca pszczół w Polsce warta jest ponad 4 mld zł

  Praca pszczół, czyli zapylanie polskich upraw, jest warta w sumie 4,1 mld zł - oszacował Greenpeace. Według tej organizacji, wartość zapylania jabłek w naszym kraju to ponad 1,5 mld zł, a rzepaku - ok. 1 mld zł rocznie.
 • Wielki spis zapylaczy

  Wielki spis zapylaczy

  Rozpoczął się wielki spis zapylaczy. Pszczoły policzy Wydział Biologii UW przy wsparciu finansowym Greenpeace-u, który na ten cel zbierał fundusze podczas akcji crowdfundingowej "Adoptuj Pszczołę".
 • Pszczoły w dobrej kondycji przetrwały zimę

  Pszczoły w dobrej kondycji przetrwały zimę

  Na Podkarpaciu pszczoły tegoroczną zimę przetrwały w dobrej kondycji. Zakończyły się już ich wiosenne obloty; zebrały także pierwszy nektar z kwiatów m.in. wierzby iwy - powiedział prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.

Filmy - Pszczoły (26)

 • Miód z miasta zdrowszy niż ze wsi?

  - Pszczoły w moim życiu są od dwudziestu lat - powiedział w "Dzień Dobry TVN" Kamil Baj, pszczelarz. Jak opiekuje się swoimi ulami na dachu budynku w mieście? W studiu programu pszczelarz Marian Dyczkowski wyjaśnił, dlaczego pszczoły mają teraz lepiej w mieście niż na wsi. - Na wsi zmniejsza się liczba pszczół, ponieważ nie ma żadnych chwastów i wszystko jest spryskane pestycydami - podkreślił Dyczkowski. Działaczka Greenpeace Katarzyna Jagiełło powiedziała, jak można dbać o to, aby pszczoły mogły zapylać. Czy każdy mieszkaniec miasta może mieć ul na balkonie? (Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news).
 • Mężczyzna niszczy gniazdo insektów gołymi rękami

  Czy to odwaga czy głupota?
 • Zbieranie miodu bez ubrania ochronnego

  Tak to się robiło dawniej. Mężczyźni w ogóle nie przejmują się latającymi w okół pszczołami.
 • Nieustraszony człowiek-pszczoła

  Surya Prasad Lamichhane z Nepalu uwielbia pszczoły tak bardzo że aż pozwala im, osiadać na swoim ciele. Jednorazowo obsiadło go ponad 30 tys. owadów. Mężczyzna spędził w takim bzyczącym towarzystwie ponad dwie godziny! Jak twierdzi wytrzymały śmiałek, ugryzienia i ból nie są mu straszne. Traktuje on te zwierzątka jak swoich przyjaciół - nie zaatakują go, dopóki on nie będzie chciał ich skrzywdzić. Obecnie odważny pszczelarz przygotowuje się do pobicia światowego rekordu w podniesieniu najcięższego płaszcza z pszczół.