pszczoły

Artykuły - Pszczoły (110)

 • Leśnicy pokazali, na czym w bartnictwie polega łaźbienie

  Leśnicy pokazali, na czym w bartnictwie polega łaźbienie

  Pod względem pogody, ten sezon był bardzo zły dla leśnych pszczół - oceniają leśnicy z Puszczy Augustowskiej. W czwartek przy siedzibie nadleśnictwa w Augustowie pokazywali, na czym polega oporządzanie pszczół na zimę, czyli tzw. łaźbienie.
 • Greenpeace: Praca pszczół w Polsce warta jest ponad 4 mld zł

  Greenpeace: Praca pszczół w Polsce warta jest ponad 4 mld zł

  Praca pszczół, czyli zapylanie polskich upraw, jest warta w sumie 4,1 mld zł - oszacował Greenpeace. Według tej organizacji, wartość zapylania jabłek w naszym kraju to ponad 1,5 mld zł, a rzepaku - ok. 1 mld zł rocznie.
 • Wielki spis zapylaczy

  Wielki spis zapylaczy

  Rozpoczął się wielki spis zapylaczy. Pszczoły policzy Wydział Biologii UW przy wsparciu finansowym Greenpeace-u, który na ten cel zbierał fundusze podczas akcji crowdfundingowej "Adoptuj Pszczołę".
 • Pszczoły w dobrej kondycji przetrwały zimę

  Pszczoły w dobrej kondycji przetrwały zimę

  Na Podkarpaciu pszczoły tegoroczną zimę przetrwały w dobrej kondycji. Zakończyły się już ich wiosenne obloty; zebrały także pierwszy nektar z kwiatów m.in. wierzby iwy - powiedział prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.
 • Płyta "One", czyli ​symfonia na 40 tysięcy... pszczół

  Płyta "One", czyli ​symfonia na 40 tysięcy... pszczół

  Kev Bales to perkusista grupy Spiritualized, współpracujący także z Julianem Cope. Muzyk postanowił spojrzeć na muzykę z nieco innej perspektywy, a mianowicie z poziomu... ula. Z pomocą Wolfganga Buttressa i 40 tysięcy pszczół Bales stworzył wyjątkową, brzęczącą symfonię.
 • Spaliny zmieniają zapach kwiatów. To źle dla pszczół

  Spaliny zmieniają zapach kwiatów. To źle dla pszczół

  ​Spaliny zmieniają zapach kwiatów, co może negatywnie odbijać się na pszczołach. Powszechnie wiadomo, że owady te wykorzystują zapach do odnajdywania pokarmu.
 • Seria śmiertelnych ukąszeń owadów na Słowacji

  Seria śmiertelnych ukąszeń owadów na Słowacji

  Już cztery osoby w ciągu tygodnia zmarły na Słowacji od ukąszenia owadów. We wszystkich przypadkach ofiary okazały się być uczulone na ich jad.
 • Zabójczy koktajl dla pszczół w polskim rzepaku

  Zabójczy koktajl dla pszczół w polskim rzepaku

  Jak podał w tym tygodniu Greenpeace z badań przeprowadzonych w 2014 i 2015 roku wynika że, uprawy rzepaku w Polsce są trujące dla pszczół. W badaniu wykryto także wszystkie trzy pestycydy zakazane w Unii Europejskiej.

Filmy - Pszczoły (25)

 • Mężczyzna niszczy gniazdo insektów gołymi rękami

  Czy to odwaga czy głupota?
 • Zbieranie miodu bez ubrania ochronnego

  Tak to się robiło dawniej. Mężczyźni w ogóle nie przejmują się latającymi w okół pszczołami.
 • Nieustraszony człowiek-pszczoła

  Surya Prasad Lamichhane z Nepalu uwielbia pszczoły tak bardzo że aż pozwala im, osiadać na swoim ciele. Jednorazowo obsiadło go ponad 30 tys. owadów. Mężczyzna spędził w takim bzyczącym towarzystwie ponad dwie godziny! Jak twierdzi wytrzymały śmiałek, ugryzienia i ból nie są mu straszne. Traktuje on te zwierzątka jak swoich przyjaciół - nie zaatakują go, dopóki on nie będzie chciał ich skrzywdzić. Obecnie odważny pszczelarz przygotowuje się do pobicia światowego rekordu w podniesieniu najcięższego płaszcza z pszczół.
 • Okrutny żart z pszczołami – wersja brazylijska

  Mężczyzna upuścił kartony wypełnione „żywymi pszczołami”. Jak zareagują ofiary żartu?