pszczoły

Artykuły - Pszczoły (118)

 • Dziś wielki dzień pszczół

  Dziś wielki dzień pszczół

  W Polsce w 2016 r. wyprodukowaliśmy 19 tys. ton miodu. Największymi producentami miodu były województwa: wielkopolskie (2366 ton), lubelskie (2320 ton) i warmińsko-mazurskie (2141 ton). Cena detaliczna miodu od 2000 r. prawie się podwoiła, w 2000 r. za 400 g słoik miodu pszczelego wielokwiatowego płaciliśmy 6,40 zł, a w czerwcu 2017 r. już 11,85 zł.
 • W tym roku będzie mniej miodu

  W tym roku będzie mniej miodu

  W tym roku jest mniej miodu. Edward Drygiel, pszczelarz z Siedlec, powiedział Radiu Podlasie, że z powodu zimnej i mokrej wiosny we wschodniej Polsce lipy i akacje dały mniej nektaru, w przeciwieństwie do rzepaku.
 • Słowenia - jedyny kraj który chroni swój podgatunek pszczoły

  Słowenia - jedyny kraj który chroni swój podgatunek pszczoły

  Słoweńskie władze starają się o to, by od przyszłego roku 20 maja stał się Światowym Dniem Pszczoły - powiedział PAP wicepremier Słowenii Dejan Żidan. To jedyny kraj w UE, który chroni swój autochtoniczny podgatunek pszczoły.
 • Zabójcze pszczoły naprawdę istnieją

  Zabójcze pszczoły naprawdę istnieją

  Zabójcze pszczoły to nie główni bohaterowie niskobudżetowego horroru. Owady takie istnieją naprawdę, a w latach 50. ubiegłego wieku zostały sprowadzone do Brazylii.
 • Pestycydy szkodzą brytyjskim trzmielom

  Pestycydy szkodzą brytyjskim trzmielom

  Brytyjscy naukowcy odkryli, że użycie popularnego pestycydu ma negatywny wpływ na dzikie trzmiele, zakłócając ich cykl życiowy.
 • Ginące pszczoły windują ceny miodu

  Ginące pszczoły windują ceny miodu

  Niemieccy pszczelarze biją na alarm: co druga pszczela rodzina nie przetrwała zimy. Coraz mniejsza populacja pszczół oznacza mniejsze zbiory miodu i jego wyższą cenę. Tymczasem na Podkarpaciu podczas tegorocznej zimy wyginęło blisko 30 proc. pszczół, jedną trzecią z nich zniszczyły dzięcioły.
 • Już niedługo drony zastąpią pszczoły?

  Już niedługo drony zastąpią pszczoły?

  Japońscy naukowcy udowodnili, że drony mogą zastąpić pszczoły w zapylaniu roślin.
 • Będzie pomoc dla pszczół

  Na środowym spotkaniu szefa resortu rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z działaczami Polskiego Związku Pszczelarstwa decydowano o powołaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa - poinformowało w środę biuro prasowe resortu.
 • MRiRW: powstanie zespół doradczy ds. pszczelarstwa

  MRiRW: powstanie zespół doradczy ds. pszczelarstwa

  Na środowym spotkaniu szefa resortu rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z działaczami Polskiego Związku Pszczelarstwa zdecydowano o powołaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa - poinformowało w środę biuro prasowe resortu.
 • Leśnicy pokazali, na czym w bartnictwie polega łaźbienie

  Leśnicy pokazali, na czym w bartnictwie polega łaźbienie

  Pod względem pogody, ten sezon był bardzo zły dla leśnych pszczół - oceniają leśnicy z Puszczy Augustowskiej. W czwartek przy siedzibie nadleśnictwa w Augustowie pokazywali, na czym polega oporządzanie pszczół na zimę, czyli tzw. łaźbienie.

Filmy - Pszczoły (30)

 • Paryż przyjaznym miastem dla... owadów

  Muzeum Orsay, Akademia Francuska, Place Vendôme i dawna Mennica - miejsca, które zapisały się w historii Paryża. Teraz łączy je coś wyjątkowego - na ich dachach mieszkają pszczoły. Ule ustawił miejski pszczelarz. We Francji z każdym rokiem spada produkcja miodu. Pszczoły giną z powodu zanieczyszczenia środowiska i złych warunków atmosferycznych. Ale Paryż jest przyjaznym miastem dla owadów. A paryskie katakumby, w których kiedyś chowano zmarłych, świetnie nadają się do przechowywania najstarszego alkoholu znanego ludzkości - miodu pitnego.
 • Inwazja pszczół przy londyńskim skrzyżowaniu

  Nieopodal parku Greenwich w Londynie pojawił się ogromny rój pszczół. Owady skupiły się na skrzyżowaniu przy Greenwich Church Street w południowo-wschodniej części Londynu i przebywały tam około godziny. Zabrał je stamtąd pszczelarz, który przeniósł je w bezpieczne miejsce. Podczas zdarzenia nikt nie został użądlony. Według ekspertów, pszczołom brakuje jedzenia, więc w jego poszukiwaniu patrolują nawet zatłoczone przez ludzi ulice. Problem stanowi też zmniejszająca się liczba pasiek na wsiach oraz zagrożenie chorobami, które czyhają na te cenne owady. Pszczoły zapylają wiele roślin uprawnych. Praca samych tylko pszczół miodnych wyceniana jest na ponad 250 mld euro rocznie. UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Wsadził rękę w rój pszczół! Jaki był finał?

  Ten gość twierdzi, że uwielbia pszczoły i w ogóle się ich nie boi. Po obejrzeniu tego filmu, uwierzyliśmy mu...
 • Co nam dają pszczoły? Co stanie się, gdy ich zabraknie?

  Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Pszczoły produkują tylko zdrowy miód, gdyż w przeciwieństwie do osowatych nie zbierają nektaru z trujących roślin. Główną wartością miodu są jego właściwości antybakteryjne oraz zawarte w nim przeciwutleniacze. Miód łagodzi kaszel, działa uspokajająco i nasennie, poprawia perystaltykę jelit. Na świecie wytwarza się rocznie około 1,9 miliona ton naturalnego miodu. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli, że w żołądkach pszczół miodnych jest 13 bakterii kwasu mlekowego, wytwarzających związki przeciwbakteryjne. Badacze sądzą, że pochodzące od pszczół bakterie mlekowe mogą w przyszłości być skutecznym zamiennikiem antybiotyków. Pszczoły mają świetny węch, dzięki czemu po odpowiednim przeszkoleniu potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Pszczoły zapylają większość roślin uprawnych na świecie, ich brak może oznaczać poważne problemy z wyżywieniem ziemskiej populacji. Sprawą pszczół coraz częściej zajmują się politycy. W 2015 roku na terenie polskiego Sejmu stanęły ule, które mają zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół. Swoje ule mają też francuscy i niemieccy parlamentarzyści. Jak się okazuje, pszczoły żyjące w mieście mają często lepsze warunki do produkcji miodu niż pszczoły z tradycyjnych pasiek. W miastach nie używa się oprysków na masową skalę, dzięki czemu przeżywalność pszczół jest większa, a jakość miodu bardzo dobra. (Agencja TVN/x-news/ Zdjęcia pochodzą z bazy X-Bank Gallery)