port w Gdyni

Artykuły - Port w Gdyni (5)

 • Inżynier Tadeusz Wenda: Budowniczy Gdyni. Zrobił swoje, więc musiał odejść

  Inżynier Tadeusz Wenda: Budowniczy Gdyni. Zrobił swoje, więc musiał odejść

  Sprawa "ojcostwa" portu w Gdyni wcale nie jest prosta. Ogólna zgoda panuje, kiedy w grę wchodzi trójca - Tadeusz Wenda (budowniczy portów), Eugeniusz Kwiatkowski (członek rządu, promotor rozwoju gospodarki w Polsce), Kazimierz Porębski (dowódca Marynarki Wojennej) – gdy jednak chce się wskazać kogoś, kto był primus inter pares, zaczynają się spory. A przecież problem rozwiązany został dawno, i to przez jednego z bezpośrednio zainteresowanych, na korzyść "konkurenta"…
 • 29 kwietnia 1923 r. Otwarcie portu w Gdyni

  29 kwietnia 1923 r. Otwarcie portu w Gdyni

  "Najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia" – pisał w raporcie inżynier Tadeusz Wenda, któremu rząd zlecił wybranie miejsca na budowę przyszłego portu oraz wykonanie projektu.
 • Bałtycki Terminal Kontenerowy rośnie w siłę

  Bałtycki Terminal Kontenerowy w Porcie Gdynia rośnie w siłę. (BCT) w Gdyni przeładował w 2014 roku o 20 procent więcej ładunków niż rok wcześniej.
 • "Francuzami" na szerokie wody

  "Francuzami" na szerokie wody

  Choć tworzenie Polskiej Marynarki Handlowej zapoczątkowano niemal zaraz po odzyskaniu nieodległości, w 1919 r., to jednak dopiero w 1927 roku utworzona przez państwo firma armatorska Żegluga Polska zakupiła we Francji pięć bliźniaczych parowców o zasięgu oceanicznym. Od tej transakcji datuje się nasze śmiałe wyjście na morza i oceany świata.
 • Kontenery wróżą nam świetlaną przyszłość

  Kontenery wróżą nam świetlaną przyszłość

  Port w Gdańsku prognozuje wzrost przeładunków kontenerów w 2011 r., w porównaniu z bieżącym rokiem, o 52 proc.; port w Gdyni zakłada wzrost do 20 proc. W 2010 r. w porównaniu z rokiem poprzednim porty także zanotowały wzrost przeładunków - odpowiednio o 113 i 28 proc.
 • Port w Gdyni zyskał nowe połączenia

  Port w Gdyni zyskał nowe połączenia

  Nowe, regularne połączenia promowe z niemieckim portem Travemuende i Helsinkami w Finlandii zyskał port w Gdyni. Promy pływające w ramach obu połączeń będą zawijać do gdyńskiego portu trzy razy w tygodniu: w środy, piątki i niedziele.

Filmy - Port w Gdyni (1)

 • Ekskluzywny rejs tylko dla bogatych?

  Do gdyńskiego portu wpłynął wycieczkowiec Celebrity Eclipse. Jest to najdłuższy statek jaki kiedykolwiek tu się pojawił. Jednostka pływająca pod maltańską banderą ma 317 metrów długości i została wybudowana w 2010 roku. Na jej pokładzie znajdują się trzy baseny (w tym jeden kryty), teatr, luksusowe Aqua Spa, butiki, bary, restauracje oraz przystrzyżony trawnik do gry w golfa, krykieta, a także do grillowania. Są tam też boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę, centrum fitness, kilka jacuzzi i centrum konferencyjne. Statek może pomieścić 2850 pasażerów i 1271 członków załogi. Łącznie na wycieczkowcu jest 16 pokładów i 1426 kabin dla pasażerów. (TVN24/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.