PLN

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
PLN (Partie polityczne) ,

Artykuły - PLN (28)

 • Rząd za wynagrodzeniem na konto, gotówka tylko na wniosek pracownika

  Rząd za wynagrodzeniem na konto, gotówka tylko na wniosek pracownika

  Wprowadzenie bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia jako formy preferowanej, skrócenie przechowywania akt pracownika do 10 lat i umożliwienie archiwizowania dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej - przewiduje rządowy projekt nowelizacji przepisów dot. akt pracowniczych.
 • Pierwszy raz od lat waży się los stóp procentowych. Co ze złotym?

  Pierwszy raz od lat waży się los stóp procentowych. Co ze złotym?

  Ostatni raz stopy procentowe w Polsce zostały podniesione ponad 5 lat temu. Czy szybko rosnące wynagrodzenia, nasilenie się presji inflacyjnej i ok. 4-procentowy wzrost gospodarczy wystarczą, by w środę Rada Polityki Pieniężnej zmieniła nastawienie i zasugerowała podwyżki kosztu kredytu przed końcem 2018 r. - zastanawia się Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Rezerwa Federalna nie wystraszyła rynków

  Rezerwa Federalna nie wystraszyła rynków

  Rezerwa Federalna przyznała wczoraj w komunikacie, iż przymierza się do redukcji bilansu poprzez stopniowe ograniczanie reinwestowania odsetek. A to przecież działanie o charakterze jastrzębim, en general. Umocnienie złotego, szczególnie do euro, zostało napędzone wypowiedzią wicepremiera Morawieckiego dla Bloomberga. Jego zdaniem złoty nie jest aktualnie zbyt mocny, mógłby nawet być mocniejszy, a problematyczne dla eksportu byłyby dopiero poziomy poniżej 4 zł.
 • Polski rynek finansowy wrażliwy na zawirowania na rynkach zagranicznych

  Polski rynek finansowy wrażliwy na zawirowania na rynkach zagranicznych

  Silne wzajemne powiązanie międzynarodowych rynków finansowych sprawia, że wszelkie zawirowania błyskawicznie przenoszą się do Polski. Zdaniem analityków Deloitte zawirowania na rynku walutowym będą u nas odczuwalny po pierwszym dniu, zaś turbulencje na rynkach akcji i obligacji po pięciu dniach.
 • Frank coraz tańszy. Czy złoty podtrzyma dobrą passę?

  Frank coraz tańszy. Czy złoty podtrzyma dobrą passę?

  Frank szwajcarski, waluta niezmiernie ważna z perspektywy wielu polskich kredytobiorców, od początku 2017 r. systematycznie traci na wartości. To bardzo ważna informacja dla frankowiczów, zwłaszcza że obiecana przez rząd pomoc w zakresie kredytów denominowanych w walutach obcych nie spełniła ich oczekiwań. Jednak kluczowym pytaniem pozostaje: jak długo jeszcze potrwa dobra passa polskiej waluty?
 • Złoty najmocniejszy wobec euro od dwóch lat. Spodziewane dalsze wzrosty

  Złoty najmocniejszy wobec euro od dwóch lat. Spodziewane dalsze wzrosty

  Polska waluta jest najmocniejsza wobec euro od połowy 2015 roku. Zdecydowana aprecjacja rozpoczęła się na przełomie listopada i grudnia 2016 r., gdy za euro trzeba było zapłacić niemal 4,5 zł, najwięcej od jesieni 2011 roku.
 • Wraca dyskusja o przyjęciu przez Polskę euro

  Wraca dyskusja o przyjęciu przez Polskę euro

  W drugiej połowie maja media obiegła, szybko potem zdementowana, informacja o przymusowym przyjęciu euro przez wszystkie kraje Unii Europejskiej do 2025 roku. Zdaniem analityków, rząd PiS nie podejmie takiej decyzji bez wyraźnego poparcia społeczeństwa.
 • Złoty w piątek słabszy

  Złoty w piątek słabszy

  Złoty w piątek nieco słabł wobec najważniejszych walut, do czego, zdaniem analityków, przyczyniło się m.in. umocnienie się dolara na światowych rynkach. Ok. 17.15 za euro trzeba było zapłacić 4,18 zł, za dolara 3,74 zł, za franka 3,83 zł, a za funta 4,78 zł.
 • Jak miewa się Polska, jak miewa się złoty?

  Jak miewa się Polska, jak miewa się złoty?

  Dobra passa złotego trwa, wtorek 16 maja para EUR/PLN zeszła na moment do 4,15. Złoty tryumfował. Wiele nam sprzyjało: np. to, że dolar stał słabo, a dane z Polski były dobre. Agencja Moody's nie zmieniła nam ratingu, tj. w szczególności go nie pogorszyła, a za to o dwa oczka poprawiła jego perspektywę. Dynamika PKB wypadła rewelacyjnie: 4 proc. r/r za I kwartał, potem przyszło otrzeźwienie, sprzedaż detaliczna za kwiecień spadła.
 • Analitycy: W piątek złoty odrabiał spadki

  Analitycy: W piątek złoty odrabiał spadki

  Ostatnia sesja kończącego się tygodnia przyniosła "podbicie" wyceny polskiej waluty za sprawą poprawy nastrojów na szerokim rynku. Odbiciu złotego nie przeszkodziły nawet relatywnie słabsze dane z krajowej gospodarki - zaznaczają analitycy.

Filmy - PLN (7)

 • Złoty już nie jest najmocniejszą walutą. Czy nadal będzie tracił?

  Z początkiem roku dolar startował z bardzo mocnej pozycji. Gdy oddawał swą wartość, bardzo to sprzyjało walutom krajów wschodzących, takim walutom, jak złoty. Teraz złoty traci. Czego możemy się spodziewać?
 • Dlaczego polska waluta się osłabia?

  Nastroje na światowych giełdach są dobre. Rośnie apetyt na ryzyko. Taka sytuacja powinna sprzyjać walutom rynków wschodzących. A jednak złoty się osłabia, choć dane napływające z polskiej gospodarki są dobre. Dlaczego?
 • Czy polska waluta złapała zadyszkę?

  Kurs złotego jest wyjątkowo stabilny wobec franka szwajcarskiego czy dolara. Zmienia się wobec euro. Dlaczego?
 • Co dalej z kursem polskiej waluty?

  To był rok słabości złotego. Polska waluta jest niedowartościowana. Powinna się wzmacniać w 2017 r. Teoretycznie, bo wiele będzie zależeć od zdarzeń tam, gdzie polityka łączy się z gospodarką.