pielęgniarki

Synonimy:
pielegniarki, pielęganiarki pielęgniar pielęgniarka
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Pielęgniarki (698)

 • Ile zarabiają lekarze? Znamy raport o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  Ile zarabiają lekarze? Znamy raport o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  950 złotych brutto za godzinę pracy - nawet tyle zarabia lekarz w Polsce zatrudniony w szpitalu z kontraktem NFZ. Na takie wynagrodzenie może liczyć kardiolog w pracowni elektrofizjologii wąskoprofilowego szpitala prywatnego. Na drugim biegunie jest lekarz na oddziale ratunkowym szpitala wojewódzkiego - 28 złotych. Dziennikarz RMF dotarł do raportu wynagrodzeń w służbie zdrowia, który trafił na biurko ministra zdrowia.
 • Tylko 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce

  Tylko 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce

  Jak wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych obecnie na 1000 mieszkańców w Polsce przypada zaledwie 5,2 pielęgniarki. To jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Dla porównania w Szwajcarii współczynnik ten wynosi 16, Szwecji 11, a w Wielkiej Brytanii 9,1. Uwzględniając demografię społeczeństwa polskiego, działanie resortu zdrowia w zakresie polityki kadrowej pielęgniarek i położnych powinno zmierzać do osiągnięcia średniego wskaźnika OECD – 8,8.
 • W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tysięcy pielęgniarek

  W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tysięcy pielęgniarek

  Statystycznie na tysiąc pacjentów przypada ok. 5 pielęgniarek. Taki wskaźnik plasuje Polskę w ogonie państw Europy. Eksperci podkreślają, że w najbliższych latach około 50 tys. pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne, a braki w tej grupie zawodowej będą ogromne. Dlatego konieczne jest wypracowanie spójnej, długofalowej strategii dla pielęgniarstwa i przyciągnięcie do zawodu młodych osób – uważa prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
 • Zarobki pielęgniarek w 2016 r.

  Zarobki pielęgniarek w 2016 r.

  W 2016 r. mediana miesięcznych zarobków pielęgniarek wyniosła 2665 zł. Połowa z nich zarabiała w przedziale od 2300 zł do 3200 zł.
 • Doceniane w Szwecji polskie pielęgniarki chwalą warunki pracy

  Doceniane w Szwecji polskie pielęgniarki chwalą warunki pracy

  Polskie pielęgniarki pokazały nowy kierunek - Szwecja
 • Czym ryzykują lekarze na kontraktach?

  Czym ryzykują lekarze na kontraktach?

  Lekarze i pielęgniarki coraz częściej są zatrudniani na kontrakty. Zdejmuje to z pracodawców m.in. odpowiedzialność za ich ewentualne błędy. Współpracując na takiej zasadzie lekarze mają obowiązek zadbać o ubezpieczenie OC we własnym zakresie. Okazuje się, że zasądzone w przypadku błędu medycznego odszkodowania, często znacząco przekraczają sumy posiadanych przez nich polis.
 • Brexit: Nie będzie masowego powrotu polskich lekarzy i pielęgniarek z Wysp

  Brexit: Nie będzie masowego powrotu polskich lekarzy i pielęgniarek z Wysp

  23 czerwca br. w referendum 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Wola ludu jest instrukcją, która musi być respektowana - skomentował wyniki brytyjski premier David Cameron. Czy Brexit spowoduje, że do Polski będą wracać m.in. nasi lekarze? Nic na to nie wskazuje.
 • Jakie płace minimalne dla poszczególnych zawodów proponuje resort zdrowia?

  Jakie płace minimalne dla poszczególnych zawodów proponuje resort zdrowia?

  - Ministerstwo zdrowia opracowało propozycje systemowych rozwiązań gwarantujących minimalne wynagrodzenie pracownikom medycznym służby zdrowia; dochodzenie do docelowej wysokości byłoby rozłożone na etapy do 2021 r.
 • Pan hrabia i pielęgniarki. Po 5 latach studiów nie chcą być służącymi

  Pan hrabia i pielęgniarki. Po 5 latach studiów nie chcą być służącymi

  Nie chodzi wyłącznie o pieniądze. Pielęgniarki kończą 5-letnie studia, jednak lekarze cały czas widzą w nich tylko osoby mające usługiwać i im, i pacjentom - mówi w wywiadzie dla DGP Wojciech Szendzikowski, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz izby przyjęć szpitala klinicznego w Łodzi.
 • Płaca i praca pielęgniarek w Polsce

  Płaca i praca pielęgniarek w Polsce

  24 maja 2016 roku w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozpoczął się protest pielęgniarek i położnych. Żądania strajkujących dotyczyły podwyżki płac, a także zwiększenia poziomu zatrudnienia w ich placówce. W sprawie głos zabrał minister zdrowia oraz premier, a w debacie publicznej rozgorzała dyskusja czy postulaty pielęgniarek są uzasadnione. Chociaż protest zawieszono, to spór nadal trwa. Wydarzenie to stanowi dobrą okazję, aby bliżej przyjrzeć się tej grupie zawodowej.

Filmy - Pielęgniarki (16)

 • W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tys. pielęgniarek

  Statystycznie na tysiąc pacjentów przypada 5,4 pielęgniarek. Taki wskaźnik plasuje Polskę w ogonie państw Europy. Eksperci podkreślają, że w najbliższych latach około 50 tys. pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne, a braki w tej grupie zawodowej będą ogromne. Dlatego konieczne jest wypracowanie spójnej, długofalowej strategii dla pielęgniarstwa i przyciągnięcie do zawodu młodych osób – uważa Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Jak wynika z danych NRPiP, statystycznie na tysiąc mieszkańców przypada 5,4 pielęgniarek, co plasuje Polskę w ogonie krajów OECD. Dla porównania w Szwajcarii ten wskaźnik wynosi 16, w Niemczech – 11,3, natomiast w Czechach – 8. Średnia wieku polskiej pielęgniarki wynosi ponad 48 lat, co oznacza, że z demograficznego punktu widzenia jest to stary zawód. Zdaniem prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych konieczne jest wypracowanie przez rząd kompleksowej strategii dla pielęgniarstwa i przyciągnięcie do zawodu młodych, wykwalifikowanych absolwentów kierunków o tym profilu. Zdaniem prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, aby przyciągnąć młode kadry, należy również poprawić warunki pracy w zawodzie. Pielęgniarka nie powinna mieć pod opieką w oddziale szpitalnym więcej niż 5–7 pacjentów. Tymczasem w obecnych realiach na 40 pacjentów przypada zwykle jedna lub maksymalnie dwie pielęgniarki na dyżurze, które nie są w stanie świadczyć pełnej, profesjonalnej opieki ze względu na przeładowanie obowiązkami.
 • Tragiczna pomyłka przy podawaniu kroplówki w szpitalu w Krakowie. Nie żyje 3-miesięczna dziewczynka

  Prokuratura bada sprawę śmierci trzymiesięcznego dziecka, które zmarło najprawdopodobniej w wyniku błędu pielęgniarki. Do tragedii doszło w szpitalu specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Pracownica placówki zamiast chlorku sodu podała dziecku w kroplówce chlorek potasu. Mimo natychmiastowej reakcji personelu, dziewczynki nie udało się uratować. (TVN24/X-News)
 • Karma wróciła - w ekspresowym tempie!

 • Drastycznie maleje liczba pielęgniarek w Polsce!

  Gwałtownie ubywa pielęgniarek w Polsce – więcej przedstawicielek tego zawodu odchodzi z niego niż podejmuje w nim pracę. To także jedna z najszybciej starzejących się grup zawodowych. Jak mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, za 5 lat pacjenci zostaną praktycznie pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej. Co zatem należy zrobić, żeby sytuacja pielęgniarek w Polsce uległa poprawie?