parafia

Artykuły - Parafia (40)

Filmy - Parafia (3)

  • "W Niemczech ksiądz nie musi się starać"

    Mogłoby się wydawać, że podatkowy model funkcjonowania niemieckich parafii mobilizuje do uczestniczenia w nabożeństwach. Ksiądz Kazimierz Sowa uważa jednak, że takie podejście jest błędne. System podatkowy nie wpływa na frekwencję, a wręcz wzbudza w parafianach poczucie "zapłaciłem, to coś mi się należy". - W Niemczech księdzu nie zależy na jakości pracy duszpasterskiej, ponieważ dostanie pensję na koniec miesiąca.
  • Tutaj jest podatek kościelny

    W Niemczech mamy do czynienia z tzw. podatkiem kościelnym, któremu obowiązkowo podlega każdy chrześcijanin. Opłaty pobierane są przy rozliczaniu podatkowym, a ofiara podczas mszy jest jedynie symbolicznym gestem. Jak wyjaśnia ks. Kazimierz Sowa, paradoksalnie, księża nie utrzymują się tam z podatków odciąganych od katolików, a z... comiesięcznej pensji. Zupełnie inaczej sprawa ma się w Stanach Zjednoczonych. Tam parafie często mają charakter personalny, a nie terytorialny, jak na przykład w Polsce. - W Stanach jest taki obyczaj, że pod koniec mszy świętej następuje składanie wcześniej zadeklarowanych opłat, które służą danej wspólnocie parafialnej - tłumaczy duchowny.
  • Ksiądz szuka rodziców dla dziecka z zespołem Downa. Odzew? 900 maili!

    Ojciec Vander Woude z parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Gainesville w amerykańskim stanie Wirginia dowiedział się o parze, która planowała dokonać aborcji. O decyzji miały przesądzić badania, z których wynikało, że dziecko było dotknięte zespołem Downa. Pastor postanowił pomóc w poszukiwaniach rodziców, którzy podjęli by się wychowania dziecka i umieścił informację na stronie swojej parafii na Facebooku. Odzew przerósł najśmielsze oczekiwania. Na pocztę internetową parafii przyszło ponad 900 maili od osób gotowych zaadoptować dziecko (Agencja TVN/x-news).