Państwo Islamskie

Artykuły - Państwo Islamskie (554)

 • ​NATO przystępuje do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu

  ​NATO przystępuje do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu

  28 krajów NATO podjęło w środę decyzję o przyłączeniu się Sojuszu do międzynarodowej koalicji przeciwko dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - podały źródła dyplomatyczne. Decyzję mają zatwierdzić w czwartek przywódcy na szczycie NATO w Brukseli.
 • Zamach w Manchesterze. Państwo Islamskie przyznało się do ataku

  Zamach w Manchesterze. Państwo Islamskie przyznało się do ataku

  Państwo Islamskie (IS) przyznało się we wtorek do przeprowadzenia dzień wcześniej w Manchesterze ataku bombowego, jednak amerykański wywiad nie zdołał jeszcze potwierdzić, czy IS w istocie stało za zamachem - powiedział dyrektor Wywiadu Narodowego USA Dan Coats. Brytyjska policja podała z kolei, że aresztowano 23-letniego mężczyznę, który zdaniem śledczych ma związek z poniedziałkowym zamachem. Poinformowano także, że zamachu dokonał 22-letni Salman Abedi.
 • W oblężonym Mosulu zginął mufti Państwa Islamskiego

  W oblężonym Mosulu zginął mufti Państwa Islamskiego

  Obdarzony dużą władzą mufti Państwa Islamskiego (IS), powołany do wydawania fatw, edyktów religijnych, na północy Iraku, Abdullah al-Badrani, zginął w bombardowaniu zachodniego Mosulu obleganego przez armię rządową - poinformowało irackie źródło wojskowe.
 • Zamach na piłkarzy Borussii Dortmund. Sportowcy na liście śmierci Państwa Islamskiego

  Zamach na piłkarzy Borussii Dortmund. Sportowcy na liście śmierci Państwa Islamskiego

  Niemiecka policja ujawniła, że w liście znalezionym w miejscu zamachu na autokar Borussii Dortmund są groźby kolejnych aktów terroru. Napisano w nim, że od teraz sportowcy i inni celebryci w Niemczech i "państwach-krzyżowcach" są na liście śmierci Państwa Islamskiego.
 • Ponad 900 niemieckich dżihadystów walczy w Syrii i Iraku

  Ponad 900 niemieckich dżihadystów walczy w Syrii i Iraku

  Liczba dżihadystów, którzy od początku konfliktu wyjechali z Niemiec do Syrii i Iraku, by wspierać Państwo Islamskie, wzrosła do 910 - podał w piątek "Der Spiegel", powołując się na dane Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji. Około 145 z nich zginęło w walce.
 • Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Stambule

  Państwo Islamskie przyznało się do zamachu w Stambule

  Państwo Islamskie (IS) opublikowało w poniedziałek komunikat, w którym przyznaje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na klub nocny w Stambule, na zachodzie Turcji. W zamachu na uczestników sylwestrowej zabawy zginęło co najmniej 39 osób.
 • Turcja kontra ISIS. Wymiana ognia i oskarżenia

  Turcja kontra ISIS. Wymiana ognia i oskarżenia

  Turecka armia oskarżyła w poniedziałek dżihadystów z Państwa Islamskiego (ISIS) o zabicie co najmniej 30 cywilów, którzy próbowali uciec z miasta Al-Bab na północy Syrii. Al-Bab to bastion dżihadystów, nad którym tureckie siły próbują przejąć kontrolę.
 • Niemcy: Zarzuty dla nastolatka za współpracę z ISIS

  Niemcy: Zarzuty dla nastolatka za współpracę z ISIS

  Niemiecka prokuratura federalna postawiła zarzut wspierania organizacji terrorystycznej 18-latkowi, który tłumaczył materiały propagandowe Państwa Islamskiego (ISIS) i poprawiał błędy w tekstach zamieszczanych przez to ugrupowanie w internecie.
 • Irak: Zamach na weselu. Rośnie liczba zabitych

  Irak: Zamach na weselu. Rośnie liczba zabitych

  Co najmniej 30 osób zginęło, a 45 zostało rannych na skutek samobójczego ataku terrorystycznego, do którego doszło w czwartek podczas uroczystości weselnych na zachód od Bagdadu - podały irackie służby bezpieczeństwa. Nikt nie przyznał się dotąd do ataku.
 • Irak: Dżihadyści szukają tysięcy żywych tarcz

  Irak: Dżihadyści szukają tysięcy żywych tarcz

  Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) usiłowali przewieźć ok. 25 tys. cywilów z miejscowości leżącej na południe od Mosulu. Możliwe, że chcieli użyć ich jako żywych tarczy w walkach z irackimi siłami prowadzącymi ofensywę na to miasto - podało we wtorek UNHCHR.

Filmy - Państwo Islamskie (33)

 • Tillerson: Śmierć Al-Baghdadiego jest kwestią czasu

  Tillerson: Śmierć Al-Baghdadiego jest kwestią czasu.
 • Wojciech Szewko: Osobom werbowanym przedstawia się wersję rewolucyjną islamu, odrzucającą kompromisy

  Według Europolu w szeregach Państwa Islamskiego może walczyć od 20 do 40 Polaków. Jednym z nich był nieżyjący już polski bojownik o przybranym imieniu Abu Khattab al-Polandi. Co kieruje osobami, które dołączają do organizacji terrorystycznych? Ekspert ds. stosunków międzynarodowych dr Wojciech Szewko opowiedział w "Dzień Dobry TVN" o działaniach organizacji terrorystycznych Państwa Islamskiego w Europie. (TVN/X-news)
 • Zacięty opór dżihadystów w walkach o Mosul

  Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) w piątym miesiącu walk w obronie ich ostatniego wielkiego bastionu w Iraku stawiają coraz bardziej zacięty opór. Gęsto zaminowują ulice, którymi cywilna ludność usiłuje wydostać się z miasta. Wykorzystują ją jako żywe tarcze.
 • Obiecany raj okazał się piekłem

  Belgijka Laura Passoni opowiada o 9-miesięcznym pobycie w Państwie Islamskim i życiu w kalifacie. Wszystko zaczęło się od zawodu miłosnego, mąż zostawił ją dla innej kobiety. Po zdradzie wpadła w depresję. Laura postanowiła więc poszukać szczęścia gdzie indziej. Na Facebooku znalazł ją werbownik Państwa Islamskiego. Od tego zaczęły się wszystkie problemy Belgijki.