optymalizacja podatkowa

Artykuły - Optymalizacja podatkowa (-1)

 • Z łatką oszusta - rzecz o karuzeli podatkowej

  Z łatką oszusta - rzecz o karuzeli podatkowej

  Działania Ministerstwa Finansów, których celem jest walka z nieuczciwymi praktykami podatkowymi, przynoszą konkretne rezultaty. Przynajmniej tak twierdzi sam resort finansów. I rzeczywiście - w sierpniu br. wykryto np. karuzelę podatkową, w której udział brało przynajmniej 30 polskich i zagranicznych firm. Jednak działania służące wykrywaniu VAT-owskich wyłudzeń często wymierzone są również przeciwko uczciwym przedsiębiorcom.
 • "Dołożenie należytej staranności" w rozliczaniu VAT-u może rodzić podejrzenie popełnienia pospolitego przestępstwa

  "Dołożenie należytej staranności" w rozliczaniu VAT-u może rodzić podejrzenie popełnienia pospolitego przestępstwa

  Według oficjalnych zapowiedzi, do końca października br. resort finansów zobowiązał się do opracowania zasad postępowania charakteryzujących "zachowanie należytej staranności" przez podatników podatku od towarów i usług. Miał to być jakiś "kodeks dobrych praktyk", czyli coś co nie ma jakiegokolwiek znaczenia prawnego, podobnie jak np. komunikat prasowy.
 • Informacje SCAC - źródło przewlekłych kontroli VAT i jak sobie z tym radzić

  Informacje SCAC - źródło przewlekłych kontroli VAT i jak sobie z tym radzić

  Kontrole podatkowe, zwłaszcza te związane z dodatkową weryfikacją zwrotu podatku VAT, mają to do siebie, że są nieustannie przedłużane. Powody ku temu są różne. Przegląd czynności podejmowanych przez organy podatkowe prowadzi jednak do wniosku, iż ich kontrole najczęściej są wywołane uporczywym składaniem przez te organy powtarzających się zapytań do administracji podatkowych innych państw, zwanych informacjami SCAC.
 • Firmy codziennie będą raportować JPK do fiskusa

  Firmy codziennie będą raportować JPK do fiskusa

  W koncepcji Ministerstwa Finansów jest założenie, że Jednolity Plik Kontrolny będzie wysyłany codziennie, a nie z częstotliwością miesięczną - poinformował PAP w środę wiceminister finansów Leszek Skiba. Jego zdaniem zapewni to pełną kontrolę fiskusa nad fakturami.
 • Wyspy Marshalla - anonimowy raj podatkowy dla ceniących prywatność

  Wyspy Marshalla - anonimowy raj podatkowy dla ceniących prywatność

  Wyspy Marshalla strzegą prywatności udziałowców wyjątkowo skutecznie. Informacji o beneficjencie spółki nie posiada nawet sam rejestr spółek. Co więcej, Republika dopuszcza usługi powiernicze wobec dyrektorów i wspólników, a państwo nie pobiera podatków od nierezydentów. To tylko niektóre z korzyści, które płyną z założenia firmy w tym raju podatkowym.
 • Na jakie pytanie powinna odpowiedzieć komisja śledcza do spraw wyłudzeń w VAT

  Na jakie pytanie powinna odpowiedzieć komisja śledcza do spraw wyłudzeń w VAT

  Jest już wysoce prawdopodobne, że zostanie powołana sejmowa komisja śledcza w sprawie gigantycznych strat w dochodach w podatkach, zwłaszcza od towarów i usług, powstałych po naszym "wuniowstąpieniu", w szczególności w latach 2007-2017.
 • Rząd przyjął projekt ustawy o STIR, by uszczelnić system VAT

  Rząd przyjął projekt ustawy o STIR, by uszczelnić system VAT

  Rząd przyjął projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki poinformował, że powołany system STIR zostanie wykorzystany do walki o zwiększenie ściągalności VAT.
 • Rewolucyjne zasady płatności VAT już od 1 stycznia 2018 r.

  Rewolucyjne zasady płatności VAT już od 1 stycznia 2018 r.

  Już od 1 stycznia 2018 r. resort finansów planuje wdrożenie nowego rozwiązania pozwalającego na skuteczną ściągalność podatku VAT - tzw. mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Jego istota ma polegać na tym, że płatność za nabyty towar lub usługę będzie dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto będzie płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, zostanie zapłacona na specjalne konto dostawcy - rachunek VAT
 • Zmiana rezydencji podatkowej sposobem na inwigilację

  Zmiana rezydencji podatkowej sposobem na inwigilację

  Polscy rezydenci podatkowi podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że co do zasady w Polsce opodatkowany jest ich cały dochód, niezależnie od tego, w którym państwie został on osiągnięty. Nawet jeśli funkcjonujące umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania i inne zasady sprawiają, że dany dochód jest zasadniczo opodatkowany gdzie indziej, jego wysokość może mieć wpływ także na opodatkowanie w Polsce. To nie jedyny problem.